Wady wzroku, do których można nosić soczewki kontaktowe 5 marca 2021

Wady wzroku, do których można nosić soczewki kontaktowe

Soczewki kontaktowe to wygodne rozwiązanie korygujące różne wady wzroku. Soczewki mogą zastępować okulary lub stanowić dla nich alternatywę w sytuacjach, gdy noszenie okularów jest niewskazane lub niepraktyczne. W tym artykule odpowiadamy na pytanie: do której wady wzroku można nosić soczewki kontaktowe?

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Dużym atutem soczewek jest fakt, że mogą je nosić osoby w różnym wieku zarówno dzieci, jak i dorośli oraz osoby starsze. Zwykle noszenie soczewek u dziecka można rozpocząć w wieku szkolnym, jednak jest to kwestia indywidualna i wybór rozwiązania korygującego wadę wzroku zależy od decyzji specjalisty. [1,2]

Soczewki kontaktowe polecane są zarówno osobom aktywnym – sportowcom, pracownikom fizycznym, jak i osobom pracującym przed komputerem i spędzającym dużo czasu przed ekranami urządzeń elektronicznych. Są również dobrym sposobem na ominięcie problemu parujących szkieł okularów, a modele zawierające filtr UV mogą pełnić dodatkowo funkcję ochronną dla oczu przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Nie należy ich jednak traktować jako alternatywy dla okularów przeciwsłonecznych, lecz jako uzupełnienie ochrony, ponieważ soczewki nie chronią całych oczu. [3]

Wada wzroku a soczewki

Jeżeli tylko nie ma przeciwwskazań, soczewki kontaktowe może nosić każda osoba, która tego potrzebuje. Do której z wad wzroku można nosić soczewki kontaktowe? Soczewki mogą korygować różne wady wzroku, w tym te najczęstsze, czyli:

  • Astygmatyzm – wada polegająca na tym, że światło przechodzące przed rogówkę i soczewkę nie skupia się w jednym punkcie, a więc ostre widzenie jest niemożliwe. Odpowiednio dobrana soczewka niweluje ten problem, powodując, że światło jest ogniskowane w jednym punkcie.

Więcej na temat roli soczewek w astygmatyzmie przeczytasz w artykule Mam astygmatyzm. Czy mogę nosić soczewki?

  • Prezbiopia – to z kolei wada, która najczęściej dotyczy osób 40+. Polega na nieprawidłowej akomodacji m.in. ze względu na utratę zdolności zmiany kształtu przez soczewkę oka. Soczewki multifokalne niwelują ten problem, zapewniając różne strefy widzenia, w zależności od tego, czy patrzymy na bliską, czy daleką odległość.

O prezbiopii przeczytasz w artykule Jakie soczewki będą odpowiednie dla osób z prezbiopią?

  • Krótkowzroczność i dalekowzroczność – to z kolei bardzo częste wady, polegające na nieprawidłowej budowie oka, wskutek czego promienie świetlne nie skupiają się na siatkówce, a przed nią lub za nią. Dobrze dobrane soczewki korygują tor biegu promieni światła oraz przywracają prawidłowe widzenie.

To nie wszystkie sytuacje, w których można nosić soczewki kontaktowe. Istnieją również np. zmiany patologiczne oczu, które można w ten sposób korygować. Ważne jest, by soczewki zostały odpowiednio dobrane przez specjalistę, który weźmie pod uwagę również przeciwwskazania: stany zapalne oczu, objawy alergii ze strony oczu, warunki pracy np. w zapylonych pomieszczeniach, uprawianie sportów wodnych, a także niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne.

To, od jakiej wady wzroku można nosić soczewki, powie Ci okulista lub optometrysta, który na podstawie przeprowadzonych badań podejmie decyzję o zastosowaniu konkretnego rozwiązania.

Noszenie soczewek jako alternatywa dla okularów

Soczewki kontaktowe mogą stanowić jedyny sposób korygowania wady wzroku lub uzupełniać się z okularami i być noszone, w sytuacjach, w których użytkowanie okularów jest problematyczne. Użytkownik ma wybór pomiędzy soczewkami jednodniowymi, tygodniowymi a miesięcznymi, tak by mógł dobrać rozwiązanie wygodne dla siebie. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, że w każdym przypadku wybór pierwszych soczewek musi być wykonany przez specjalistę, gdyż ich moc może różnić się od mocy okularów, a w trakcie doboru należy uwzględnić indywidualne cechy pacjenta.

Przypominamy również, jak ważne jest dbanie o soczewki kontaktowe – zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  1. J. J. Walline, A. Gaume, L. A. Jones. and others, Benefits of Contact Lens Wear for Children and Teens.
  2. M. A. Bullimor, The Safety of Soft Contact Lenses in Children.
  3. M. Lużyńska, Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, Optyka, 2017, nr 4, s. 58-62.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.