Uprawiasz sport? Te soczewki będą dla Ciebie odpowiednie, Wyprawa w góry 14 sierpnia 2020

Uprawiasz sport? Te soczewki będą dla Ciebie odpowiednie

Soczewki są doskonałym sposobem korekcji wad wzroku u sportowców. Tylko bardzo nieliczne dyscypliny wykluczają użycie soczewek. Nie ma znaczenia, czy uprawiasz sport wyczynowo, amatorsko, czy tylko okazjonalnie – soczewki kontaktowe pozwolą Ci czerpać więcej frajdy z aktywności fizycznej i poprawić wyniki. Jeżeli wahasz się lub nie masz pewności, jakie soczewki będą dla Ciebie optymalne, postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.

Temat „soczewki kontaktowe a sport” jest bardzo szeroki. Wybraliśmy trzy bloki zagadnień, które odpowiadają na trzy kluczowe pytania:

  • dlaczego soczewki ułatwiają uprawianie sportu?
  • jaki typ soczewek jest optymalny dla sportowców?
  • jakie sporty można uprawiać w soczewkach?

Dlaczego soczewki są wygodnym rozwiązaniem dla sportowców?

Zalety stosowania soczewek kontaktowych przez sportowców są aż nadto oczywiste. To korzyści takie jak:

  • doskonała widoczność kątowa (peryferyjna) – soczewka porusza się wraz z gałką oczną, co pozwala uniknąć problemów z widzeniem peryferyjnym, udoskonala się ocena odległości,
  • nie brudzą się – w przeciwieństwie do okularów nie zaparowują, nie spadają z nosa, nie pokrywają się błotem, nie zalewa ich woda, co jest szczególnie ważne przy uprawianiu sportów zespołowych i aktywności w plenerze,
  • brak odblasków – odblaski, refleksy świetlne oraz efekt halo ulegają znaczącej redukcji – poprawia się szybkość adaptacji wzroku do gwałtownych zmian natężenia światła,
  • można założyć gogle – nosząc soczewki, nie mamy żadnego problemu z zakładaniem kasków, czapek, gogli ochronnych, masek czy ściąganiu przez głowę elastycznych trykotów czy pianek.

Suma wszystkich wymienionych zalet soczewek jednodniowych, takich jak na przykład Biotrue® ONEday, przekłada się na lepszą koordynację ruchową w trakcie uprawiania sportu. W użytkowniku soczewek wzrasta pewność siebie, co daje możliwość pełnej koncentracji na wykonywanych ćwiczeniach. Nietrudno przewidzieć, że efektem tych wszystkich zmian mogą być lepsze wyniki, a zdecydowanie zwiększa się satysfakcja i poczucie swobody.

Dlaczego sportowcy wybierają soczewki jednodniowe?

Dlaczego zarówno sportowcy specjalizujący się w dyscyplinach wyczynowych, jak i amatorzy decydują się na soczewki jednodniowe? Wynika to z gwarantowanych przez nie wysokiej jakości widzenia, wygody użytkowania i łatwości utrzymania higieny. Jeżeli dochodzi do zabrudzenia czy uszkodzenia soczewek, wystarczy wymienić je na nową parę, aby odzyskać ostrość widzenia. Takie soczewki nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ będąc w nowym blistrze są zawsze świeże i gotowe do użycia.

Nie oznacza to, że soczewki miesięczne będą mniej użyteczne dla sportowców: oferują porównywalny komfort użytkowania, jeżeli zachowamy zasady właściwej pielęgnacji. Będą doskonałym sposobem korekty wad wzroku szczególnie dla osób uprawiających sporty amatorsko.

Doskonałym połączeniem są soczewki kontaktowe stosowane łącznie z okularami czy goglami ochronnymi. W tym tandemie soczewki odpowiadają za doskonałą jakość widzenia, a okulary chronią oczy przed wiatrem, wodą, kurzem, promieniowaniem UV oraz urazami mechanicznymi.

Jakie sporty można uprawiać w soczewkach, a jakich nie?

Jeżeli jesteśmy pasjonatami sportów wodnych, w tym szczególnie pływania czy nurkowania, musimy zamienić soczewki kontaktowe na okularki z korekcją w trakcie uprawiania tego typu aktywności. Dopuszczenie do kontaktu soczewek z wodą może mieć przykre następstwa. W wodzie znajdują się drobnoustroje, które mogą osiąść się na powierzchni soczewki i mogą spowodować rozwój stanów zapalnych rogówki.. Za każdym razem warto skonsultować się ze specjalistą przed rozpoczęciem uprawiania nowej dyscypliny również sportów wodnych.

W przypadku niektórych aktywności soczewki są wręcz niezastąpione. Do sportów, przy których uprawianiu soczewki należą do kategorii must have, zaliczyć można wspinaczkę, gimnastykę artystyczną, skoki wzwyż czy skoki o tyczce. Soczewki kontaktowe są również doskonałym rozwiązaniem dla osób uprawiających sporty zespołowe, w tym gry kontaktowe, takie jak piłka nożna, koszykówka czy rugby. Soczewki kontaktowe są niezastąpione przy uprawianiu tenisa, łucznictwa czy strzelectwa i wielu innych. Jaki sport Ty najbardziej lubisz uprawiać w soczewkach kontaktowych?

Soczewki kontaktowe i sport to duet bezpieczny, zdrowy i komfortowy, jeśli tylko pamiętasz o prawidłowej higienie. Korzyści z używania soczewek kontaktowych przez sportowców uzależnione są m.in. od wyboru odpowiedniego rodzaju i modelu oraz optymalnego dopasowania soczewek do oczu. Jeżeli więc ten temat Cię zainteresował i chcesz dowiedzieć się więcej, zapoznaj się z tekstem „Jak przebiega dobieranie soczewek w salonie?”.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.