czy można spać w soczewkach 15 lipca 2020

Czy można spać w soczewkach?

Spanie w soczewkach kontaktowych jest możliwe, ale bywa też niebezpieczne. Tym samym, jeśli chcesz właściwie zadbać o oczy i wzrok, nie decyduj o tym samodzielnie. Tylko okulista lub optometrysta może podjąć decyzję, czy w wybranym rodzaju soczewek można spać. Dlatego koniecznie się z nim skonsultuj.

Poniżej znajdziesz za to wskazówki, które pomogą Ci przygotować się na wizytę u okulisty lub optometrysty.

W jakich soczewkach można spać?

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak rodzaj soczewek kontaktowych umożliwia sen w soczewkach, wystarczy, że odwiedzisz gabinet okulistyczny lub salon optyczny. Doświadczony okulista lub optometrysta przeprowadzi wywiad, podczas którego dowie się między innymi, jaki rodzaj soczewek kontaktowych nosisz obecnie oraz jaką masz wadę wzroku. Zbada też Twoje oczy. Następnie podejmie decyzję, czy w Twoim przypadku będzie możliwa zmiana soczewek kontaktowych na takie, w których można spać.

Warto wiedzieć, że specjalista z pewnością nie poleci Ci spania w dziennych soczewkach kontaktowych. Ten rodzaj soczewek uniemożliwia dostarczenie do zamkniętego oka podczas snu maksymalnej ilości tlenu. Może to negatywnie wpływać na kondycję oczu, wzroku, a nawet prowadzić do jego trwałych uszkodzeń.

Zwróć uwagę, że jeśli zaśniesz w soczewkach dziennych, to po przebudzeniu Twoje oczy mogą być:

  • zaczerwienione,
  • opuchnięte,
  • przesuszone,
  • a w niektórych przypadkach może dojść do pojawienia się infekcji

Jeśli zależy Ci na tym, by spać w soczewkach, specjalista może zadecydować o zmianie rodzaju soczewek kontaktowych na soczewki do noszenia w trybie przedłużonym lub ciągłym. Pierwsze z nich nie wymagają zdejmowania przez 7 dni i 6 nocy. Kolejną noc musisz przespać bez soczewek. Drugi rodzaj soczewek możesz nosić bez przerwy, przez maksymalnie 30 dni i nocy. I tu również kolejna noc musi być przespana bez soczewek.

Zapamiętaj! Jeśli nosisz soczewki w trybie przedłużonym, 7. noc musisz przespać bez soczewek. Jeśli nosisz soczewki w trybie ciągłym, 31. noc musisz spędzić bez nich. To pozwoli oczom odpocząć.

Gdy okulista lub optometrysta zadecyduje o wyborze np. soczewek kontaktowych do noszenia w trybie ciągłym, u osób mających krótkowzroczność lub nadwzroczność sprawdzą się np. soczewki PureVision®2, u osób mających astygmatyzm np. PureVision®2 For Astigmatism, a u osób mających prezbiopię np. PureVision®2 For Presbyopia. Jednak niezależnie od tego, jakie soczewki zostaną wybrane, podczas wizyty związanej z ich dopasowaniem optometrysta sprawdzi, czy właściwie leżą na oku.

Czy każdy może nosić soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym?

Nie wszyscy, którzy korzystają z soczewek w trybie dziennym, mogą nosić również soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym. Jeśli wystąpią u Ciebie przeciwwskazania, na przykład:

  • schorzenia takie jak na przykład suchość oczu, alergie sezonowe,
  • przebyte stany zapalne jak zapalenie spojówek,
  • jednooczność,
  • szczególna wrażliwość oczu
  • oraz stany takie jak zaczerwienienie, podrażnienie lub niewyraźne widzenie w trakcie noszenia tego rodzaju soczewek kontaktowych,

specjalista raczej odradzi Ci spanie w soczewkach.

Dlaczego warto nosić soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym?

Jeśli jednak Twój okulista lub optometrysta pozwoli Ci nosić soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym, to podstawową zaletą będzie wygoda ich użytkowania. Docenisz je, zwłaszcza jeśli prowadzisz aktywny i nieprzewidywalny tryb życia..

Soczewki kontaktowe noszone w trybie przedłużonym lub ciągłym, w których można spać, to także dobre rozwiązanie dla osób mających duże wady refrakcji. Dzięki soczewkom mogą one zawsze widzieć wyraźnie, nawet kiedy nagle przebudzą się w nocy. Może to być szczególnie istotne dla świeżo upieczonych rodziców

O czym pamiętać, nosząc soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym?

Jeśli specjalista od wzroku podjął decyzję, że możesz nosić soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym, i tym samym również w nich spać, musisz pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Ważne jest przede wszystkim to, by nie wydłużać maksymalnego czasu użytkowania soczewek kontaktowych. Przekroczenie go niekorzystnie wpływa na kondycję oczu i wzroku oraz może prowadzić między innymi do infekcji. Ponadto pamiętaj, by soczewki te nie miały kontaktu z wodą, a także nie narażaj ich na zabrudzenie. Jeśli nosisz soczewki w trybie przedłużonym lub ciągłym, podczas użytkowania monitoruj kondycję oczu. Zawsze też pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.