soczewki dla sportowców 22 września 2023

Fakty i mity na temat wzroku

Aktywność fizyczna może być istotną częścią naszego życia – pozwala dłużej zachować zdrowie, jest także sposobem na to, by miło spędzać czas. Jednak sport dostarcza nie tylko korzyści zdrowotnych, ale też wymaga zdrowego podejścia i zwrócenia uwagi na własne potrzeby i możliwości. To szczególnie dotyczy osób, które mają różne wady wzroku. Dlatego uprawiając wybraną dyscyplinę, warto zadbać o dobro swoich oczu.

Wyraźne widzenie podnosi bezpieczeństwo i swobodę w trakcie ćwiczeń, może mieć także pozytywny wpływ na osiągnięcia sportowe. Pozostaje więc odpowiedzieć sobie na pytanie: soczewki czy okulary – które rozwiązanie może być lepsze?

Soczewki czy okulary – co daje większy komfort sportowcom?

Istnieje korelacja pomiędzy wyraźnym widzeniem a osiągnięciami sportowymi. Sport ma związek z takimi aspektami widzenia jak: widzenie peryferyjne, koordynacja oko-ręka, identyfikacja obiektów w ruchu, ocena prędkości oraz odległości, percepcja głębi czy szybkość reakcji na przedmioty znajdujące się w ruchu. Tym samym, dbałość o prawidłową korekcję wzroku może pomóc w poprawie wyników w sporcie[1].

Istnieje wiele sportów, takich jak, np. kolarstwo, gdzie odpowiednio zabezpieczone przed upadkiem okulary, określane czasem też sportowymi, są wystarczającym rozwiązaniem oferującym wyraźne widzenie. Sytuacja komplikuje się w przypadku aktywności fizycznych, gdzie istotna jest rywalizacja, ciągłe bycie w biegu czy możliwość widzenia przeciwnika nie tylko w ograniczonym zakresie, lecz znacznie szerzej. W takich wypadkach warto sięgnąć po soczewki kontaktowe, które mogą być wygodniejsze.

W przeciwieństwie do okularów, soczewki kontaktowe nie parują i nie brudzą się, ograniczając nam widoczność. Nie stwarzają też problemów przy zakładaniu kasku albo gogli. Ponadto pozwalają uniknąć problemów z widzeniem peryferyjnym, a przy tym wiele z nich jest wyposażonych w konstrukcję, która pomaga redukować odblaski, co ułatwia czerpanie radości z uprawiania sportu w pełnym słońcu, np. podczas zjazdu na nartach, gdy promienie słoneczne odbijają się od śniegu. Jednak nawet w takich okolicznościach należy pamiętać o prawidłowej ochronie oczu przed promieniowaniem UV. Ponadto odmiennie niż w przypadku okularów, soczewki kontaktowe „nie ześlizgną się”, „nie plączą się we włosy”, przez co zachowana jest swoboda w trakcie aktywności ruchowej.

Jakie soczewki wybrać uprawiając sport?

Dobrym wyborem dla sportowców mogą być soczewki jednodniowe. Zapewniają nie tylko dużą wygodę użytkowania, ale także wysoki poziom higieny. Są jednorazowe, a więc nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu sportowiec oszczędza czas na dezynfekcję oraz pieniądze, które przeznaczyłby na zakup wybranego płynu do pielęgnacji.

Przykładowo, używając soczewek jednodniowych np. Biotrue® ONEday sportowiec może korzystać z jednej pary jednorazowo nawet przez 16 godzin, a następnie po prostu wyrzucić je do kosza[2]. Te kilkanaście godzin to czas, gdy możesz zapomnieć o swojej wadzie wzroku i w nieskrępowany sposób cieszyć się m.in. bieganiem, jazdą na nartach czy grą w piłkę nożną. Ponadto Biotrue® ONEday to soczewki kontaktowe, które naśladują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu utrzymują 98% swojego nawilżenia od 16 godzincechuje je także wysokie uwodnienie na poziomie 78%, co jest równe uwodnieniu rogówki oka[3].

Czy można pływać w soczewkach?

Wśród sportów, w których można stosować soczewki, wymienić można wszystkie te, wymagające wysokiej jakości widzenia. Już po części przedstawiliśmy, w jakich dyscyplinach sportowych warto sięgać po soczewki. Kolarstwo, bieganie, jazda na nartach, piłka nożna – to tylko niektóre aktywności, gdzie w zestawieniu soczewki czy okulary, te pierwsze wysuwają się na prowadzenie. Soczewki kontaktowe sprawdzą się też m.in. w tenisie, łucznictwie czy wspinaczce, a to tylko kilka przykładowych, które można wymienić.

Czy można pływać w soczewkach? Choć soczewki kontaktowe w wielu sytuacjach zapewniają optymalny komfort użytkowania, aż można zapomnieć o tym, że się je nosi, to jednak istnieją aktywności, w których nie są zalecane. Zrezygnuj z nich, gdy planujesz uprawiać sporty wodne, np. pływać albo nurkować. Soczewek nie należy wystawiać na działanie wody. Możesz jednak po nie sięgnąć w wielu innych okolicznościach.

Pamiętać należy, że w każdym indywidualnym przypadku wyboru produktu odpowiadającego na Twoje potrzeby powinien dokonać specjalista, więc bez względu na to, czy chciałbyś soczewki nosić na co dzień, czy okazjonalnie podczas uprawiania sportu, to swoją przygodę z nimi zacznij od wizyty w gabinecie i badania wzroku.

*Soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday (nesofilcon A) służą do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Wyrób medyczny.

Przypisy:

[1] Ewens, Sport a soczewki kontaktowe, Optyka, 20, 2, 2016, http://www.gazeta-optyka.pl/images/stuff/archiwum/OPTYKA%20_2_2016_closed.pdf, s. 4-41.
[2] Referencje 2, 5 za: https://biotrueoneday.pl Dostęp 17.03.2023.
[3] Referencje 2, 5 za: https://biotrueoneday.pl Dostęp 17.03.2023.

BL_PL-2303-021