24 września 2021

Jak działa soczewka kontaktowa?

Zobacz, jak działają soczewki kontaktowe i dowiedz się, dlaczego są bezpiecznym rozwiązaniem. Sprawdź, co dzięki nim zyskujesz.

Typy soczewek kontaktowych

Laikom, którzy jeszcze nie mieli do czynienia z soczewkami kontaktowymi może wydawać się, że to bardzo proste narzędzie do korekcji wady. Tymczasem na rynku jest dostępnych wiele rodzajów soczewek kontaktowych. Wszystko po to, by dopasować je do preferencji, a także unikalnych potrzeb każdego użytkownika. Soczewki można podzielić, biorąc pod uwagę zastosowany materiał na: miękkie oraz sztywne. Te pierwsze wyróżniają się większą elastycznością, przez co lepiej dopasowują się do kształtu oka. Natomiast te drugie, mimo początkowego mniejszego komfortu podczas ich noszenia, znakomicie radzą sobie z korekcją bardziej skomplikowanych i wymagających wad wzroku.

Inny, znacznie częściej spotykany podział ze względu na tryb wymiany, pozwala wskazać takie rodzaje soczewek jak:

  • soczewki jednodniowe – wyrzuca się je zaraz po wyjęciu z oka,
  • soczewki wielokrotnego użytku – np. soczewki miesięczne, można je wiele razy zakładać oraz zdejmować, a po każdym użyciu dokładnie oczyścić specjalnym płynem.

Wszystkich, którzy rozważają kupno soczewek kontaktowych, powinna zainteresować także klasyfikacja tego produktu ze względu na tryb ich noszenia. Należy tu wymienić: soczewki dzienne, soczewki do noszenia w trybie przedłużonym, a także soczewki do noszenia w trybie ciągłym. Bez względu na rodzaj soczewek kontaktowych, sposób ich użytkowania powinien być zgodny z zaleceniami specjalisty.

Więcej na temat rodzajów soczewek przeczytasz w artykule: Rodzaje soczewek

Soczewki kontaktowe – jak działają?

Soczewki kontaktowe działają w sposób podobny do okularów. Nadwzroczność koryguje się za pomocą soczewek skupiających, z kolei krótkowzroczność z zastosowaniem soczewek rozpraszających. Każda z soczewek musi być zaprojektowana w taki sposób, by umożliwiać odpowiednie załamanie promieni świetlnych, co gwarantuje wyraźne widzenie [1].

Na uwagę zasługuje działanie soczewek multifokalnych, które przeznaczone są dla osób z prezbiopią. Dzięki temu, że w jednej soczewce zawarte są różne moce, umożliwiają one wyraźne widzenie zarówno z dalekich, jak i bliskich odległości [1].

Zobacz, na czym polega przenikanie tlenu w soczewce: Przenikalność tlenu w soczewce kontaktowej

Soczewki kontaktowe – w przeciwieństwie do okularów – są bezpośrednio nałożone na oko. Dlatego przy ich doborze niezbędna jest pomoc specjalisty. Tylko dzięki takiej konsultacji soczewki nie będą ani za słabe, ani zbyt mocne [1]. Soczewki muszą być w odpowiedni sposób „nałożone na oko” za pierwszym razem przez specjalistę, żeby zapewnić bezpieczne ich użytkowanie. Możliwy stan przekrwienia spojówki w pierwszym okresie użytkowania soczewek można wyjaśnić tym, że pacjent uczy się dopiero sztuki ich zakładania i zdejmowania. Stąd tak istotna nauka nakładania soczewek kontaktowych w gabinecie specjalisty[3].

Działanie soczewki kontaktowej

Soczewka kontaktowa przylega do płynu łzowego na powierzchni oka. Załamuje oraz skupia światło i w ten sposób umożliwia wyraźne widzenie.

Chcesz lepiej poznać ten temat? Koniecznie zajrzyj do artykułu: Dlaczego moc okularów nie równa się mocy soczewek?

Dlaczego warto korzystać z soczewek kontaktowych?

W przeciwieństwie do okularów soczewka kontaktowa przylega do powierzchni oka, co umożliwia jej podążanie za ruchem gałki ocznej. Noszenie soczewek kontaktowych pozwala więc np. na swobodne uprawianie wielu sportów. Soczewki dają komfort podczas różnych wydarzeń, gdy nie chcesz zakładać okularów. Co więcej, soczewki nie parują, a także nie ograniczają pola widzenia. Dodatkową zaletą noszenia soczewek kontaktowych jest brak efektu zmiany wielkości obrazu oraz naturalny wygląd oczu. W przypadku soczewek multifokalnych to możliwość widzenia dobrze z każdej odległości [2].

Soczewki kontaktowe są nieustannie udoskonalane. Zastosowane w nich technologie udowadniają, że to produkty bardzo nowoczesne. Możesz się o tym przekonać, sięgając po artykuł: Przegląd technologii wykorzystywanych w soczewkach Bausch+Lomb

 

Źródła:

  1. Soczewki kontaktowe, fizyka.uniedu.pl.
  2. M. Świerad, Kontaktologia dla doradców, cz. III, Optyka, nr 1, 2020, s. 58-60.
  3. J. Kostańska-Nowacka, M. Skorupski, R. Naskręcki, Wpływ noszenia soczewek kontaktowych na stan przedniego odcinka oka u pacjentów z cukrzycą typu I z uwzględnieniem komfortu noszenia, Optyka 2(39)2016, s. 59.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.