Jakie soczewki będą odpowiednie dla osób z prezbiopią? 18 września 2020

Jakie soczewki będą odpowiednie dla osób z prezbiopią?

Kiedy czytasz książkę lub korzystasz z telefonu, musisz je od siebie odsunąć, by dobrze widzieć? Możliwe, że pojawiła się u Ciebie prezbiopia. Sprawdź, czym dokładnie jest i w jaki sposób możesz ją skorygować za pomocą soczewek.

Co to jest prezbiopia?

Prezbiopia to inaczej starczowzroczność. Jest to naturalny i w pełni fizjologiczny proces, który zazwyczaj dotyczy osób po 40. roku życia i niestety nie da się go w żaden sposób uniknąć ani zatrzymać. Pogorszeniu ulega widzenie bliży. Oko traci zdolność do ostrego widzenia obrazów, które są położone w bliskich odległościach. Dzieje się tak, ponieważ wraz z wiekiem  maleje amplituda akomodacji, czyli inaczej mówiąc, zmniejsza się możliwość dostosowania oka do oglądanych przedmiotów, które znajdują się w pobliżu. W takim wypadku trzeba zastosować odpowiedni rodzaj korekcji wzroku, który sprawi, że poprawi się komfort widzenia. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniego oświetlenia podczas pracy. Dobre oświetlenie sprawia, że widoczność jest o wiele lepsza.

Jakie są objawy prezbiopii?

Głównym i najbardziej uciążliwym objawem prezbiopii jest wspomniane pogorszenie widzenia z bliskiej odległości. Występują trudności w odczytaniu tekstu napisanego małym drukiem. Aby wyraźnie zobaczyć daną rzecz, trzeba odsunąć ją dalej od siebie, na wyciągnięcie ręki (to tzw. syndrom „wyciągniętej ręki”). Dopiero w takiej pozycji można w miarę swobodnie oglądać/czytać. Kolejnym ważnym objawem prezbiopii jest uczucie zmęczenia oczu oraz tak zwane „zamazane widzenie”. Oprócz wyżej wymienionych symptomów mogą pojawić się również bóle głowy, jeśli nie skorygujemy naszej wady wzroku w odpowiedni sposób.

Prezbiopię można jednak bardzo łatwo i skutecznie korygować. Do tego celu świetnie nadadzą się soczewki kontaktowe, o których piszemy w dalszej części tego artykułu.

Czy osoby z prezbiopią mogą nosić soczewki kontaktowe?

TAK! Osoby mające starczowzroczność jak najbardziej mogą nosić soczewki kontaktowe. Jednak nigdy nie należy wybierać ich samodzielnie, tylko z pomocą okulisty lub optometrysty w salonie optycznym. Należy się spodziewać, że najpierw zostanie przeprowadzony wywiad oraz badanie wzroku. Dopiero na tej podstawie specjalista pomoże dobrać odpowiednie soczewki oraz dedykowane dla nich akcesoria.

Jeżeli chcesz uzyskać więcej informacji o tym, kto pomaga dobrać odpowiednie soczewki, przeczytaj ten artykuł.  Natomiast jeśli obawiasz się, czy poradzisz sobie z odpowiednią pielęgnacją soczewek kontaktowych, to zapraszamy do przeczytania tego artykułu.

Jakie soczewki będą odpowiednie dla osób z prezbiopią?

Jak już jednak wspomnieliśmy: samodzielne dobieranie soczewek może zaszkodzić. W każdym przypadku należy udać się do specjalisty, który po wykonaniu badań zaproponuje najodpowiedniejsze soczewki kontaktowe. Mogą to być na przykład soczewki takie jak opisane poniżej.

  • Bausch+Lomb ULTRA® for Presbyopia to miesięczna soczewka kontaktowa przeznaczona do osób po 40. roku życia, u których pogorszyła się ostrość widzenia do bliży i do dali. Dzięki wysokiej wartości uwodnienia oraz tlenoprzepuszczalności zachowuje oczy w dobrej kondycji przez cały czas noszenia i zapewniają 16 godzin ULTRAkomfortu.
  • Biotrue® ONEday for Presbyopia to jednodniowa soczewka kontaktowa, która koryguje widzenie zarówno bliży, jak i dali. Świetnie sprawdzi się u osób, które żyją aktywnie, uprawiają sport i lubią spędzać wolny czas na świeżym powietrzu. Podobnie jak soczewka opisana powyżej, Biotrue® ONEday for Presbyopia jest wyprodukowana z wykorzystaniem najnowszej technologii, która zapewnia dużą przepuszczalność tlenu, przy równoczesnym bardzo wysokim poziomie nawilżenia, które utrzymuje się w 98% do 16 godzin.
  • PureVision®2 for Presbyopia to również miesięczna soczewka kontaktowa przeznaczona dla osób z prezbiopią. Jej główną zaletą jest to, że potrafi idealnie dopasować się do oka, dzięki czemu podczas noszenia jest zupełnie niewyczuwalna. Również charakteryzuje ją wysoka tlenoprzepuszczalność oraz nawilżenie.

Jak widać, również przy prezbiopii istnieje możliwość skutecznej korekcji widzenia za pomocą soczewek kontaktowych. Jednak najważniejsze jest, aby przed doborem soczewek odwiedzić specjalistę, który w tym pomoże. Trzeba również regularnie wybierać się na wizyty kontrolne oraz pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji soczewek kontaktowych. Tylko spełnienie tych warunków może gwarantować nam, że noszenie soczewek kontaktowych będzie komfortowe i bezpieczne.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.