fakty i mity o soczewkach 14 lipca 2020

Noszenie soczewek i dbanie o nie jest prostsze, niż myślisz!

Soczewki kontaktowe to doskonały sposób na korekcję wad wzroku. Są wygodne, łatwe w zakładaniu i zdejmowaniu. Mogą je nosić osoby w każdym wieku – od kilkuletnich dzieci po seniorów. Dzięki soczewkom można skorygować najczęściej występujące wady wzroku. Jeżeli wahasz się, czy zacząć nosić soczewki, zapoznaj się z największymi mitami i najważniejszymi faktami na temat soczewek kontaktowych.

Krótka historia soczewki kontaktowej

Zacznijmy od początku. Soczewki kontaktowe znane są już od ponad 130 lat. Pierwszą „działającą” soczewkę zaprezentował światu w 1888 roku niemiecki okulista Adolf Gaston Eugen Fick. Rok później inny niemiecki okulista, August Müller, po raz pierwszy w historii nałożył pacjentowi opracowane przez siebie soczewki. „Przewrotu kopernikańskiego” w historii szkieł kontaktowych dokonali czechosłowaccy chemicy Otto Wichterle i Drahoslav Lim, wynalazcy materiału HEMA, który pozwolił opracować prototyp elastycznych szkieł kontaktowych. A w 1971 roku firma Bausch&Lomb wprowadziła na rynek pierwsze produkowane seryjnie, powszechnie dostępne miękkie soczewki kontaktowe. 20 lat później, dokładnie w 1999 roku, firmy Bausch+Lomb i CIBA VISION równolegle opracowały i wprowadziły do sprzedaży soczewki silikonowo-hydrożelowe, które są obecnie najpopularniejszym typem soczewek kontaktowych.

I choć soczewki są z nami już długo, to na ich temat wciąż krąży wiele fałszywych informacji.

Mity na temat soczewek kontaktowych

Zdemaskujemy 5 najpowszechniejszych:

  • Mit 1: Soczewka kontaktowa może mechanicznie uszkodzić oko – bez udziału siły zewnętrznej, przy prawidłowym dopasowaniu nie ma takiej możliwości, ponieważ soczewki kontaktowe wykonane są z bardzo elastycznych, miękkich materiałów (masy hydrożelowej lub silikonowo-hydrożelowej),
  • Mit 2: Soczewka kontaktowa może przykleić się do oka – przy zachowaniu zasad użytkowania i higieny nie powinno się to wydarzyć. Wystarczy zachować zasady higieny (starannie myć ręce przed zakładaniem i zdejmowaniem soczewek, regularnie czyścić soczewki w dedykowanym płynie do pielęgnacji, nie używać soczewek dłużej, niż zaleca producent i specjalista), aby mieć pewność, że właściwie dopasowana soczewka nie przyklei się do naszego oka.
  • Mit 3: Soczewka kontaktowa może spaść z oka lub przesunąć się za gałkę oczną – optymalnie dopasowana soczewka kontaktowa nie wypadnie nawet przy silnym łzawieniu, a przesunięcie się soczewki za gałkę oczną jest niemożliwe, ponieważ nie pozwala na to budowa oka.
  • Mit 4: Soczewki kontaktowe można nosić tylko w określonym wieku – nie ma żadnych ograniczeń wiekowych związanych z noszeniem soczewek kontaktowych: mogą je nosić zarówno kilkuletnie dzieci, jak też osoby dorosłe i starsze. Za każdym razem decyzję na ten temat podejmuje specjalista.
  • Mit 5: Soczewki kontaktowe wykluczają makijaż – można bez problemu robić makijaż i stosować soczewki kontaktowe, wystarczy zachować odpowiednią kolejność czynności: zakładamy soczewki, robimy makijaż, zdejmujemy soczewki, przeprowadzamy demakijaż

Fakty na temat soczewek kontaktowych

Skoro obaliliśmy już mity na temat soczewek kontaktowych, pora zapoznać się z faktami. Oto pięć najważniejszych faktów na temat soczewek kontaktowych:

  • Fakt 1: Soczewki kontaktowe nadają się do korekty najczęściej występujących wad wzroku – przy użyciu odpowiednio dobranych soczewek można korygować krótkowzroczność, dalekowzroczność (nadwzroczność), astygmatyzm i prezbiopię
  • Fakt 2: Soczewki kontaktowe poprawiają komfort życia – nie spadają, nie wymagają poprawiania, nie pokrywają się parą przy zmianach temperatury i nie pokrywają się kurzem, dzięki czemu pozwalają w pełni skupić się na pracy zawodowej, uprawianiu aktywności fizycznej, opiece nad małymi dziećmi – poprawiają odczuwalnie komfort codziennego życia.
  • Fakt 3: Soczewki kontaktowe są łatwe w stosowaniu – każdy może szybko i łatwo nauczyć się zakładania i zdejmowania soczewek oraz ich pielęgnacji – po kilku dniach czynności stają się całkowicie naturalne i wykonujemy je automatycznie.
  • Fakt 4: Soczewki kontaktowe nie są drogie – soczewki kontaktowe charakteryzują się proporcjonalną relacją ceny do oferowanego komfortu widzenia.
  • Fakt 5: Soczewki kontaktowe zapewniają szersze pole widzenia – soczewki są umieszczone bezpośrednio na rogówce i poruszają się razem z gałkami ocznymi, dzięki czemu dają pełne pole widzenia i widzenie obwodowe.

Jak zacząć nosić soczewki?

Jeżeli chcesz zacząć nosić soczewki, skorzystaj z oferty specjalistycznego salonu optycznego albo zacznij od wizyty u optometrysty. Tylko specjalista ochrony wzroku (optometrysta, kontaktolog, lekarz okulista) może ocenić stan Twoich oczu i dobrać optymalne soczewki kontaktowe. W trakcie wizyty nauczysz się prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek. W salonie otrzymasz też komplet informacji i praktycznych porad na temat stosowania preparatów pielęgnacyjnych, przeznaczonych do czyszczenia i przechowywania soczewek. Nie próbuj samodzielnie dobierać soczewek – zdaj się na specjalistę, który uwzględni wszystkie kwestie związane z Twoim wzrokiem.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.