Mam astygmatyzm. Czy mogę nosić soczewki? Problemy ze wzrokiem 21 sierpnia 2020

Mam astygmatyzm. Czy mogę nosić soczewki?

Jak najbardziej! Przeczytaj, na czym dokładnie polega astygmatyzm i jak można go korygować za pomocą soczewek. W tym artykule znajdziesz też przykłady soczewek torycznych, czyli produktów dobrych dla osób z wadą taką jak Twoja. Jednak pamiętaj: soczewki zawsze dobiera specjalista!

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm, nazywany inaczej niezbornością, to wada wzroku wynikająca z asymetrii rogówki lub soczewki oraz rogówki i soczewki jednocześnie. Na czym polega? W dużym uproszczeniu  rogówka ma kształt wycinka kuli, a dokładnie sfery.. Dzięki temu przechodzące przez rogówkę (i soczewkę) promienie światła skupiają się (ogniskują) w jednym punkcie. Gdy tak się nie dzieje mamy do czynienia z astygmatyzmem i ostre widzenie staje się nie możliwe.

Przyczyny astygmatyzmu nie są jednoznacznie określone. Duże znaczenie mają tu czynniki dziedziczne. Astygmatyzm może rozwijać się w następstwie urazów mechanicznych i powstania blizn na rogówce. Astygmatyzm może także być spowodowany m.in. zabiegami usunięcia zaćmy czy naturalnym rozwojem gałki ocznej u dzieci.

Większość ludzi ma astygmatyzm fizjologiczny nieprzekraczający 0,5 dioptrii (jednostka zdolności skupiającej, potocznie moc układu optycznego).  Specjalista pomoże Ci skorygować nawet mniejsze wartości astygmatyzmu, abyś mógł cieszyć się dobrym widzeniem.

Wskazówka: to, jaką masz wadę wzroku, określi specjalista. O tym, do kogo i kiedy się zwracać, przeczytasz w artykule o tym, czym różnią się od siebie optyk, okulista i optometrysta.

Objawy, czyli co powinno Cię zastanowić?

Nieregularność kształtu oka (rogówki lub soczewki) związana z astygmatyzmem sprawia, że wpadająca do oka wiązka światła nie ulega skupieniu w jednym punkcie siatkówki. Efektem jest nieostre widzenie we wszystkich zakresach: obiektów znajdujących się bardzo blisko (druk w książce, ucho nawlekanej igły), bardzo odległych (obiekty na linii horyzontu, mecz oglądany z korony stadionu) i znajdujących się w odległościach pośrednich (przedmioty po drugiej stronie pokoju, jadący przed nami samochód).

Oznacza to, że objawy, które mogą wskazywać na astygmatyzm, to m.in.:

  • nieostry i zamglony obraz we wszystkich zakresach,
  • silny efekt halo (wokół mocnych źródeł światła widzimy jasną, świetlistą otoczkę) i olśnienia np. podczas prowadzenia samochodu nocą,
  • problemy z oceną odległości,
  • częste mruganie i pocieranie oczu,
  • bóle głowy (przy wykluczeniu innych przyczyn).

Pewną diagnozę astygmatyzmu może postawić wyłącznie specjalista, np. optometrysta.

Jakie są możliwości korekty astygmatyzmu?

Korekta astygmatyzmu jest możliwa na kilka sposobów. Jeżeli poszukujemy rozwiązania skutecznego, komfortowego i atrakcyjnego cenowo, optymalnym wyborem będą soczewki toryczne.

Soczewki kontaktowe korygujące  astygmatyzm są szczególnie dobrym rozwiązaniem dla osób aktywnych. Można je nosić zamiennie z okularami. Ponadto w przypadku astygmatyzmu nieregularnego korekta przy użyciu okularów jest trudna, lecz wyłącznie za pomocą soczewek kontaktowych (twardych). Z kolei w odróżnieniu od metod chirurgicznych, soczewki kontaktowe korygujące astygmatyzm są znacznie mniej inwazyjne, a przy tym atrakcyjniejsze cenowo.

Najważniejsze zalety soczewek Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism

Nie obejdzie się bez przykładów soczewek torycznych, czyli soczewek kontaktowych korygujące astygmatyzm. Wśród nich na specjalną uwagę zasługują miesięczne soczewki Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism. Polecane są wszystkim użytkownikom, a szczególnie osobom aktywnym i uprawiającym sporty. Doskonale sprawdzą się u osób, które długie godziny spędzają w klimatyzowanych pomieszczeniach, wykonując pracę przy komputerze.

Opatentowana technologia Moisture Seal™ zapewnia soczewkom ULTRA® For Astigmatism ochronę przed wysychaniem, spowodowanym rzadszym mruganiem. Soczewki zachowują wysokie nawilżenie, optymalną sztywność oraz doskonałą tlenoprzepuszczalność. Efektem połączenia wszystkich wymienionych właściwości jest pełne poczucie komfortu nawet do 16 godzin. Trzecim z najważniejszych cech soczewek Bausch+Lomb ULTRA® For Astigmatism jest system stabilizacji OpticAlign™ Design. Soczewka idealnie dopasowuje się do powierzchni oka, co zapobiega jej przemieszczaniu się i przekłada się na nieprzerwane ostre widzenie.

Osoby z astygmatyzmem mogą korzystać z powodzeniem również z innych soczewek torycznych Bausch+Lomb:

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem optymalnych soczewek torycznych Bausch+Lomb, może Cię zainteresować artykuł: „Jak przebiega dobieranie soczewek w salonie?

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.