17 września 2021

Zamglone widzenie – przyczyny

Coraz częściej zauważasz u siebie zamglone widzenie? Poznaj przyczyny zamglonego widzenia. Dowiedz się także, jak walczyć z tą przypadłością. Sprawdź, co może Ci pomóc.

Czym jest zamglone widzenie?

Zamglone widzenie, czyli niewyraźne widzenie, to zaburzenie ostrości widzenia. Wraz z wiekiem może pojawiać się zamglone widzenie z bliska, którego przyczyną może być problem z akomodacją, tzw. presbiopia lub stany chorobowe, np. zaćma albo zwyrodnienie plamki związane z wiekiem.

Przyczyny zamglonego widzenia

Powodów zamglonego widzenia może być wiele. Nieprawidłowa budowa gałki ocznej powoduje, że promienie świetlne skupiają się poza siatkówką. W konsekwencji pojawiają się zaburzenia ostrości widzenia [1].

Zamglone widzenie pojawia się w przypadku wady wzroku. Nasilająca się lub niekorygowana wada wzroku może dawać taki objaw. Krótkowzroczność charakteryzuje się zamglonym widzeniem do dali [3].

Kolejnym czynnikiem, który może mieć wpływ na zamglone widzenie, są źle dobrane soczewki. Z tego powodu należy pamiętać, by wybór soczewek pozostawić specjaliście. Trzeba mieć na uwadze, że moc soczewek nie równa się mocy okularów. Przy wyborze soczewek nie kieruj się parametrami mocy okularów, ale pozwól dopasować je specjaliście od ochrony wzroku.

Jedną z najbardziej prozaicznych przyczyn jest cyfrowe zmęczenie wzroku. Gdy spędzasz zbyt wiele czasu przed ekranem komputera czy smartfonu, oczy zaczynają się buntować. Zamazane lub podwójne widzenie występuje zdecydowanie częściej u osób, które wiele godzin dziennie korzystają z ekranów [4].

Oto więcej wskazówek, dzięki którym Twoje oczy wypoczną: Zmęczone oczy – przyczyny, objawy i postępowanie

Zamglone widzenie na jedno oko może świadczyć m.in. o obecności ciała obcego w oku lub o infekcji oczu. W takim przypadku udaj się do lekarza okulisty, który postawi diagnozę i wdroży odpowiednie leczenie zależne od sytuacji.

Rozmyte widzenie może świadczyć też o zwyrodnieniu plamki, które ujawnia się wraz z wiekiem. W początkowej fazie pojawiają się linie faliste w miejscu, gdzie normalnie są proste, a przedmioty mogą mieć inny kształt i wielkość. Na ostatnim etapie pojawia się ciemna plama w polu widzenia [2].

Zaćma to kolejna choroba, która może skutkować zamglonym widzeniem. Jej występowanie ma związek z procesami starzenia. Ryzyko jej rozwoju jest większe u pacjentów z cukrzycą, po zabiegach operacyjnych gałki ocznej, takich jak witrektomia. Zaćmie sprzyja także sterydoterapia [5].

Innymi syndromami, które wskazują na zaćmę, są także: poprawa ostrości widzenia do bliży, pogorszenie wzroku w jasnym świetle oraz zmiany dotychczasowej wady refrakcji [6].

Przyczyn zamglonego widzenia można upatrywać w czynnikach neurologicznych czy w obecności innych chorób. W przypadku cukrzycy typu 1 mogą pojawiać się zaburzenia ostrości wzroku, związane z zaburzeniami refrakcji soczewki. Nie wiążą się jednak z trwałymi zmianami. Inaczej w przypadku cukrzycy typu 2, tu na długo przed rozpoznaniem choroby mogą istnieć już zmiany oczne [7, 8].

Co robić, kiedy występuje zamglone widzenie?

Nie lekceważ zamglonego widzenia. Aby cieszyć się dobrym widzeniem, dbaj o zdrowie oczu, pamiętając o konsultacji z okulistą  oraz specjalistą od ochrony wzroku. Nie dobieraj soczewek na własną rękę, powierz to ekspertowi. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nosisz dobrze dobrane soczewki, które nie będą wywoływać problemów.

Prócz wizyt u specjalisty, możesz chronić swój wzrok również na własną rękę. Sposobem na to, by zmniejszyć ryzyko przykrych dolegliwości, jakie przynosi zamglone widzenie, jest zabezpieczanie wzroku przed działaniem światła z ekranu komputera, tabletu czy telefonu. Koniecznie zajrzyj do artykułu na ten temat: Sposoby ochrony wzroku przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych

Możesz także zadbać o trening wzroku, o którym przeczytasz w artykule: Ćwiczenia poprawiające wzrok

Pamiętaj, że każdy problem ze wzrokiem powinieneś skonsultować z lekarzem lub specjalistą od ochrony wzroku. Wzrok jest bardzo czułym zmysłem, a oko – delikatnym narządem. Dlatego dbaj o swoje oczy. Nie bój się zadawać pytań. Działaj w trosce o swoje zdrowie.

 

Źródła:

  1. M. Cygoń-Pawlicka, Niewyraźne widzenie – przyczyny nieostrego, rozmytego i zamglonego widzenia, wylecz.to.pl, 2017.
  2. A. W. Fryczkowski, Zwyrodnienie plamki żółtej oka związane z wiekiem.
  3. K. Taradaj, Wady refrakcji, Katedra i Klinika Okulistyki I Wydziału Lekarskiego WUM.
  4. dr n. med. B. Nowacka, prof. dr hab. n. med. W. Lubiński, Syndrom widzenia komputerowego czyli wpływ komputerów na narząd wzroku.
  5. B. Iwaszkiewicz-Bilikiewicz, Zaćma, G E R I A T R I A 2008; 2: 252-254.
  6. K. Z. Malewicz, M. Musialska, Opieka pielęgniarska nad pacjentem z zaćmą – studium przypadku, Pielęgniarstwo Polskie nr 3 (81) 2021, s. 131-136.
  7. E. Bandurska-Stankiewicz, Czynniki ryzyka rozwoju inwalidztwa wzroku z powodu cukrzycy, Diabetologia Praktyczna 2002, tom 3, supl. B.
  8. dr n. med. B. Katra, Retinopatia cukrzycowa, Medycyna Praktyczna.
  9. prof. dr hab. Maria Witkowska, Zaburzenia widzenia w przebiegu chorób sercowo-naczyniowych.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.