5 listopada 2021

Branże, w których pracownicy są narażeni na problemy ze wzrokiem

Pracownicy wielu branż narażeni są na choroby zawodowe oczu. Problemy ze wzrokiem mają nie tylko spawacze, górnicy czy hutnicy, ale także osoby, które dużo czasu spędzają przed ekranem komputera, np. informatycy, a w dobie pandemii również nauczyciele. Czy istnieją sposoby na to, by zapewnić im optymalną ochronę oczu przy pracy?

Co to jest choroba zawodowa?

Chorobą zawodową jest choroba wywołana działaniem czynników szkodliwych, związanych z charakterem wykonywanej pracy lub tych występujących w środowisku pracy. W świetle prawa, aby konkretne schorzenie uznać za chorobę zawodową, musi ono być wskazane w wykazie chorób zawodowych. Co więcej, skomplikowana jest procedura orzekania i stwierdzania choroby zawodowej [1].

Zawodowe choroby oczu

Wśród tzw. zawodowych chorób narządu wzroku [2] znajdują się m.in.

  • alergiczne zapalenie spojówek – pojawia się wskutek kontaktu z alergenami [3],
  • ostre zapalenie spojówek wywołane promieniowaniem ultrafioletowym – jego główne objawy to światłowstręt, łzawienie, uczucie ciała obcego w oku, upośledzenie widzenia [4].

Tego typu choroby można zdiagnozować nie tylko po bezpośrednim kontakcie pracownika z czynnikiem drażniącym, ale też wiele lat później. Przykładami są: zwyrodnienie rogówki wywołane czynnikami drażniącymi oraz zaćma wywołana działaniem promieniowania podczerwonego lub długofalowego nadfioletowego, które można rozpoznać odpowiednio po 3 latach – w przypadku pierwszej choroby – oraz po 10 latach – w przypadku drugiej choroby – po zakończeniu pracy w narażeniu zawodowym [2].

Kto jeszcze jest narażony na problemy ze wzrokiem?

Problemy ze wzrokiem mogą dotknąć także tych pracowników, którzy na co dzień mają kontakt ze światłem ekranu urządzeń elektronicznych. Kłopoty z prawidłowym widzeniem obserwuje się m.in. u pracowników biurowych, programistów, informatyków czy nauczycieli. Mimo że wśród chorób zawodowych nauczycieli nie wymienia się schorzeń oczu, to jednak, m.in. ze względu na długotrwałą pracę przed komputerem, np. podczas przygotowywania materiałów na lekcje, uzupełniania dziennika elektronicznego czy po prostu prowadzenia zajęć w formie online, ta grupa zawodowa może borykać się z problemami ze wzrokiem.

O wpływie ekranu na wzrok przeczytasz więcej w artykule: Jak ekrany wpływają na nasz wzrok?

Zdrowie oczu a praca

Ochrona oczu przy pracy jest niezbędna do tego, by ustrzec się przed problemami związanymi z narządem wzroku. Jeżeli pracujesz przed komputerem, dbaj o to, by robić sobie systematyczne przerwy. O ile masz możliwość, unikaj kontaktu ze światłem ekranu.

Korzystaj z aplikacji, które zmieniają emitowane światło na bardziej bezpieczne. Wykonuj także ćwiczenia, które mogą poprawić Twój wzrok. Ciekawe propozycje znajdziesz w artykule: Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok

Nie zapomnij również o regularnych kontrolach stanu Twojego wzroku. W razie stwierdzenia wady działaj szybko, dobierając u specjalisty odpowiednie okulary lub soczewki kontaktowe. Pamiętaj o higienie okularów oraz soczewek. Wymieniaj je i dezynfekuj wedle wskazań producenta oraz specjalisty. Zawsze nakładaj je czystymi rękoma. W razie pojawienia się problemów związanych z użytkowaniem soczewek niezwłocznie powiadom specjalistę  ochrony wzroku.

Dobry wzrok jest potrzebny do normalnego funkcjonowania. Gdy szwankuje, możemy czuć się źle, a przy tym narażać się na różne niebezpieczeństwa, np. związane z poruszaniem się po drodze. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Widzenie a bezpieczeństwo na drodze.

Soczewki kontaktowe korygują wszystkie wady wzroku, także astygmatyzm i prezbiopię. W korekcji tych wad, a także w przypadku dalekowzroczności i krótkowzroczności, świetnie sprawdzą się jednodniowe soczewki Biotrue® ONEday oraz miesięczne Bausch+Lomb ULTRA®.

 

Źródła:

  1. ZUS, Pojęcie choroby zawodowej, zus.pl, 2018.
  2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych.
  3. dr med. Monika Świerczyńska-Krępa, Ostre, okresowe i przetrwałe alergiczne zapalenie spojówek, mp.pl.
  4. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Skutki biologiczne oddziaływania promieniowania optycznego na organizm człowieka.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.