Soczewki kontaktowe dla dzieci, Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe 9 października 2020

Czy dziecko może nosić soczewki?

Czy soczewki dla dzieci to dobry wybór? Należy podkreślić, że jest to kwestia indywidualna, zawsze dopasowana do konkretnego, małego pacjenta przez specjalistę ochrony wzroku. Dowiedz się, jakie soczewki kontaktowe sprawdzą się u dzieci i o czym pamiętać podczas ich użytkowania.

Czy dzieci mogą nosić soczewki kontaktowe?

A jeśli tak, to czy jest tu jakiś wiek minimalny, poniżej którego soczewki u dzieci nie są zalecane?

Zwykle noszenie soczewek kontaktowych u najmłodszych rozpoczyna się, gdy dziecko idzie do szkoły, czyli około szóstego-siódmego roku życia. Warto przy tym podkreślić, że stosowanie soczewek u dzieci nie zaburza w żaden sposób rozwoju układu wzrokowego. Dzieje się tak dlatego, że pełny rozmiar rogówki dziecko osiąga już w drugim roku życia. Dzięki temu wprowadzenie soczewek nie wpływa negatywnie na ten proces.

Z kolei ich noszenie w niektórych przypadkach jest wręcz wskazane – u najmłodszych coraz częściej występuje krótkowzroczność, a odpowiedni rodzaj oraz konstrukcja soczewek kontaktowych pomaga ją zahamować.

Przeczytaj także: Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Jakie soczewki kontaktowe najczęściej aplikuje się dzieciom?

U dzieci można zaaplikować praktycznie każdy rodzaj soczewek kontaktowych. Najpowszechniejsze u małych pacjentów są soczewki miękkie: hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe.

Rzadziej stosuje się soczewki specjalistyczne (miękkie indywidualne) oraz sztywne rogówkowe, tego typu soczewki stosuję się w określonych przypadkach (takich jak bardzo wysoka wada wzroku, zaćma wrodzona itd.). Najmniej popularnym wyborem są soczewki sztywne twardówkowe (skleralne), gdyż mają dużą średnicę i tym samym ich zakładanie oraz zdejmowanie jest utrudnione.

Nie wiesz, jak dobrać odpowiednie soczewki? Przeczytaj artykuł: Jak dobrać soczewki? Kto w tym pomoże?

Jak aplikować soczewki kontaktowe? Przeczytaj: Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Jakie korzyści przynosi aplikowanie soczewek dzieciom?

Dzieci chętnie noszą soczewki kontaktowe, gdyż zapewniają im odpowiedni komfort. Stosując je, mogą uprawiać ulubione aktywności fizyczne, a także hobby.

Oprócz tego soczewki kontaktowe noszone przez najmłodszych zwiększają pewność siebie oraz ułatwiają samoakceptację, co w tym wieku jest niezwykle ważne [1]. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie u dzieci, u których stwierdzono wysokie wady wzroku.

O czym pamiętać w przypadku soczewek kontaktowych u dzieci?

Aby noszenie soczewek kontaktowych było efektywne i bezpieczne, mały pacjent musi przede wszystkim pamiętać o właściwej higienie rąk oraz pielęgnacji soczewek kontaktowych. Kluczową rolę odgrywa rodzic, który wspiera dziecko w przestrzeganiu zaleceń specjalisty oraz odbywaniu kontroli co 6 miesięcy. Dlatego warto skupić się również na edukacji rodzica. Przy tym warto podkreślić, że dzieci bardzo szybko uczą się zakładania i zdejmowania, równie szybko się do soczewek adaptują, a także częściej przestrzegają zasad higieny – w porównaniu do dorosłych.

Istotne jest także to, aby dzieci pamiętały o zleconym trybie wymiany zależnym od wybranych soczewek. U dzieci z tego względu najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe, których użytkowanie jest bezpieczniejsze i wygodniejsze, gdyż przy każdym założeniu mamy świeżą parę soczewek kontaktowych. Niezwykle ważne są także regularne wizyty kontrolne oraz kontrola rodzicielska.

Komentarz specjalisty:

W codziennej praktyce wiele uwagi poświęcam aplikacji soczewek kontaktowych u dzieci. Jedną z bardziej zaskakujących rzeczy jest to, że dzieci często potrafią błyskawicznie nauczyć się zakładania i zdejmowania soczewek. W przeciwieństwie do osób dorosłych bardzo szybko przyzwyczajają się do soczewek, rzadko narzekając na jakikolwiek dyskomfort. Co więcej w przypadku najmłodszych pacjentów jestem spokojny o przestrzeganie zasad higieny i pielęgnacji soczewek kontaktowych. W porównaniu do osób dorosłych to właśnie dzieci pilniej przestrzegają wszystkich zaleceń, a ewentualne stany zapalne występują rzadziej niż u starszych użytkowników soczewek kontaktowych. Gdy połączymy to z odpowiednią kontrolą ze strony rodziców oraz regularnymi wizytami kontrolnymi u specjalisty, otrzymujemy bezpieczny i wygodny sposób korekcji wzroku [2].

mgr Tomasz Popielewski, optometrysta (NO14204), Perfect Eye Optic

 

Źródła:

  1. Walline, Jeffrey J. O.D., Ph.D.; Gaume, Amber O.D.; Jones, Lisa A. Ph.D and others, Benefits of Contact Lens Wear for Children and Teens.
  2. Bullimor Mark A., The Safety of Soft Contact Lenses in Children.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.