jak dobrać soczewki 14 lipca 2020

Dobieranie soczewek. Kto w tym pomoże?

Dobór soczewek kontaktowych wymaga specjalistycznej wiedzy i sprzętu, dlatego nie można robić tego samodzielnie. Jaki specjalista pomoże wybrać soczewki dopasowane do Twojej wady wzroku? Dowiedz się, kiedy pomocny będzie okulista, a kiedy optometrysta lub optyk.

Okulista, optometrysta i optyk – kim są i czym zajmują się poszczególni specjaliści?

Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać soczewki kontaktowe, to przede wszystkim musisz pamiętać, by nie robić tego samodzielnie. Rozwiązanie do konkretnej wady wzroku najlepiej dopasują specjaliści. Pomocni w tym będą: okulista, optometrysta lub optyk. Każdy z nich ma inną specjalizację i będzie dla Ciebie pomocą na innym etapie troski o wzrok. Dlatego jeśli chcesz dowiedzieć się, do którego najlepiej udać się w Twoim przypadku, zobacz, czym konkretnie zajmują się poszczególni specjaliści:

  • okulista – to lekarz, który diagnozuje i leczy choroby oczu,
  • optometrysta – to specjalista, który wykonuje badanie refrakcji oraz dobiera sposób korekty do wady wzroku,
  • optyk – to specjalista, który zwykle realizuje zamówienia na soczewki lub okulary na podstawie recepty, a także pomaga dobrać np. okulary słoneczne oraz zajmuje się montażem, naprawą i konserwacją okularów.

Czym różni się okulista od optometrysty?

Chociaż z pozoru okulista i optometrysta zajmują się tym samym, warto pamiętać, że tylko lekarz może postawić diagnozę i zaproponować konkretne leczenie w przypadku chorób oczu. Dlatego jeśli nie wiesz, czy masz wadę wzroku, a masz dolegliwości ze strony oczu (np. widzisz nieostro), to konieczna jest wizyta u lekarza. Okulista diagnozuje chorobę oczu lub wadę wzroku na podstawie wywiadu lekarskiego oraz badań.

 Warto wiedzieć: wadę wzroku określają optometryści (również na podstawie wywiadu i szeregu badań diagnostycznych).

Następnie specjalista (optometrysta lub okulista) sugeruje rodzaj korekcji – może to być na przykład korekta wady wzroku przy pomocy soczewek kontaktowych. Pacjentowi, który zdecyduje się na takie rozwiązanie, receptę z refrakcją wystawi już optometrysta.

Optometrysta zaleca korzystanie z soczewek kontaktowych dopasowanych do określonej wady wzroku i potrzeb pacjenta (to znaczy: wskazanej albo przez niego, albo przez okulistę).

Optometrysta to także specjalista, który poprzez specjalistyczne badania może zauważyć nieprawidłowości – w takiej sytuacji może wysłać pacjenta do lekarza okulisty. Ponadto optometryści prowadzą terapie zaburzeń wzroku, a także udzielają porad z zakresu pielęgnacji oczu.  Pomoc optometrysty jest potrzebna również osobom, które miały już wcześniej stwierdzoną wadę wzroku, ale np. do tej pory nosiły tylko okulary i aktualnie chciałyby korzystać z soczewek kontaktowych. W takim przypadku optometrysta może wykonać badanie sprawdzające, czy wada wzroku się nie zmieniła i pomóc dobrać właściwe soczewki kontaktowe. Ponadto optometrysta pomoże też wybrać użytkownikom soczewek kontaktowych niezbędne do ich użytkowania dodatki, w tym np. płyn do dezynfekcji, pojemnik do przechowywania itp.

Podsumowując: lekarz okulista diagnozuje i leczy choroby oczu. Optometrysta określa refrakcję. Soczewki kontaktowego mogą zaś dobrać obydwaj.

Kiedy koniecznie należy wybrać się do okulisty, a nie do innych specjalistów?

 Do okulisty wybieraj się też za każdym razem, kiedy z Twoim wzrokiem dzieje się coś nagłego i niespodziewanego. Przykładowo:

  • Odczuwasz nagłe pogorszenie wzroku,
  • Zauważasz nagłe i intensywne zaczerwienie albo nastąpił uraz.

Pamiętaj: jeśli jesteś świeżo po wizycie związanej z dobieraniem soczewek, i po dwóch dniach od wizyty u optometrysty komfort noszenia soczewek jest mniejszy, a Ty odczuwasz pieczenie, koniecznie idź do optometrysty. Będzie wiedział, dlaczego dyskomfort wystąpił, i zaproponuje Ci inne rozwiązanie. Może też zalecić Ci wizytę u okulisty, ale nie będzie mógł wystawić skierowania.

Kto pomoże w dobraniu soczewek?

Dobieranie soczewek kontaktowych uwzględnia również ich rodzaj. W takim przypadku warto udać się do okulisty lub optometrysty, który na podstawie badania pomoże dokonać wyboru na przykład pomiędzy soczewkami do noszenia w trybie dziennym lub przedłużonym, soczewkami jednodniowymi lub miesięcznymi, a także wytłumaczy czym różnią się soczewki hydrożelowe od silikonowo-hydrożelowych. Soczewki trzeba przymierzyć na oku i określić, czy dobrze leżą. Ponieważ każdy typ soczewek (np. jednodniowe i miesięczne) może być wykonany z innego materiału, różny może być też komfort ich noszenia. W trakcie rozmowy z pacjentem specjalista określi jaki rodzaj będzie najlepszy.

Zarówno do optometrysty, jak i do okulisty możesz pójść, kiedy nie wiesz, jakie soczewki są dla Ciebie odpowiednie. Obaj specjaliści udzielą Ci rzetelnej pomocy.

Prosto do optometrysty należy zaś wybrać się, kiedy nosisz soczewki i widzisz nieostro lub doskwiera Ci brak komfortu.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.