Makijaż a soczewki kontaktowe. 4 zasady, o których musisz pamiętać 4 września 2020

Makijaż a soczewki kontaktowe. 4 zasady, o których musisz pamiętać

Nosisz soczewki kontaktowe i zastanawiasz się, czy możesz swobodnie robić makijaż oczu? Uspokajamy: makijaż i soczewki kontaktowe jak najbardziej idą ze sobą w parze. Jednak trzeba pamiętać o kilku zasadach.

Zasady, o których nie możesz zapominać, kiedy nosisz soczewki i robisz makijaż

1. Higiena i pielęgnacja soczewek kontaktowych

Podczas używania soczewek kontaktowych bardzo ważna jest ich odpowiednia higiena i pielęgnacja. Kluczowy będzie tu dobrze dobrany płyn pielęgnacyjny.

W przypadku korzystania z soczewek dwutygodniowych lub miesięcznych należy codziennie, przestrzegać zasad higieny. Przed zdjęciem soczewek trzeba pamiętać, aby dokładnie umyć i osuszyć ręce.

Po zdjęciu soczewek należy położyć je na dłoni i skropić kilkoma kroplami płynu, a następnie pocierać przez kilka sekund po obu stronach. Wyczyszczone w ten sposób soczewki trzeba dodatkowo wypłukać płynem pielęgnacyjnym. Następnie należy umieścić je w pojemniku na soczewki, zalać świeżą porcją płynu tak, aby były przykryte. Dzięki temu mamy możliwość dokładnego oczyszczenia soczewek z resztek makijażu i innych zanieczyszczeń, które się na nich zebrały podczas noszenia. Pozwala to zapobiec infekcjom oczu i sprawia, że będziemy czuć się komfortowo. W doborze płynu do soczewek pomoże specjalista ochrony wzroku podczas pierwszej wizyty w salonie.

Więcej informacji o odpowiedniej pielęgnacji soczewek kontaktowych znajdziesz tym artykule: Jak dbać o soczewki kontaktowe. Jeżeli z kolei zastanawiasz się nad tym, jakiego płynu pielęgnacyjnego używać do Twoich soczewek, odpowiedź znajdziesz w tekście: Jaki płyn do soczewek wybrać.

2. Kolejność wykonywanych czynności

Od czego należy zacząć, kiedy robisz makijaż, a nosisz na co dzień soczewki kontaktowe? Przede wszystkim od higieny rąk. Przed jakimikolwiek czynnościami związanymi z pielęgnacją soczewek trzeba pamiętać o dokładnym umyciu rąk wodą z mydłem. Nasze ręce po całym dniu różnych aktywności są pełne chorobotwórczych bakterii i wirusów. Nie chcemy, żeby dostały się do oczu. Dokładne zmycie ich z rąk jest szczególnie ważne zwłaszcza teraz – w czasie pandemii koronawirusa.

Zasady higieny to nie wszystko, pozostaje pytanie: czy zakładamy soczewki przed makijażem, czy po nim? Otóż w pierwszej kolejności należy założyć soczewki kontaktowe, a potem wykonać makijaż. Tak samo postępujemy przy demakijażu – najpierw zdejmujemy soczewki, a następnie robimy demakijaż.

3. Kosmetyki odpowiednie do makijażu przy noszeniu soczewek kontaktowych

Zaleca się, aby kosmetyki używane do makijażu przy równoczesnym korzystaniu z soczewek kontaktowych były hipoalergiczne, beztłuszczowe oraz bezzapachowe. Stosowanie tego rodzaju kosmetyków zmniejsza ryzyko podrażnień i infekcji oraz sprawia, że komfort noszenia soczewek będzie wyższy.

Podczas noszenia soczewek kontaktowych warto używać podkładów na bazie wody, a nie kremu. Zaleca się również, by zrezygnować ze sztucznych rzęs, gdyż klej w nich zawarty może być przyczyną podrażnień. Mocne produkty do demakijażu należy zastąpić płynami o delikatniejszym działaniu, które nie pozostawiają tłustej powłoki. Rekomendowana jest także rezygnacja z sypkich produktów, np. pudrów.

Jeśli masz wątpliwości co do tego, jakich kosmetyków używać, skonsultuj się ze specjalistą ochrony wzroku.

4. Pozostałe zasady, o których należy pamiętać

Podczas używania kosmetyków do makijażu należy zwracać uwagę na ich terminy przydatności. Nie wolno ich stosować po upływie podanej przez producenta daty oraz wtedy, gdy widzimy, że dany produkt zaczął np. wysychać i stał się niezdatny do użycia. Szczelne zamykanie/zakręcanie opakowań pozwala zachować świeżość kosmetyków na dłużej.

Ważne, aby do makijażu używać tylko swoich kosmetyków i akcesoriów. Nie należy pożyczać produktów od innych osób lub innym osobom, gdyż w obydwu tych przypadkach może mieć to negatywne skutki dla naszych oczu oraz skóry w ich okolicy (podrażnienia, alergie, zakażenia).

Gdy zauważymy niepokojące objawy, takie jak: zaczerwienienie, świąd, łzawienie, ból oczu, należy udać się na wizytę kontrolną do specjalisty ochrony wzroku, który może nas skierować na dalsze badania i leczenie do lekarza okulisty.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.