30 kwietnia 2021

Czy nosząc soczewki kontaktowe można się opalać?

Wolisz plażę, czy jednak miękki koc na leśnej polanie? Co łączy te miejsca? Oczywiście możliwość opalania się. A czy pamiętasz o tym, że promienie ultrafioletowe oddziałują nie tylko na skórę, ale również na oczy? Odpowiadamy na pytanie, czy noszenie soczewek podczas opalania się jest bezpieczne. Jak ultrafiolet oddziałuje na soczewki kontaktowe i czy zachodzą w nich jakieś negatywne procesy?

Promieniowanie UV a narząd wzroku

Ultrafiolet zasadniczo ma negatywny wpływ na wzrok. Aby widzieć, potrzebujemy światła widzialnego, które dla człowieka zawiera się w zakresie długości fal około 380-780 nm [2]. Promieniowanie UV natomiast to zakres 200-400 nm, a ludzkie oczy nie są przystosowane do odbierania takich bodźców. Na szczęście są również przeszkody takie jak chmury, liście drzew czy inne naturalne bariery dla tego szkodliwego promieniowania [1].

Nadmiar promieniowania słonecznego szkodzi. Ultrafiolet krótkoterminowo może prowadzić do zmęczenia wzroku, bólu oczu, światłowstrętu czy łzawienia, a długoterminowo może prowadzić do poważnych chorób oczu, o których więcej pisaliśmy w osobnym artykule: Wpływ promieniowania UV na wzrok i oczy [2].

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, konieczne jest odpowiednie zabezpieczenie wzroku przed negatywnym działaniem promieniowania UV – zarówno na plaży, jak i podczas codziennej aktywności, gdy natężenie promieni słonecznych jest wysokie, a niebo bezchmurne.

Wybierasz się w podróż i nosisz soczewki? Przeczytaj, jak dbać o soczewki kontaktowe w podróży.

Soczewki a opalanie – czy można się opalać w soczewkach?

Zjawisko fotostarzenia się materiałów pod wpływem długotrwałego wystawienia na promieniowanie UV istnieje i wywołane jest reakcją zachodzącą wewnątrz materiałów, jednakże największy wpływ ma promieniowanie UVB i UV-C, natomiast wpływ promieniowania UV-A jest niewielki [3].

Działanie promieniowania musi być bezpośrednie i długotrwałe. Dlatego przy zachowaniu typowych środków ostrożności nie ma przeciwwskazań do tego, by opalać się w soczewkach na plaży. Podczas opalania należy mieć zamknięte oczy lub mieć założone specjalne okulary chroniące oczy przed działaniem ultrafioletu. Opalanie się w soczewkach kontaktowych i przebywanie na zewnątrz w pełnym słońcu wymaga noszenia odpowiednich okularów przeciwsłonecznych, które zapewnią dodatkową ochronę narządu wzroku przed UV [3].

Na plaży można nosić soczewki, a w saunie? Tego dowiesz się tutaj.

Opalanie się w soczewkach kontaktowych wymaga zastosowania okularów również w sytuacji, gdy soczewka jest wyposażona w filtr UV, który jest jedynie dodatkową ochroną, ale nie może zastąpić okularów przeciwsłonecznych. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu, w którym pisaliśmy, jak chronić oczy latem.

 

Źródła:

  1. J. Czajkowski, R. Grabowski, Wpływ promieniowania ultrafioletowego na oczy i otaczającą je skórę, OphthaTherapy, 2019, vol. 6, nr 2, s. 65-68.
  2. M. Lużyńska, Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, Optyka, 2017, nr 4, s. 58-62
  3. dr L. Hemka, inż. L. Piotrowski, Destrukcyjne oddziaływanie promieniowania UV z poszczególnych podzakresów widmowych na materiały optyczne, Prace Instytutu Elektrotechniki, Zeszyt 256, 2012, s. 37-46.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.