Wpływ dymu tytoniowego oraz smogu na oczy 15 stycznia 2021

Wpływ dymu tytoniowego oraz smogu na oczy

Jeden i drugi są cichymi zabójcami naszego zdrowia, a łączy ich m.in. rakotwórcza substancja benzo(a)piren. Dym tytoniowy i smog wywołują nie tylko choroby układu oddechowego czy krwionośnego. Zawarte w nich szkodliwe substancje wpływają także na nasz wzrok. Chcesz dowiedzieć się, jak ochronić oczy przed działaniem smogu? Odpowiedzi znajdziesz poniżej!

Wpływ papierosów na wzrok

Jedną z kwestii podczas wywiadu okulistycznego pod kątem doboru soczewek, jest palenie papierosów. Specjalista ma obowiązek poinformować pacjenta, jakie skutki przynosi zarówno czynne jak i bierne palenie tytoniu. Wiele badań wykazuje, że palenie zwiększa ryzyko zachorowania na zaćmę i zwyrodnienie plamki żółtej związane z wiekiem. Ponadto, jak sprawdzili naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa w New Jersey, nałogowi palacze mają obniżoną zdolność do odróżniania kontrastów i kolorów [1]. Szkodliwe substancje zawarte w dymie tytoniowym mogą spowodować tzw. zespół suchego oka, który może objawiać się m.in. zaczerwieniem, pieczeniem oka czy nadmiernym łzawieniem. Z tego powodu nawet osoby niepalące, a przebywające w zadymionych pomieszczeniach często skarżą się na tę dolegliwość [2].

Jak smog wpływa na oczy?

Wysokie stężenie siarki, metali ciężkich, dioksyn i alergenów, a szczególnie pyłu PM10 zawartych w smogu, może powodować liczne choroby wzroku oraz problemy zdrowotne. Ich główne objawy to pieczenie, kłucie i ból oka, a także nadwrażliwość na światło czy uczucie piasku w oczach. Jeśli obserwujesz u siebie wspomniane objawy, to koniecznie skontaktuj się ze specjalistą, ponieważ nawracające infekcje, nadmierne wysuszenie rogówki i światłowstręt, mogą poważnie zagrażać zdrowiu Twoich oczu.

Jak chronić oczy przed smogiem?

Noś okulary

Jeśli nie masz okularów korekcyjnych, to wystarczą nawet zwykłe okulary przeciwsłoneczne. Dzięki temu modnemu dodatkowi nie tylko ograniczysz ilość pyłów i kurzu docierających do Twoich oczu, ale także ochronisz je przed promieniowaniem UV.

Przemywaj oczy

Po powrocie do domu umyj nie tylko ręce, ale i twarz. Jeśli nosisz soczewki wielokrotnego użytku, to konieczne jest wyczyszczenie ich specjalnym płynem do pielęgnacji, który usunie szkodliwe drobnoustroje i pomoże utrzymać prawidłowy poziom nawilżenia. Takie działanie zapewniają płyny pielęgnacyjne Bausch+Lomb: Biotrue® ONEday, ReNu® MultiPlus oraz ReNu® MPS.

Zainwestuj w nawilżacz powietrza

Prawidłowa wilgotność powietrza sprzyja nie tylko lepszemu samopoczuciu, ale i zdrowiu oczu. Nawilżacz powietrza sprawia, że oczy nie ulegają zbytniemu przesuszeniu, a wszelkie zanieczyszczenia, bakterie oraz inne szkodliwe substancje są wypłukiwane przez film łzowy.

Pij dużo wody

Woda reguluje ilość i skład filmu łzowego, czyli cienkiej warstwy płynu roznoszonego przez powieki na rogówce. Brak dobrego nawodnienia sprawia, że film łzowy przestaje skutecznie działać, a oko staje się narażone na działanie wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń.

Ogranicz wychodzenie i sprawdzaj stan powietrza

Istnieje mnóstwo aplikacji, które monitorują poziom zanieczyszczeń nie tylko w Twojej okolicy, ale i na całym świecie. Dzięki nim możesz szybko zorientować się, kiedy powietrze staje się szczególnie niezdrowe oraz czy lepiej zostać w domu [3,4].

Szanuj zdrowie Twoich oczu!

Dzięki zastosowaniu powyższych wskazówek możesz znacznie zahamować rozwój chorób narządu wzroku powodowanych przez toksyczne substancje zawarte w dymie papierosowym i smogu. Pamiętaj jednak, aby w razie wystąpienia niepokojących dolegliwości, jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty.

Przeczytaj także artykuł Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Źródła:

  1. T. P. Fernandes, S. M. Silverstein, N. L. Almeida, N. A. Santos. Visual impairments in tobacco use disorder. Psychiatry Research, 2019; 271: 60.
  2. P. Gać, D. Karp, P. Gać, M. Zawadzki, R. Poręba, K. Pawlas, Rozpowszechnienie problemów okulistycznych wśród nałogowych palaczy papierosów, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Annales Academiae Medicae Silesiensis, 2009, 63, nr 5, s. 65-71.
  3. Zespół Przychodni Specjalistycznych, Chroń oczy przed smogiem! WYWIAD z lek. Ireną Rajtar.
  4. J. Czajkowski, R. Grabowski, Ochrona przed niekorzystnym działaniem smogu na oczy, OphthaTherapy, 2019, vol. 6, s. 5-8.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.