Recykling soczewek 12 marca 2021

Gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe – czyli recykling krok po kroku

Czy wiesz, gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe, by robić to w zgodzie z zasadami recyklingu? Zagadnienie tylko z pozoru jest oczywiste. Niestety wiele osób robi to w sposób błędny, wyrzucając soczewki do nieprawidłowych pojemników lub nawet do toalety. W takim razie, gdzie wyrzucić soczewki kontaktowe?

Duży problem małych soczewek

Może się wydawać, że coś tak małego, jak soczewki kontaktowe nie dokona żadnych szkód, nawet gdy zostaną wyrzucone do toalety – przecież spłyną do ścieków i tyle je widziano. Tymczasem do Bałtyku rocznie trafia nawet 1,5 tony soczewek kontaktowych. Szacuje się, że 3 na 10 Polaków używających soczewek wyrzuca je do umywalki lub toalety, a stamtąd trafiają do oczyszczalni ścieków. Część z nich udaje się odfiltrować, ale nie wszystkie, a nieodfiltrowane drobinki soczewek trafiają do morza. Niewielkie kawałeczki, często mikroskopijnej wielkości połykane są przez ryby i inne stworzenia żyjące w wodach [1,2]. Pamiętać należy, że soczewki wykonane są z polimerów, czyli plastiku i nie są w stanie rozpuścić się w wodzie.

Podobny mechanizm zachodzi w przypadku innych plastikowych odpadów, np. reklamówek foliowych, które bardzo często nie trafiają do odpowiednich pojemników, lecz są wyrzucane, gdzie podpadnie. Na całym świecie ponad 8 milionów ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Można jednak przeciwdziałać temu zjawisku, dokładając swoją cegiełkę i stawiając na recykling soczewek oraz prawidłową utylizację śmieci [3].

Gdzie wyrzucić soczewki kontaktowe?

Odpowiedź na pytanie: gdzie wyrzucać soczewki kontaktowe jest prosta – służą do tego pojemniki na odpady plastikowe. Można też postawić na recykling soczewek – zużyte należy włożyć do pustego pojemnika po soczewkach lub specjalnego woreczka dostępnego w salonach optycznych, a następnie zanieść go do salonu i wyrzucić do oznaczonego pojemnika. W ten sposób zużyte soczewki z całą pewnością trafią do odpowiedniego miejsca, gdzie zostaną poddane utylizacji [2].

Oddanie zużytych soczewek do punktu zbioru w salonie optycznym jest dobrym rozwiązaniem, a w salonach biorących udział w akcji „Otwórz Oczy Na Naturę”, promującej ekologiczny recykling soczewek, można przy okazji otrzymać korzystny rabat na kolejny zakup. Wspomniana akcja to program zarządzania soczewkami kontaktowymi, którego organizatorem jest sieć salonów TwojeSoczewki.com. Organizatorzy chcą promować odpowiedzialne i ekologiczne zachowania użytkowników soczewek kontaktowych [2].

Gdzie oddać okulary?

Do specjalnych pojemników na odpady w salonach optycznych można przynosić również inne zużyte akcesoria optyczne. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, gdzie wyrzucić okulary korekcyjne, to oddanie ich do punktu selektywnego zbioru w salonie optycznym również będzie bardzo dobrym pomysłem, choć można je wyrzucić również do pojemnika na odpady zmieszane. Natomiast stare, ale dobre okulary korekcyjne warto oddać na akcje charytatywne, podczas których zbierane są okulary dla potrzebujących, także z odległych, biednych krajów.

Jak segregować i wyrzucać inne odpady związane z soczewkami?

Soczewki należy wyrzucać do pojemnika na odpady plastikowe lub oddawać do punktu zbioru. A gdzie wyrzucić blistry? Podobnie jak pojemniki na płyny po soczewkach oraz pojemniki na soczewki, należy je wyrzucać do pojemników na plastik, a wieczka od blistrów do aluminium. Pojemniki na soczewki można też oddawać do miejsc, w których zbierane są zakrętki do butelek. Natomiast opakowania papierowe wyrzucać do pojemników z papierem. Segregując odpady, przyczyniamy się do poprawy ekologii i czystości naszej planety.

Wybieraj soczewki kontaktowe, które są możliwe do recyklingu i zapakowane w łatwe do rozdzielenia materiały.

Źródła:

  1. K. Duszczyk, Eksperci apelują: soczewek kontaktowych nie wyrzucajmy do kanalizacji, PAP – Nauka w Polsce, naukawpolsce.pap.pl, 25.04.2019.
  2. Materiały akcji „Otwórz Oczy Na naturę”, https://otworzoczy.com/.
  3. Fundacja WWF – World Wide Fund for Nature, Wakacje w morzu plastiku i oceanie toksyn?, wwf.pl.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.