Źle dopasowane soczewki - oznaki 4 stycznia 2021

Oznaki, które wskazują, że soczewki są źle dopasowane

Źle dopasowane soczewki to problem wynikający z różnych przyczyn, z których najczęstszą jest wybór soczewek na własną rękę, bez porozumienia z optometrystą lub okulistą. Noszenie źle dobranych soczewek może skutkować nie tylko niewłaściwym skorygowaniem wady wzroku, ale także dyskomfortem i podrażnieniami. Dowiedz się, jak poznać źle dobrane soczewki.

Czy soczewki mogą być źle dopasowane?

Powszechny dostęp do soczewek kontaktowych i możliwość ich zakupu bez wizyty u specjalisty sprawiają, że część osób decyduje się na samodzielny wybór. O ile mając już dopasowany i sprawdzony model, taki ruch jest możliwy, o tyle ich zakup bez wcześniejszego dopasowania przez specjalistę może być niebezpieczny [1].

Przede wszystkim źle dobrane soczewki mogą być wynikiem wcześniej błędnie określonej wady wzroku. Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy zostały dobrane nieodpowiednie soczewki. W obu tych przypadkach należy udać się do specjalisty i poinformować go o objawach związanych z dyskomfortem podczas noszenia soczewek. Nieprawidłowe dobranie soczewek może powodować niewyraźne widzenie, komplikacje lub dyskomfort. Jako najczęściej pojawiające się objawy wymienić należy: gorsze widzenie, łzawienie, jak i wiele innych objawów astenopijnych, czyli zaburzeń związanych z pracą wzrokową oraz uczuciem zmęczenia oczu [2]. Istnieje również ryzyko infekcji, zwłaszcza przy braku zachowania higieny, na szczęście noszenie soczewek i dbanie o nie jest bardzo proste.

Złe dopasowanie soczewek kontaktowych

Złe dopasowanie soczewek może prowadzić do podrażnień, a nawet stanów zapalnych rogówki oraz pogorszenia ich tolerancji. Dlatego specjalista musi się upewnić, że soczewki kontaktowe zachowują optymalną ruchomość i prawidłową wymianę filmu łzowego. Zdarza się, że osoby noszące soczewki rezygnują z nich ze względu na brak dobrego widzenia, brak komfortu noszenia lub podrażnienia. W takich sytuacjach specjalista powinien zaproponować alternatywę [3]. Niekiedy możemy nie wiedzieć, że nasze soczewki są nieprawidłowo dopasowane. Długotrwałe użytkowanie źle dopasowanych soczewek może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego też wizyty kontrolne u specjalisty są tak ważne.

O tym, jak dobierać soczewki i kto w tym pomoże, przeczytasz tutaj.

Złe dopasowanie soczewek to również:

  • Noszenie zbyt ciasnych soczewek – charakterystyczne objawy wskazujące na za ciasne soczewki to: niewielka ruchomość lub jej brak podczas mrugania i spoglądania w górę, w dół i na boki; początkowo dobry komfort, który zmniejsza się z czasem, gdy pojawia się pieczenie i kłucie; niska ostrość wzroku, niestabilna ostrość wzroku, podrażnienia naczyń rąbka lub spojówki.
  • Noszenie zbyt luźnych soczewek – charakterystyczne objawy wskazujące na za luźne soczewki to: nadmierna ruchomość przy mruganiu i ruchach oczu, słaba centracja, zmienna ostrość wzroku, niski komfort, zmienna jakość widzenia [4].

Biorąc pod uwagę powyższe, niezwykle ważne jest, aby soczewki kontaktowe dobierać u specjalisty, który nie tylko dopasuje odpowiednią ich moc, ale też inne parametry i zwróci uwagę na indywidualne potrzeby klienta. Na przykład soczewki Bausch+Lomb ULTRA® przeznaczone są dla osób, które dużo pracują przed komputerem lub urządzeniami elektronicznymi, a asferyczna optyka w tym modelu zapewnia bardzo dobrą jakość widzenia nawet w słabym świetle.

Należy również pamiętać, że moc okularów nie zawsze równa się mocy soczewek.

Zapomnij o źle dopasowanych soczewkach i ciesz się komfortem!

Problem źle dopasowanych soczewek dotyczy przede wszystkim osób, które na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą decydują się na zakup lub zmianę soczewek na inne. Może się tak zdarzyć, że również soczewki dobierane przez optometrystę lub okulistę w jakiś sposób będą powodowały dyskomfort. W jednym i drugim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, w celu zmiany stosowanego rozwiązania.

O czym jeszcze musisz się dowiedzieć podczas wybierania soczewek? Koniecznie przeczytaj te porady.

Źródła:

  1. European Contact Lens Forum (ECLF), Prawda o soczewkach kontaktowych – obalanie mitów, ptoo.pl, ECLF 2009.
  2. PAP/Rynek Zdrowia, Nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych grozi nawet utratą wzroku, portal rynekzdrowia.pl.
  3. T. Suliński, Wskazówki dotyczące skutecznego dobierania miękkich soczewek kontaktowych do korekcji astygmatyzmu, Ophthatherapy Copyright © Medical Education, Vol. 4/Nr 3(15)/2017 (s. 173-176).
  4. N. Efron, Rethinking contact lens discomfort, Clinical and Experimental Optometry, Vol. 101 (1), 2017.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.