Jak ekrany wpływają na nasz wzrok 6 listopada 2020

Jak ekrany wpływają na nasz wzrok?

Nieustanne patrzenie w ekrany różnych urządzeń może pogarszać widzenie, przez co nierzadko pojawiają się dyskomfort oraz inne uciążliwe objawy. Aby temu przeciwdziałać, należy pamiętać o regularnych przerwach podczas wpatrywania się w monitory komputerów czy ekrany smartfonów. To nie tylko pomoże zachować dobry wzrok, ale także pomoże uniknąć m.in. cyfrowego zmęczenia wzroku.

Jakie objawy oczne mogą pojawić się, gdy za długo patrzymy w ekrany? Co powinno zaniepokoić?

Osoby, które przez sporą część dnia korzystają z różnego typu ekranów, mogą mierzyć się z objawami zmęczenia wzroku. Zwykle symptomy te są nieprzyjemne, uciążliwe, ale… przemijające. Osoby, które korzystają z komputerów, tabletów, telewizorów i smartfonów, mogą doświadczać m.in.:

  • bólu oczu,
  • suchości lub pieczenia pod powiekami,
  • łzawienia,
  • oraz zaburzenia ostrości widzenia [1].

Niestety wykazano także, że dolegliwości związane z długim wpatrywaniem się w ekrany mogą być większe u osób stosujących korekcję wad wzroku w postaci okularów lub soczewek kontaktowych [1].

Gdy za dużo czasu spędzamy przed ekranem…

Wpływ ekranów na wzrok jest znaczny i w wielu przypadkach niekorzystny. Niedostateczne zwilżenie gałki ocznej jest jedną ze składowych przyczyniających się do wystąpienia tzw. zespołu suchego oka. Dowiedziono, że osoby, które wpatrują się w ekrany dłużej niż 4 godziny dziennie, mają blisko dwa razy większe ryzyko jego wystąpienia niż osoby, które korzystają z nich krócej [2]. W takiej sytuacji ukojenie mogą przynieść krople do oczu np. Hyal-Drop® multi.

Więcej o kroplach do oczu przeczytasz w artykule: „Jakich kropli do oczu używać, nosząc soczewki Bausch+Lomb?

Nadmierne korzystanie z ekranów bez wykonywania przerw może prowadzić także do tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku (CSV). Oprócz podrażnienia oczu, suchości oczu oraz zamglonego widzenia objawia się ono także bólem głowy i karku, nadwrażliwością na światło, obniżoną koncentracją i ogólnym zmęczeniem. Badania dowodzą, że w USA, wśród pracowników zatrudnionych na stanowiskach, gdzie korzysta się stale z komputera aż 70% osób ma CSV [1].

Niektóre z badań podkreślają, że podrażnienie, pieczenie, łzawienie i bóle głowy występujące podczas długotrwałego wpatrywania się w ekrany mogą być także związane z brakiem lub niewłaściwą korekcją wad wzroku [3]. Dlatego bardzo istotna jest regularna kontrola wzroku i korekcja wad okularami lub soczewkami. Osoby noszące soczewki powinny rozważyć używanie soczewek stworzonych do korzystania podczas używania urządzeń elektronicznych, np. soczewki Bausch+Lomb Ultra®.

Jak dbać o wzrok i oczy, korzystając z ekranów?

Dolegliwości związane z korzystaniem z ekranów występują najczęściej podczas długotrwałego wpatrywania. Warto zatem pamiętać, aby co jakiś czas odrywać wzrok od ekranu, popatrzeć w inny punkt (w bliż, dal) i dopiero wtedy wrócić do patrzenia np. w monitor komputera.

Bardzo ważne są także warunki zewnętrzne, w tym parametry ekranu oraz właściwe oświetlenie. Warto wpatrywać się w ekran, gdy jego odległość od oczu wynosi minimum 50 cm. Istotne jest także, by monitor nie miał ustawionej maksymalnej jasności (warto korzystać z tzw. trybu nocnego).

Ważna dla dobrego wzroku jest także dieta. Przeczytaj: „Dieta dobra dla oczu. Co jeść?

Istotne jest także to, by osoby, które stosują okulary lub soczewki kontaktowe, regularnie odwiedzały specjalistę. Z kolei, jeśli co jakiś czas pojawi się np. uczucie suchości oczu, warto stosować krople do oczu.

Źródła:

  1. Kowalska M., Zejda J., Bugajska J., Braczkowska B., Brożek G., Malińska M., Dolegliwości ze strony narządu wzroku u pracowników biurowych zatrudnionych na komputerowych stanowiskach pracy, Katowice, „Medycyna Pracy” 2011; 62(1):1–8.
  2. Uchino M., Schaumberg D.A., Dogru M., Uchino Y., Fukagawa K., Shimmura S. i wsp.: Prevalence of dry eye disease among Japanese visual display terminal users, Ophthalmology 2008; 115(11):1982–1988.
  3. Janosik E., Grzesik J., Badania wpływu natężenia oświetlenia stanowisk komputerowych na sprawność pracy wzrokowej operatorów, Med. Pr. 2003; 54(2):123–132.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.