25 czerwca 2021

Wzrok seniorów – jak o niego dbać?

Oczy podlegają fizjologicznym procesom starzenia. Zaburzenia widzenia u seniorów są więc naturalnym zjawiskiem, którego doświadczy każdy, a naturalne zmiany zaczynają się już po około 40. roku życia. Współcześnie jednak można korzystać z soczewek kontaktowych, które pomogą zachować komfort widzenia niezależnie od wieku. Z tego artykułu dowiesz się także, jak dbać o wzrok seniorów.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe to udogodnienie, z którego mogą korzystać niemal wszyscy. Do nielicznych sytuacji, kiedy trzeba zrezygnować z ich noszenia, należy zaliczyć m.in.: pracę w zapylonych pomieszczeniach, uprawianie sportów wodnych, stany zapalne oczu, niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne.

Więcej informacji o wskazaniach i przeciwwskazaniach związanych z użytkowaniem soczewek przeczytasz w artykule: Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe dla seniora – czy to dobry pomysł?

Podeszły wiek nie jest przeciwwskazaniem do tego, by nosić soczewki. Po to rozwiązanie możesz sięgać niezależnie od tego, ile masz lat [1]. W erze starzejących się społeczeństw to istotna informacja, ponieważ z uwagi na nieuchronne procesy starzenia oczu, coraz więcej osób będzie potrzebowało dobrego wsparcia w poprawie jakości widzenia. Wiedząc, że do 2030 roku ludzie po 65. roku życia będą stanowili niemal 1/3 całej populacji Polski [2], warto lepiej przyjrzeć się problemom osób starszych ze wzrokiem.

Zaburzenia widzenia u seniorów – co trzeba wiedzieć?

Problemy z widzeniem mogą być wywołane naturalnymi procesami starzenia się. Jednym z nich jest prezbiopia, pojawiająca się już około 40. roku życia [2]. Oczywiście ta granica jest płynna, ponieważ każdy z nas w innym tempie się starzeje. Jedno jest pewne – prezbiopia nie ominie nikogo, stąd dobrze mieć uporządkowaną wiedzę związaną z tym, jakie soczewki będą odpowiednie do tego, by zwiększyć komfort funkcjonowania również wtedy, gdy gałka oczna zacznie się starzeć.

Więcej informacji na ten temat w artykule: Jakie soczewki będą odpowiednie dla osób z prezbiopią?

W przypadku osób z prezbiopią sprawdzą się m.in. soczewki multifokalne Biotrue® ONEday for Presbyopia, a także Bausch+Lomb ULTRA® For Presbyopia.

Zaburzenia widzenia u seniorów pogłębiają się z wiekiem. Wśród osób powyżej 80. roku życia aż 70 proc. ma zaćmę [2]. Natomiast zwyrodnienie plamki żółtej jest wskazywane jako najczęstsza przyczyna częściowej lub całkowitej utraty wzroku u seniorów po 65. roku życia [2]. Soczewki kontaktowe w tych przypadkach nie pomogą i aby zdiagnozować chorobę i określić metodę leczenia należy udać się do okulisty.

Soczewki kontaktowe dopasowane do wzroku seniora

W przypadku prezbiopii soczewki kontaktowe to szansa na lepsze widzenie dla seniorów. Zwiększają komfort podczas wykonywania codziennych obowiązków związanych z pracą, zabawą czy aktywnością ruchową. Jeżeli senior obawia się noszenia soczewek kontaktowych, warto pomóc mu zweryfikować, czy jego niepokój jest uzasadniony. Pomoże w tym lektura artykułu: Fakty i mity o soczewkach kontaktowych

Dla osób aktywnych, które ukończyły 40 lat, a także seniorom, poleca się soczewki PureVision®2 For Presbyopia, które korygują wadę wzroku oraz ułatwiają podejmowanie różnych czynności i zadań.

Jak dbać o wzrok seniora?

Korelacja między wzrokiem a wiekiem jest ogromna. Wraz z upływającym czasem wzrok pogarsza się, przyczyniają się do tego również choroby, takie jak np. cukrzyca [3].

Seniorzy powinni pamiętać, by oprócz dobrania odpowiednich soczewek, kontrolować regularnie swój wzrok u specjalisty. Z badania przeprowadzonego przez mgr inż. Karolinę Jasińską z Politechniki Wrocławskiej, wynika, że respondenci będący jednocześnie osobami w podeszłym wieku najczęściej takie badanie wykonują raz na 1-2 lata [3]. Interesującym wnioskiem badaczki było spostrzeżenie, że wiele osób starszych znacznie lepiej ocenia swój komfort widzenia, niż wskazywałyby na to obiektywne testy i pomiary [3].

Należy pamiętać, że badanie zostało przeprowadzone na grupie 72 osób z Wrocławskiego Centrum Seniora. Tak niewielkiej liczby przebadanych nie można traktować jako grupy reprezentatywnej, a więc tego typu badanie może jedynie stanowić punkt wyjścia do dalszych obserwacji. Wniosków powstałych na bazie testów nie można uznać za takie, które dotyczą wszystkich lub chociaż większości seniorów w Polsce. Są jednak dobrym punktem do rozpoczęcia rozmów na temat tego, jak regularnie badają się seniorzy i jak sami oceniają ostrość swojego widzenia.

Wzrok można wzmocnić, sięgając po odpowiednie jedzenie. Dlatego warto wprowadzić takie zmiany do menu seniora, jak te opisane w artykule: Dieta dobra dla oczu. Co jeść?

 

Źródła:

  1. Wojciechowska E., Miękkie soczewki kontaktowe u dzieci – kontrowersje, OphthaTherapy. Terapie w Okulistyce, Vol. 2/Nr 1(5)/2015, s. 78.
  2. Seniorzy i ich potrzeby wzrokowe, Optyka, nr 1, 2011, s. 28.
  3. Jasińska K., Analiza potrzeb wzrokowych i jakość widzenia u osób w podeszłym wieku, Optyka, nr 5, 2013, s. 36-40.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.