15 października 2021

Uwierające i wypadające soczewki. Co poszło nie tak?

Większość problemów związanych z noszeniem soczewek to efekt ich nieprawidłowego doboru oraz braku zachowania zasad higieny w czasie ich użytkowania. Sprawdź, co jeszcze może wywoływać dyskomfort podczas korzystania z soczewek. Jak poradzić sobie ze źle dobranymi soczewkami?

Soczewki – zaprojektowane dla Twojego komfortu

Soczewki kontaktowe to bardzo precyzyjnie zaprojektowane produkty. Ich zadaniem jest zapewnienie użytkownikowi maksymalnego komfortu podczas noszenia, przy zachowaniu jak najlepszej jakości widzenia. Aby było to możliwe, soczewka musi być odpowiednio dobrana przez specjalistę od ochrony wzroku, a to wymaga konkretnych badań.

Warto wymienić m.in.:

  • rutynowe badanie przedniego odcinka oka w lampie szczelinowej, co pozwala na ocenę stanu np. powiek, spojówek, rogówki oraz filmu łzowego [1],
  • analizę wielkości szpary powiekowej, średnicę rogówki w milimetrach [1],
  • ocenę prawidłowej ruchomości soczewki kontaktowej po założeniu jej na oko.

Jak widać, soczewki, by działały, muszą być dopasowane pod konkretnego pacjenta z uwzględnieniem jego indywidualnych cech oraz trybu życia. Dlatego nie powinniśmy bez profesjonalnego wsparcia samodzielnie wybierać soczewek czy kupować przypadkowych produktów. Może to przyczynić się do pogłębienia problemów zdrowotnych i spotęgowania uczucia dyskomfortu podczas noszenia. Chcąc uniknąć tych przykrych konsekwencji, przede wszystkim trzeba wybrać salon optyczny, gdzie specjalista ochrony wzroku dobierze odpowiednie rozwiązanie. W tak ważnej kwestii jak Twój wzrok korzystaj ze wsparcia doświadczonych specjalistów. W wielu  z nich znajdziesz na liście sprawdzonych miejsc, gdzie wiemy, że zostaniesz otoczony  odpowiednią opieką znajdziesz na stronie Bausch+Lomb.

O tym, co może świadczyć, że masz źle dobrane soczewki, przeczytasz w artykule: Oznaki, które wskazują, że soczewki są źle dopasowane

Wypadająca soczewka – o czym świadczy?

Osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z soczewkami, zastanawiają się, czy soczewka może wypaść z oka. W świetle przedstawionych powyżej informacji można wywnioskować, że tak być nie powinno. Wypadająca soczewka może świadczyć nie tylko o jej nieodpowiednim dopasowaniu, lecz wynikać z nieprawidłowego sposobu jej zakładania. Zasady zakładania i zdejmowania soczewek znajdziesz tu: Zakładanie i zdejmowanie soczewek

Może także sygnalizować problemy z narządem wzroku.

Uwierająca soczewka – co oznacza?

Od jakiegoś czasu nosisz soczewki, ale coraz częściej rozważasz rezygnację z tego rozwiązania, ponieważ coraz częściej odczuwasz dyskomfort? Najpierw przeczytaj artykuł: Rady dla osób, które rozważają zrezygnowanie z soczewek kontaktowych Sprawdź, czy nie dotyczy Cię któryś z przedstawionych w nim problemów, które utrudniają normalne korzystanie z soczewek.

Soczewka, która uwiera to znak, że ewidentnie jest coś nie tak. Wśród przyczyn takiego stanu można wymienić nie tylko źle dobrane soczewki, ale również:

  • zanieczyszczenie soczewki,
  • uszkodzenie soczewki,
  • brak odpowiedniego nawilżenia oka [2].

Okazuje się, że tego typu problemy można łatwo wyeliminować, korzystając ze wsparcia specjalisty od ochrony wzroku, który powinien zapoznać z procedurą czyszczenia, bezpiecznego przechowywania soczewek, a także nauczyć pielęgnacji oczu [2]. Suchości oka można się pozbyć, poprzez dobranie soczewek kontaktowych z odpowiednim systemem nawilżającym lub z inną technologią, którą dobrze zna specjalista od oczu.

W razie jakichkolwiek problemów ze wzrokiem czy nieodpowiednio dobranymi soczewkami np. z ciasnymi soczewkami nie działaj na własną rękę, ale koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, który zaproponuje rozwiązanie.

Źródła:

  1. E. Oleszczyńska-Prost, Podstawy stosowania soczewek kontaktowych, 19-25.
  2. A. Aslan, J. Haskova, Zrozumienie znaczenia komfortu w kontekście rezygnacji z dalszego użytkowania soczewek kontaktowych, Optyka 5/30, 2014, s. 42.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.