Dla kogo soczewki multifokalne? 26 lutego 2021

Dla kogo soczewki multifokalne?

Właściwy dobór soczewek kontaktowych ma kluczowe znaczenie dla korygowania wad wzroku. Soczewki kontaktowe multifokalne, nazywane też progresywnymi, wychodzą naprzeciw potrzebom osób, które mają kłopoty z widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka [1] zawsze wtedy, kiedy mamy do czynienia z prezbiopią. Takie rozwiązanie sprawia, że użytkownicy nie muszą ich zmieniać w zależności od wykonywanych czynności – mówiąc delikatnie, byłoby to wysoce niepraktyczne. Dla kogo soczewki multifokalne będą najlepszym wyborem?

Czym są soczewki multifokalne?

Soczewki kontaktowe multifokalne to specyficzny rodzaj soczewek umożliwiający korygowanie wad związanych z utratą zdolności akomodacji soczewki wewnątrzgałkowej oraz innych związanych z problemami widzenia na różne odległości. Wada ta to prezbiopia i jest dość powszechna u osób dojrzałych. Z wiekiem dochodzi do utraty zdolności zmiany kształtu przez soczewkę oka, co przekłada się na utratę akomodacji, powodującą utrudnienie w dostosowaniu ostrości widzenia [2]. Aby zapewnić komfort widzenia, opracowano multifokalne soczewki kontaktowe (wieloogniskowe) [1].

Jeżeli interesują Cię rodzaje soczewek, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Jak działają soczewki multifokalne?

Soczewki multifokalne są tak skonstruowane, by zapewniać szeroki zakres mocy, dzięki czemu dobór soczewek w większości przypadków kończy się sukcesem [1].

Miesięczne soczewki kontaktowe multifokalne Bausch+Lomb ULTRA® for Presbyopia oraz PureVision®2 For Presbyopia mają konstrukcję trzystrefowej. W centralnej części soczewki jest większa moc addycji, co umożliwia komfortowe i ostre widzenie na bliskie odległości. Druga, szersza strefa, przewidziana jest do widzenia odległości pośrednich. W strefie pośredniej następuje stopniowe przejście od mocy z addycją do właściwej mocy refrakcji do dali. Strefa do dali jest zoptymalizowana w taki sposób, by zapewnić jak najbardziej naturalne widzenie [3,4].

Soczewki multifokalne – kto może je nosić?

Główną grupą ludzi, której zalecane są soczewki multifokalne, są osoby dojrzałe, dotknięte prezbiopią. Osoby te odczuwają problemy z widzeniem w bliskich odległościach. Komu jeszcze soczewki multifokalne będą polecane? [1,5]

Korzystanie z urządzeń elektronicznych bardzo wpłynęło na sposób użytkowania układu wzroku. Młode osoby spędzające dużo czasu przed ekranami komputerów, smartfonów, tabletów itd. miewają bóle oczu, zamglone widzenie czy też problemy z widzeniem z daleka. Może mieć to związek ze znacznym napięciem akomodacyjnym, a zaaplikowanie soczewek multifokalnych jest jednym ze sposobów leczenia napięcia akomodacji [1].

Multifokalne soczewki kontaktowe są dostępne w wersji miesięcznej, jak na przykład Bausch+Lomb ULTRA® For Presbyopia. Jeśli jednak zależy nam na okazjonalnym korzystaniu z zalet soczewek – w trakcie uprawiania sportów lub na wakacjach, to warto zapytać specjalistę o jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday for Presbyopia.

Jak i gdzie dobrać soczewki multifokalne?

W przypadku tego rodzaju rozwiązania niezwykle ważne jest to, aby bardzo dokładnie dobrać soczewki multifokalne. Nie należy robić tego samodzielnie, nawet gdy nosi się okulary i zna swoją wadę wzroku. Należy udać się do okulisty lub optometrysty i wspólnie ze specjalistą dobrać najlepsze rozwiązanie, które przyniesie wymierne korzyści. Przeczytaj też inny wpis, dzięki któremu poszerzysz swoją wiedzę na temat soczewek multifokalnych oraz prezbiopii.

Soczewki multifokalne pozwalają zniwelować wiele problemów ze wzrokiem, umożliwiają przez to wyraźne widzenie we wszystkich odległościach. Dlatego dzięki soczewkom multifokalnym można prowadzić wygodny tryb życia oraz nie rezygnować z uprawiania sportów.

Źródła:

  1. E. Wojciechowska, Multifokalne soczewki kontaktowe – aspekty praktyczne, OphthaTherapy, 2019, vol. 3, s. 199-202.
  2. T. Suliński, Metody korekcji prezbiopii, Optyka, nr 5, 2014, s. 26-31.
  3. Nowa technologia w soczewkach multifokalnych. Widzenie z każdej odległości. Przegląd najważniejszych zagadnień omawianych przy okrągłym stole podczas spotkania Amerykańskiej Akademii Optometrii (American Academy of Optometry) w 2013 r., s 3-15.
  4. Soczewki PureVision®2 For Presbyopia wyraźne widzenie tam, gdzie jest najbardziej potrzebne – w realnym świecie, materiały Bausch+Lomb.
  5. B. Gaddie, D. I. Geffen, Wyzwania stojące przed osobami z prezbiopią w erze urządzeń cyfrowych.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.