kto może nosić soczewki 15 lipca 2020

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Zastanawiasz się, dla kogo są soczewki? Chcesz je nosić, ale nie wiesz, czy to rozwiązanie dla Ciebie? Odpowiadamy na pytania o to, kto może nosić soczewki kontaktowe, dlaczego warto się na nie zdecydować oraz jakie są przeciwwskazania do ich stosowania. To Twój pierwszy krok na drodze do swobody i wyraźnego widzenia!

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe?

Noszenie soczewek kontaktowych bywa o wiele bardziej komfortowe niż noszenie okularów. Warto wiedzieć, że soczewki można nosić bez obaw właściwie w każdej sytuacji. Także w złych warunkach atmosferycznych, np. w czasie opadów deszczu czy śniegu. Jak bardzo to ważne, rozumieją osoby, dla których noszenie okularów jesienią i zimą jest uciążliwe. W końcu zdarza się, że krople deszczu i płatki śniegu osiadają na okularach. A to sprawia, że widoczność spada. Wystarczy zmiana temperatury, np. przy wejściu do tramwaju, a okulary natychmiast zaczynają parować. Widzenie jest więc znacznie utrudnione. Tymczasem dla osób noszących soczewki ten problem nie istnieje.

Jedną z najważniejszych korzyści z wybrania soczewek kontaktowych jest również to, że mogą je nosić osoby z każdym wieku.

Warto wiedzieć! Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka sposobów, m.in. ze względu na materiał, z jakiego są wyprodukowane (soczewki twarde, miękkie, hydrożelowe i silikonowo-hydrożelowe), ze względu na czas noszenia (np. dzienne, elastyczne, przedłużone, ciągłe), ze względu na tryb wymiany (np. jednodniowe, dwutygodniowe i miesięczne) itp. Więcej o rodzajach soczewek kontaktowych dowiesz się z osobnego artykułu.

Dla kogo są soczewki kontaktowe?

Bez wątpienia soczewki kontaktowe może nosić każdy, jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych. Należy jednak pamiętać, że przed pierwszym użyciem soczewek trzeba udać się do specjalisty, który pomoże w ich doborze oraz oceni, czy będą dla Ciebie odpowiednie, czy nie.

Ważną zaletą soczewek jest to, że mogą korygować astygmatyzm, prezbiopię, krótkowzroczność oraz dalekowzroczność, czyli najczęstsze wady wzroku.

Najbardziej na noszeniu soczewek kontaktowych skorzystają osoby aktywne, sportowcy czy pracownicy fizyczni, np. rolnicy, pracownicy budowy oraz osoby wykonujące zawody, które wymagają przebywania na dużych wysokościach, a także kucharze. W końcu dzięki soczewkom zapewniają sobie swobodę ruchu i ułatwiają wykonywanie obowiązków. Inną grupą, dla której soczewki będą przydatne, są kierowcy.

Korzyści z noszenia soczewek kontaktowych odczują też osoby, które spędzają dużo czasu przed komputerem lub często korzystają z urządzeń elektronicznych (np. z tabletu, smartfona). Wtedy najlepiej jest wybrać soczewki kontaktowe, które utrzymują wysoki poziom nawilżenia bez względu na warunki ich użytkowania.

Soczewki mogą być świetną alternatywą dla okularów. Kiedy mamy obowiązek nosić maseczki, okulary parują, tak jak w zimie. Tymczasem dzięki soczewkom znika problem zaparowanych szkieł.

Kiedy nie nosić soczewek? Ważne informacje o przeciwwskazaniach

Choć soczewki kontaktowe są bez wątpienia dobrą alternatywą dla okularów korekcyjnych i mają wiele zalet, to nie każdy i nie zawsze powinien je nosić. Kiedy nie możesz zdecydować się na soczewki? Oto podstawowe przeciwwskazania:

  1. Stany zapalne oczu. Soczewek nie możesz nosić, dopóki całkowicie nie wyleczysz zapalenia.
  2. Objawy alergii takie jak: obfite łzawienie po założeniu soczewek, podrażnienia czy rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jeżeli objawy będą się utrzymywać przy kolejnych próbach założenia soczewek, to należy udać się na konsultację do optometrysty. On z kolei, jeśli uzna, że Twoje objawy mogą wynikać z alergii, skieruje Cię na wizytę do odpowiedniego specjalisty.
  3. Praca w zapylonych pomieszczeniach.
  4. Uprawianie sportów wodnych, pływanie, surfing.
  5. Niektóre zaburzenia hormonalne i metaboliczne, w każdym indywidualnym przypadku ostateczną decyzję podejmuje jednak specjalista.

Ponadto osoby, które nie radzą sobie z odpowiednim zakładaniem i pielęgnacją soczewek kontaktowych, nie powinny ich nosić. Niewłaściwa higiena może powodować infekcje i podrażnienia oczu.

Pamiętaj, że podstawowym sposobem na to, by sprawdzić, czy możesz nosić soczewki kontaktowe, jest konsultacja z optometrystą lub okulistą.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.