Sauna i soczewki, czy można nosić soczewki kontaktowe w saunie? 23 października 2020

Czy można nosić soczewki kontaktowe w saunie?

Jak wiadomo, soczewki kontaktowe pozwalają nam na bycie o wiele bardziej aktywnym niż podczas noszenia okularów korekcyjnych. Noszenie soczewek sprawia, że bez żadnych przeszkód możemy uprawiać różne sporty, pracować, a także odpoczywać w sposób najbardziej lubiany przez nas.

Kąpiele parowe w saunie znajdują coraz więcej swoich wielbicieli. Z pewnością sauna ma wiele właściwości zdrowotnych i jest wykorzystywana w rehabilitacji oraz lecznictwie u szerokiej grupy osób [1]. Jednak wśród osób noszących soczewki kontaktowe pojawiają się wątpliwości czy podczas ich używania można korzystać z sauny. W internecie krąży wiele fałszywych informacji na ten temat, dlatego w tym artykule spróbujemy rozwiać wszystkie mity.

Z jakiego materiału zbudowana jest soczewka kontaktowa?

W użyciu mamy kilka rodzajów soczewek kontaktowych. Najprostszym podziałem jest podział na soczewki twarde i miękkie. Twarde soczewki kontaktowe są teraz używane zdecydowanie rzadziej i tylko wtedy, gdy nie ma możliwości stosowania miękkich soczewek.

Miękkie soczewki kontaktowe są zbudowane z dwóch materiałów: hydrożelowych lub silikonowo-hydrożelowych, które dzięki odpowiedniemu uwodnieniu są elastyczne oraz miękkie. Świetnie dopasowują się do oka i sprawiają, że podczas ich użytkowania jest ono cały czas nawilżone. Za tlenoprzepuszczalność w soczewkach hydrożelowych odpowiada woda, natomiast w silikonowo-hydrożelowych – silikon. Soczewki kontaktowe wykonane z obydwu materiałów są delikatne i wymagają odpowiedniej pielęgnacji, a jako wyrób medyczny aplikowany bezpośrednio na oko, przestrzegania zasad higieny oraz bezpieczeństwa ich użytkowania. Te zasady dotyczą także w sytuacji korzystania z sauny.

Więcej na temat rodzajów soczewek kontaktowych, dowiesz się z naszego artykułu: Jakie typy soczewek są dostępne na rynku?

Czy można nosić soczewki w saunie?

W artykułach opublikowanych na portalach internetowych spotkamy się różnymi opiniami dotyczącymi noszenia soczewek kontaktowych w saunie. Soczewki a sauna – jaka jest prawda? Niestety podczas seansu w saunie nie jest zalecane noszenie soczewek kontaktowych. Wysoka temperatura sprawia, że soczewki mogą ulec wysuszeniu. Taki stan może prowadzić do podrażnień, zaczerwienienia, swędzenia, a w skrajnych wypadkach nawet do chorób i infekcji oczu. Oprócz bardzo często ekstremalnie wysokiej temperatury w saunie występuje także duża wilgotność powietrza. Takie warunki sprzyjają rozwojowi i namnażaniu się bakterii chorobotwórczych [2].

Trzecim argumentem za niekorzystaniem z soczewek kontaktowych w saunie jest to, że podczas pobytu w tym pomieszczeniu za sprawą wysokiej temperatury oraz dużej wilgotności powietrza, częstotliwość mrugania zmniejsza się, co w konsekwencji również może prowadzić do przesuszenia soczewek kontaktowych i podrażnień oczu [3].

W niektórych internetowych źródłach znajdziemy wskazówkę, aby przed wejściem do sauny założyć soczewki jednodniowe, a zaraz po wyjściu zdjąć je i wyrzucić. Czy to jest dobre rozwiązanie? Zdecydowanie go nie rekomendujemy. Noszenie jednodniowych soczewek kontaktowych nie uchroni nas przed wysuszeniem, podrażnieniami i infekcjami oczu. Lepiej dla dobra naszych oczu na czas pobytu w saunie całkowicie zrezygnować z noszenia soczewek kontaktowych i założyć je dopiero po wyjściu z tego pomieszczenia, po uprzednim umyciu rąk [4].

Jak widać, chociaż soczewki kontaktowe sprawiają, że na co dzień jesteśmy o wiele bardziej mobilni niż w przypadku noszenia okularów korekcyjnych, to podczas wykonywania niektórych czynności lub aktywności lepiej zrezygnować z ich noszenia, ponieważ jak wszystko, co jest niewłaściwie użytkowane – może nam zaszkodzić.

Czytaj też: Jak dbać o soczewki kontaktowe?

 

Źródła:

  1. Bromboszcz J., Sauna i kąpiele parowe.
  2. Townsend W.D., Pseudomonas: What We Really Know.
  3. Tsubota K., Hata S., Mori A., Nakamori K., Fujishima H., Decreased blinking in dry saunas.
  4. Gordon S. C., Capturing The Teen Contact Lens Market.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.