7 maja 2021

Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę

Refundacja okularów przez pracodawcę została uregulowana w polskim prawie. Jak natomiast wygląda kwestia refundacji soczewek? Czy zdarzają się sytuacje, kiedy można liczyć na dofinansowanie ich kupna?

Każdy pracodawca ma obowiązek przestrzegania przepisów prawa w zakresie BHP, które mają na celu ochronę zdrowia pracownika. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe wskazuje jasno, że zatrudniający musi zabezpieczyć wzrok zatrudnionych osób.

O skutkach przemęczenia oczu przeczytasz w artykule: Zmęczone oczy – przyczyny, objawy i postępowanie

Pracodawca powinien to zrobić m.in. poprzez zagwarantowanie odpowiedniego oświetlenia miejsca pracy, wyposażenie monitora w filtry, a także zapewnienie 40-75 cm odległości pomiędzy oczami pracownika a ekranem [1]. Jest to niezbędne, by zmniejszyć ryzyko uszkodzenia wzroku podczas pracy.

Przeczytaj także: Jak ekrany wpływają na nasz wzrok?

Co więcej, obowiązkiem zatrudniającego na umowę o pracę jest także wysłanie pracownika na badania lekarskie [1]. W zależności od tego, jak bardzo natężone są czynniki groźne dla zdrowia, kolejne badania powinny odbywać się co 1 rok, 2 lata lub 5 lat [1]. Podczas tego rodzaju badań, lekarz może wydać zaświadczenie, że pracownik musi nosić okulary podczas pracy. Wówczas pracodawca jest zobligowany do częściowej refundacji okularów. Kwota ta zależy zwykle od wewnątrzzakładowych regulacji [1].

Refundacja okularów przez pracodawcę – kiedy można się ubiegać?

Przepisy związane z refundacją okularów korekcyjnych zostały zawarte w paragrafie 8 ust. 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. z 1998 r., nr 148, poz. 973 z późn. zm.). Aby móc liczyć na dofinansowanie wydatku związanego z zakupem okularów, musi być spełnione jednocześnie kilka przesłanek:

  • w ramach czasu pracy korzystasz z monitora przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy,
  • konieczność noszenia okularów wynika z badań lekarskich i masz zaświadczenie od lekarza, które to potwierdza.

Refundacja soczewek a refundacja na okulary 2021

Refundacja na okulary od pracodawcy jest dla wielu osób czymś naturalnym. Kiedy jednak można liczyć na refundację soczewek kontaktowych przez pracodawcę? Okazuje się, że pracodawca ma obowiązek refundacji soczewek, gdy ich korzystanie zostało zlecone przez lekarza [2]. Za tym rozwiązaniem opowiedziało się Ministerstwo Finansów oraz Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej [2]. Istotny jest tu także, przyzwalający na dowolność wyboru, art. 9 ust. 3 Dyrektywy Rady z dnia 29 maja 1990 r. w sprawie minimalnych wymagań w dziedzinie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia przy pracy z urządzeniami wyposażonymi w monitory ekranowe, który wskazuje, że pracownik ma prawo otrzymać „okulary” lub „szkła kontaktowe”, czyli mówiąc profesjonalnie: soczewki kontaktowe [2].

O rodzajach soczewek możesz przeczytać w dedykowanym artykule: Rodzaje soczewek

Zwykle lekarz wydaje takie zalecenie, gdy pacjent ma duży astygmatyzm lub przy różnicy wzroku pomiędzy jednym a drugim okiem wynoszącym więcej niż 4 dioptrie [2].

Więcej informacji związanych z tym, dla kogo dedykowane są soczewki, przeczytasz w artykule: Soczewki – dla kogo są przeznaczone?

Dla osób, które na co dzień noszą okulary, a chciałyby skorzystać od czasu do czasu z soczewek, sprawdzą się soczewki z rodziny Biotrue® ONEday.

Przepisy nie określają wysokości dofinansowania okularów, dlatego kwestie związane z tym, jaki procent kosztów za zakup soczewek lub okularów powinny być zawarte w wewnętrznych aktach firmy [2]. Jeśli masz wątpliwości, jakie zasady obowiązują w Twoim miejscu pracy, skonsultuj się z działem kadr.

Źródła:

  1. Soczewki kontaktowe – czy pracodawca je zrefunduje?, Pracuj.pl, 2017.
  2. Refundacja soczewek kontaktowych przez pracodawcę, Infor.pl, 2017.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.