Jak chronić oczy latem, jeśli nosisz soczewki? Lato, basen, słońce 7 sierpnia 2020

Jak chronić oczy latem, jeśli nosisz soczewki? [Aktualizacja]

Wakacje to czas długo wyczekiwanych urlopów, upragnionego odpoczynku i zwiększonej aktywności fizycznej. Dowiedz się, jakie soczewki kontaktowe wybrać na lato, aby zapewnić oczom odpowiednią ochronę.

Jakie soczewki nosić latem?

Soczewki kontaktowe, w przeciwieństwie do okularów korekcyjnych, dają pełną swobodę i wolność, zwłaszcza latem. Sprawiają, że widzisz dobrze, i to niezależnie od aktywności – na przykład podczas gry w siatkówkę plażową czy jazdy na rowerze.

Jeśli jednak chcesz w pełni skorzystać z zalet, jakie mogą dać Ci soczewki, pamiętaj, by tryb ich noszenia dopasować do wakacyjnych planów. I jeśli na przykład lato to czas, w którym częściej decydujesz się na aktywności fizyczne, w tym także te na plaży, wybierz soczewki jednodniowe. Z kolei, jeśli jest to czas, w którym twój dzień jest długi, a dodatkowo chętnie korzystasz z nocnego życia, wybierz soczewki kontaktowe do noszenia w trybie przedłużonym, czyli noc i dzień.

Pamiętaj jednak, by nie decydować o typie noszonych soczewek samodzielnie, ale by zawsze konsultować się ze specjalistą ochrony wzroku.

Czy warto nosić soczewki kontaktowe z filtrem UV?

Soczewki kontaktowe na lato powinny zawierać filtry chroniące przed promieniami UV. To ważne, gdyż taka ochrona minimalizuje szkodliwy wpływ słońca, które może negatywnie wpływać na kondycję oczu i prowadzić zarówno do drobnych dolegliwości, jak i poważnych schorzeń. Z tego powodu na lato dobre będą soczewki z filtrem UV (np. Biotrue® ONEday, Biotrue® ONEday for Astigmatism lub Biotrue® ONEday for Presbyopia).

Pamiętaj jednak, że nawet soczewki kontaktowe z filtrem UV nie zastępują okularów przeciwsłonecznych. Chociaż soczewki pochłaniają promieniowanie ultrafioletowe, to nie zakrywają całkowicie oka i jego okolicy.

Tym samym, by skutecznie chronić oczy, należy łączyć noszenie soczewek kontaktowych z okularami przeciwsłonecznymi.

Soczewki a pobyt na plaży lub kąpiel w basenie

Ochrona oczu latem powinna uwzględniać zasady stosowania soczewek kontaktowych w nietypowych miejscach – takich jak basen czy plaża.

Jeśli zdecydujesz się na kąpiel w wodzie, zdejmij soczewki kontaktowe. Podczas pływania dobrze jest zastąpić je okularkami do pływania z korekcją.

Pamiętaj również, by podczas letniego wypoczynku zawsze mieć przy sobie małą buteleczkę płynu do soczewek. Dzięki temu możesz szybko i bezpiecznie oczyścić je, gdy do oczu dostanie się np. piasek. Miej na uwadze, by do tej czynności nie używać nawilżających kropli do oczu lub wody. Nie jest to zalecane, gdyż w przeciwieństwie do płynu do soczewek, nie mają one właściwości dezynfekujących. A jeśli nie wiesz, jaki płyn do soczewek wybrać, przeczytaj artykuł: „Jakiego płynu do soczewek należy używać?”.

Jeśli wybierzesz się na plażę lub basen, nie zapomnij, by oprócz płynu zabrać ze sobą również dodatkową parę soczewek kontaktowych.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych latem

Jeśli zastanawiasz się, jak chronić oczy w lecie i nosisz soczewki kontaktowe, musisz pamiętać, by dbać o ogólne zasady higieny. W praktyce oznacza to, by przed każdym założeniem i zdjęciem soczewek kontaktowych umyć ręce, zdezynfekować je i dokładnie osuszyć. Należy przy tym mieć na uwadze, że niektóre płyny dezynfekujące mogą być drażniące dla oka.

By zachować zdrowie oczu, a także komfort noszenia soczewek kontaktowych, po ich zdjęciu użyj płynu wielofunkcyjnego. Wystarczy, że umieścisz 3 krople płynu na powierzchni soczewek i będziesz pocierać przez 20 sekund. Później przez 5 sekund dokładnie płucz soczewki płynem. Na koniec umieść je w pojemniku napełnionym świeżą porcją płynu, w którym soczewki muszą być zanurzone co najmniej 4 godziny.

Więcej informacji o tym, jak pielęgnować i czyścić soczewki znajdziesz w artykule: „Jak dbać o soczewki kontaktowe?”.

Dodatkowo, jadąc na urlop, zadbaj o to, by podczas przewożenia soczewki kontaktowe były bezpiecznie zapakowane. I nie zapomnij dobrze się bawić! 😊

Jak dbać o oczy i soczewki latem

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.