Jak odczytywać oznaczenia soczewek kontaktowych na opakowaniach i blistrach? 18 grudnia 2020

Jak odczytywać oznaczenia i skróty na opakowaniach soczewek kontaktowych?

Zastanawiasz się, co oznaczają symbole na opakowaniach Twoich soczewek kontaktowych? W poniższym artykule wyjaśniamy wszystkie parametry znajdujące się nie tylko na pojedynczym blistrze, ale i na recepcie od specjalisty.

Na co zwrócić uwagę przy kupnie soczewek?

Soczewki powinny znajdować się w oryginalnym zbiorczym pudełku, na którym są umieszczone wszystkie niezbędne informacje na temat produktu. Blistry, czyli małe, dokładnie zapieczętowane opakowania zawierające płyn, w którym zanurzona jest soczewka kontaktowa, nie mogą być uszkodzone. Na opakowaniu oraz blistrze znajdziesz różne informacje dotyczące soczewek kontaktowych, jak np. producent, wartość mocy, krzywizna, średnica, data ważności, numer serii, cylinder czy oś.

Jak czytać opakowanie soczewek?

Wszystkie soczewki posiadają kilka podstawowych parametrów, które możesz znaleźć na Twojej recepcie od specjalisty, a także na opakowaniu zbiorczym soczewek i na pojedynczych blistrach. Ich znaczenie wyjaśniamy poniżej.

 • PWR/SPH – moc soczewki kontaktowej, która jest mierzona w dioptriach. Może mieć wartość dodatnią dla dalekowidzów albo ujemną dla krótkowidzów. Zakres mocy soczewek jest obecnie bardzo szeroki i zależy od ich rodzaju (czy są sferyczne, toryczne czy też progresywne).

Więcej o rodzajach soczewek możesz dowiedzieć się z artykułu: „Jakie typy soczewek są dostępne na rynku?”.

 • BC – promień krzywizny bazowej mierzony w milimetrach. Krzywizna decyduje o geometrii soczewki, a tym samym wpływa na komfort jej noszenia. Średnia wartość tego parametru najczęściej waha się między 8,0 mm a 9,6 mm.
 • EXP – (ang. expiration), data ważności produktu. Producent ma obowiązek umieścić termin ten na opakowaniu i najczęściej znajduje się na boku lub na tyle kartonika. Należy pamiętać, że jeśli podana data upłynie, to soczewki nie nadają się już do użycia i trzeba je wyrzucić.
 • LOT – numer partii.
 • DIA – średnica soczewki kontaktowej podawana w milimetrach. Średnica oznacza wielkość soczewki, która powinna być na tyle duża, aby przykryć Twoją rogówkę. Jej standardowy zakres wynosi od 14,0 mm do 14,5 mm.
 • CYL – moc cylindra podawana w dioptriach, zawsze ma wartość ujemną. Parametr ten znajduje się na opakowaniach soczewek torycznych, a więc dla osób z astygmatyzmem.
 • AXE – oś, którą podaje się w stopniach (zakres wartości wynosi od 0 do 180 stopni). Oś przedstawia kąt, wzdłuż którego soczewki mają korygować astygmatyzm, czyli inaczej ustawienie cylindra. Parametr jest zależny od kształtu rogówki pacjenta.
 • ADD – addycja, a więc dodatek do mocy widzenia. Addycja występuje tylko w soczewkach multifokalnych, korygujących prezbiopię i ma zawsze wartość dodatnią (podawaną w dioptriach). Osoby z odpowiednio dobranymi soczewkami o właściwej addycji mogą np. ponownie czytać z bliskiej odległości.

Oznaczenia na blistrze

Inne parametry soczewek kontaktowych

Pozostałe parametry, które możesz spotkać na opakowaniu soczewek, to m.in.

 • nazwa materiału, w tym określenie czy jest to soczewka hydrożelowa, czy też silikonowo-hydrożelowa;
 • liczba sztuk soczewek w opakowaniu;
 • tryb noszenia i wymiany soczewek;
 • informacja na temat filtru UV, jeśli soczewki są w niego wyposażone.

Dodatkowo na opakowaniach soczewek multifokalnych marki Bausch+Lomb znajdują się także informacje na temat addycji, które określone są jako high i low.

Niekiedy na opakowaniach soczewek pojawiają się także informacje dotyczące ich uwodnienia, czyli procentowej zawartości wody w soczewkach oraz tlenoprzepuszczalności. Rodzaj uwodnienia soczewki kontaktowej oraz rodzaj jej materiału, najlepiej dobrać według wytycznych od specjalisty. Tego typu parametry nie powinny być dobierane samodzielnie.

Więcej o właściwym czytaniu recepty znajdziesz w artykule „Jak czytać receptę od specjalisty?”.

Źródła:

 1. D. Porter, How to Read an Eyeglasses Prescription, American Academy Of Ophthalmology, 2020.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.