Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb 22 września 2023

Jakie typy soczewek dostępne są na rynku i jak znaleźć najlepsze dla siebie?

Materiał, częstotliwość wymiany, tryb noszenia, rodzaj wady wzroku – to najważniejsze kryteria różnicujące soczewki. To jednocześnie kwestie, na które należy zwracać uwagę podczas ich poszukiwań. Poznaj lepiej soczewki w różnych odsłonach.

Na początek: rodzaj odpowiedniego tworzywa

Na rynku dostępne są soczewki kontaktowe wykonywane z różnych materiałów. Tworzywo ma istotny wpływ na właściwości, jakie posiada soczewka. Główny podział występujący obecnie w kontaktologii dzieli soczewki na:

 • sztywne – zdaniem specjalistów publikujących na łamach pisma „Kontaktologia i Optyka Okulistyczna”, takie soczewki stwarzają możliwość korekty większości wad refrakcji, a także innych nieprawidłowości optycznych oka, np. stanów z nieregularnością rogówki[1];
 • miękkie – są znacznie bardziej elastyczne i wygodniejsze w noszeniu niż soczewki sztywne. Z tego powodu doskonale dopasowują się do kształtu oka. Jeśli są odpowiednio dobrane można z nich wygodnie korzystać nawet przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. Obecnie są najpowszechniej stosowane[2] z uwagi na możliwość korekcji najczęstszych wad wzroku, łatwość dopasowania, a przy tym optymalne koszty użytkowania[3]. To właśnie o nich dowiesz się najwięcej z poniższego artykułu.

Miękkie soczewki kontaktowe – co je odróżnia?

W przypadku większości wad wzroku dobrze sprawdzą się soczewki miękkie. Dwa ich typy to:

 • soczewki miękkie hydrożelowe – wysokie uwodnienie materiału przekładające się na poczucie nawilżenia oka, a także wyjątkowa miękkość i delikatność sprawiają, że są praktycznie niewyczuwalne. To tylko niektóre powody, dla których ten typ cieszy się popularnością. Przykładem takiego produktu są jednodniówki Biotrue® ONEday*;
 • soczewki miękkie silikonowo-hyrożelowe – to kolejna generacja w świecie soczewek kontaktowych. W odróżnieniu od klasycznych soczewek hydrożelowych, soczewki silikonowo-hydrożelowe mają większą zdolność przepuszczania tlenu, na poziomie 96%[4], wspomagając oczy, aby wyglądały zdrowo i nie były zaczerwienione[5]. Takimi cechami wyróżniają się soczewki Bausch + Lomb ULTRA® ONE DAY.

W jakim trybie można nosić soczewki?

Kolejnym wyznacznikiem różnicującym soczewki jest tryb ich noszenia. Pod tym względem wskazać można na takie tryby noszenia soczewek jak:

 • soczewki dzienne – przeznaczone do noszenia w ciągu dnia, przed pójściem spać należy je albo wyrzucić do śmieci, jeśli są jednodniowe albo wyczyścić za pomocą specjalistycznych płynów, jeśli jest się użytkownikiem soczewek wymienianych w trybie dwutygodniowym lub miesięcznym;
 • soczewki do noszenia w trybie przedłużonym – to soczewki, których można nie zdejmować na noc i można w nich spać do 6 nocy pod warunkiem, że nie jest to przeciwskazane przez specjalistę;
 • soczewki do noszenia w trybie ciągłym – dzięki wysokiej przepuszczalności tlenu, z takich soczewek można korzystać bez konieczności ich zdejmowania do 30 dni, jeśli specjalista nie zaleci inaczej.

Pamiętać należy, że o trybie noszenia soczewek kontaktowych w każdym indywidualnym przypadku decyduje specjalista.

Soczewki jednodniowe vs. miesięczne soczewki kontaktowe – poznaj je lepiej

Kryterium, którym często kierujemy się szukając optymalnych soczewek dla siebie, jest częstotliwość ich wymiany na nową parę. Najprostszy podział dzieli soczewki na:

 • soczewki jednodniowe – można je określić również jako soczewki jednorazowe. Po jednym zastosowaniu należy wyrzucić je do śmieci. To higieniczne rozwiązanie minimalizujące ewentualne problemy związane z niepoprawną pielęgnacją soczewek. Soczewki jednodniowe to m.in. Biotrue® ONEday*;
 • wielokrotnego użytku – tego rodzaju soczewki można stosować maksymalnie tyle razy, na ile wskazuje producent lub zaleca specjalista. Popularnym typem są soczewki kontaktowe miesięczne, które można zakładać przez miesiąc, pamiętając oczywiście o codziennej pielęgnacji za pomocą specjalistycznych płynów. Miesięczne sferyczne soczewki kontaktowe, które możesz komfortowo nosić nawet przez 16 godzin w ciągu dnia to np. Bausch + Lomb ULTRA®[6]*;

Dobierz rodzaj soczewek do wady wzroku

Chcąc znaleźć soczewki, które będą korygować wadę wzroku w odpowiedni sposób, należy uwzględnić również jej typ. Na rynku dostępne są:

 • soczewki sferyczne – to podstawowy typ soczewek, przeznaczony do korekcji krótkowzroczności lub dalekowzroczności;
 • soczewki toryczne – nazywane też „soczewkami z cylindrami”, mają inny kształt niż soczewki sferyczne i są przeznaczone do korekcji astygmatyzmu;
 • soczewki multifokalne – będące odpowiednikiem okularów progresywnych, przeznaczone do korekcji prezbiopii, wady wzroku pojawiającej się wraz z wiekiem, będącej wynikiem procesów fizjologicznych. Z ich pomocą można wyeliminować problemy z widzeniem związane z mniejszą elastycznością oka i skutkujące obniżoną jego zdolnością do akomodacji.

Rodzaje soczewek ze względu na ich zastosowanie

Warto zwrócić uwagę, że wszystkie wymienione powyżej soczewki to soczewki korekcyjne, a więc stworzone z myślą o korekcji wady wzroku.

Istnieją również soczewki terapeutyczne, których głównym celem nie jest korygowanie wady refrakcji. Służą one jako opatrunek oka albo nośnik leku.

Znane są też soczewki będące elementem wizerunku, pozwalające wizualnie zmienić lub pogłębić kolor oczu, tzw. soczewki kolorowe.

Aby dobrać optymalne soczewki, należy skonsultować się ze specjalistą od ochrony wzroku, który wskaże, jaki typ sprawdzi się w Twoim przypadku.

*Soczewki kontaktowe Bausch+Lomb ULTRA® ONE DAY (kalafilcon A), Biotrue® ONEday (nesofilcon A) oraz Bausch+Lomb ULTRA® (samfilcon A) służą do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności oraz astygmatyzmu. Wyroby medyczne.

Przypisy:

[1] https://okulisci.biz.pl/wp-content/uploads/KONT_03_2013_SZYMANEK_SZTYWNE.pdf, dostęp: 13.03.2023.
[2] https://okulisci.biz.pl/wp-content/uploads/KONT_03_2013_SZYMANEK_SZTYWNE.pdf, dostęp: 13.03.2023.
[3] Tamże.
[4] Referencje 2-6 za: https://www.bausch.com.pl/produkty/soczewki-kontaktowe/ultra-one-day/. Dostęp 17.03.2023.
[5] Rah M. Ocular surface homeostasis and contact lens design. Luty 2021.
[6] Schafer J., China P, 16 hours bilateral dispensing clinical evaluation of contact lenses, Maj 2013.

BL_PL-2303-021