Badanie wzroku u okulisty i optometrysty - jakie są różnice? 20 listopada 2020

Jak przebiega badanie wzroku u okulisty i optometrysty?

W obecnych czasach nadal niewiele osób wie, czym właściwie zajmują się lekarz okulista, a czym optometrysta oraz jakie są ich kompetencje. Jeśli zastanawiasz się, kto może postawić diagnozę odnośnie chorób oczu, a kto najlepiej zbada wzrok i dobierze soczewki kontaktowe, to tego dowiesz się z poniższego artykułu. Wyjaśniamy różnice między okulistą i optometrystą, a także porównujemy badania u tych dwóch specjalistów.

Okulista czy optometrysta?

Istnieje kilka zawodów, w których głównym zadaniem jest dbanie o dobre funkcjonowanie narządu wzroku, dlatego na początku warto przypomnieć różnice między nimi. Najogólniej, okulista to lekarz, specjalista w zakresie diagnostyki i leczenia chorób oczu, natomiast optometrysta to osoba, która dokonuje pomiarów parametrów układu wzrokowego. W gestii okulisty i optometrysty leży także dobór korekcji w postaci okularów lub soczewek kontaktowych. Do okulisty należy również udać się w przypadku, gdy podejrzewamy choroby oczu (jaskrę, zapalenie spojówek, gradówkę czy zaćmę) lub inne niepokojące nas dolegliwości, a do optometrysty, kiedy chcemy ocenić ostrość i pole widzenia oraz ruchy gałki ocznej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o dobieraniu prawidłowej korekcji wzroku, to odsyłamy do artykułu: „Dobieranie soczewek. Kto w tym pomoże?”.

Badanie wzroku u okulisty i optometrysty – jak wygląda i czym się różni?

Wizyta u specjalisty, czy to u okulisty, czy u optometrysty, ma dwa zasadnicze etapy: szczegółowy wywiad i konkretne badania. Jak wygląda standardowy wywiad u specjalisty? Padają pytania o:

  • wymagania wzrokowe, tzn. czy wzrok pacjenta jest obciążony, np. przy długiej pracy przy komputerze lub nocnej jeździe samochodem;
  • historię korekcji, czyli o stosowane dotychczas okulary czy soczewki;
  • niepokojące dolegliwości związane ze wzrokiem, np. zamazanie obrazu, bóle oczu, głowy czy dwojenie;
  • wszelkie sprawy medyczne, czyli o choroby ogólne, leczenie i zabiegi medyczne układu wzrokowego, występowanie schorzeń okulistycznych u najbliższych członków rodziny oraz o przyjmowane leki;
  • styl życia i wymagania wzrokowe.

Następnym etapem są badania i tu widać zasadnicze różnice. Badanie okulistyczne w zależności od zgłoszonego przez pacjenta problemu obejmuje przede wszystkim ocenę działania układu wzrokowego, ale także pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego, badanie urazów i infekcji oka oraz pole widzenia. Natomiast badania optometryczne skupiają się m.in. na ostrości wzroku oraz prawidłowości funkcjonowania widzenia obuocznego, ponieważ ich głównym celem jest dobranie odpowiednich okularów korekcyjnych czy soczewek kontaktowych. Pacjent na końcu wizyty powinien być zapoznany z informacjami dotyczącymi zakładania, zdejmowania i pielęgnacji soczewek [1].

Więcej o zaleceniach odnośnie do noszenia soczewek kontaktowych możesz dowiedzieć się z artykułu: „O tych podstawach pielęgnacji soczewek musisz powiedzieć nowemu klientowi”.

Jak często wykonywać badanie wzroku?

Częstotliwość wizyt u specjalisty od wzroku, w szczególności u okulisty, zależy od wieku pacjenta i dolegliwości związanych z oczami. Małe dzieci i młodzież szkolna powinni co roku uczestniczyć w badaniu kontrolnym. Jeśli nie ma żadnych niepokojących objawów, to nie ma konieczności odwiedzania gabinetu specjalisty częściej niż raz na dwa lata. Dotyczy to także młodych dorosłych i osób przed 40 rokiem życia. Po tym wieku należy zwiększyć częstość wizyt do przynajmniej jednej na rok. Wynika to z podwyższonego ryzyka zachorowania na różne choroby gałki ocznej.

Dbaj o oczy i badaj wzrok regularnie!

Pamiętaj, aby nie bagatelizować żadnych odczuwalnych zmian w ostrości widzenia i jak najszybciej zgłaszać się z nimi do specjalisty, ponieważ w innym wypadku grozi to poważnymi kłopotami z widzeniem, a nawet utratą wzroku.

Źródła:

  1. Polskie Towarzystwo Optometrii i Optyki, Standard badania optometrycznego i doboru soczewek kontaktowych, 2010, w: https://ptoo.pl/standard-badania/.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.