23 kwietnia 2021

Dlaczego moc okularów nie równa się mocy soczewek?

Niektórzy, chcąc nosić naprzemiennie okulary i soczewki kontaktowe są przekonani, że moc jednych i drugich będzie się sobie równać. To błąd. Moc soczewek różni się od mocy okularów. Dlatego nim zdecydujesz się na korzystanie z nowego rozwiązania, konieczne będzie przeliczanie wady wzroku na soczewki lub okulary.

Soczewki czy okulary – co wybrać?

Soczewki kontaktowe zapewniają komfort uprawiania sportu, np. biegania, a także prowadzenia samochodu, a dodatkowo dają możliwość ostrego widzenia pod każdym kątem. Użytkownicy tej metody korekcji wzroku wskazują także na czynniki emocjonalne związane z jej korzystaniem.

Po soczewki podobnie jak po okulary mogą sięgać niemal wszyscy. Przeciwwskazania znajdziesz w artykule: Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Z kolei okulary obecnie stają się coraz bardziej modnym gadżetem i elementem wizerunku wielu osób. Niektórzy także po prostu lubią je nosić.

W badaniu, które miało na celu poznanie motywacji i barier związanych z użytkowaniem soczewek i okularów, uczestnicy wskazywali, że soczewki dają im „poczucie wolności”, „pewność siebie” oraz możliwość „ukrycia niedoskonałości” [1]. Natomiast wśród odpowiedzi dotyczących korzystania z okularów można było znaleźć takie czynniki zachęcające do ich noszenia jak: poczucie bycia modnym, bardziej profesjonalny czy „mądrzejszy” wygląd [1].

O soczewkach, które sprawdzą się podczas sportowych wyzwań, znajdziesz w tekście: Uprawiasz sport? Te soczewki będą dla Ciebie odpowiednie!

Wiele osób z wadą wzroku decyduje się na korzystanie zarówno z soczewek kontaktowych, jak i okularów. Potwierdzają to także testy. W badaniu przeprowadzonym wśród osób z prezbiopią – po przetestowaniu obu sposobów korekcji – aż 78 procent respondentów stwierdziło, że połączenie obu metod korekcji w najwyższym stopniu spełnia ich oczekiwania [1].

Aby dobrać odpowiednie okulary oraz soczewki należy skorzystać z pomocy dobrego specjalisty. Sprawdź, kto może Ci w tym pomóc: Jak dobrać soczewki? Kto w tym pomoże?

Moc soczewek a moc okularów – dlaczego się różnią?

Po tym, jak specjalista określi moc okularów albo moc soczewek, które będziesz nosić, jeśli specjalista nie stwierdzi przeciwwskazań, możesz także zdecydować na przemienne noszenie zarówno okularów, jak i soczewek. Musisz jednak pamiętać, że moc soczewek a okularów różni się między sobą. Nie należy korzystać z tabeli poglądowych zamieszczonych w sieci, ponieważ tylko specjalista może podjąć właściwą decyzję o mocy soczewek lub okularów.

Dlaczego jednak moc okularów nie równa się mocy soczewek kontaktowych? Otóż w przeciwieństwie do okularów oddalonych od oka, soczewki przylegają bezpośrednio do rogówki, stąd moc musi być inna [2]. Gdy masz dalekowzroczność, będziesz potrzebować soczewek mocniejszych od okularów [2]. Natomiast w przypadku krótkowzroczności specjalista dobierze soczewki słabsze od okularów [2].

Chcąc korzystać naprzemiennie z soczewek, jak i okularów, należy określić, jaką moc muszą one mieć. Najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest wizyta u specjalisty, który dobierze odpowiednie moce soczewek. Tylko wówczas będziesz mieć pewność, że nie zaszkodzisz swojemu wzrokowi, nosząc np. zbyt mocne soczewki. Specjalista, dobierając soczewki, weźmie też pod uwagę np. obecność astygmatyzmu czy unikalne potrzeby każdego oka. Brak profesjonalnej wiedzy w tym obszarze może skutkować błędnym dopasowaniem soczewek.

O tym, jak wygląda proces doboru soczewek, przeczytasz w artykule: Dobieranie soczewek – na czym polega?

Pamiętaj również o tym, by wybierać sprawdzone salony. W ten sposób zapewnisz bezpieczeństwo Twoim oczom. Wskazówki związane ze znalezieniem dobrego gabinetu są dostępne w artykule: Gdzie najlepiej kupić soczewki?

Źródła:

  1. Soczewki kontaktowe i okulary: zwycięskie połączenie, Optyka, nr 6, 2013, s. 30-33.
  2. Soczewki czy okulary – co wybrać?, Nowa Farmacja, https://www.nowafarmacja.pl/, 2020.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.