Soczewki dla sportowców 9 lipca 2024

Czy Twoje oczy są gotowe na maraton? Jak przygotować oczy do długich sesji treningowych

W zdrowym ciele, zdrowy duch. Chcąc czuć się dobrze, trzeba dbać o regularną aktywność fizyczną, pamiętając przy tym, że ćwiczenia stanowią nie tylko obciążenie dla mięśni ciała, ale też dla oczu. Uprawianie sportu to szczególne wyzwanie dla osób z wadami wzroku. Jak z tym problemem radzą sobie sportowcy? Czy w soczewkach można uprawiać sport?

Intensywny trening – test wytrzymałości dla ciała i oczu

Zalety uprawiania sportu nie ograniczają się tylko do korzyści fizycznych, związanych ze wzmocnieniem ciała czy przeciwdziałaniem chorobom cywilizacyjnym, np. cukrzycy albo otyłości. Regularna aktywność fizyczna wpływa pozytywnie również na psychikę – wzmacnia poczucie pewności siebie, oddziałuje na nastrój, a nawet – jak wskazuje Monika Czaińska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – na osiągnięcia naukowe[1].

Równocześnie aż 80% wszystkich informacji, jakie docierają do układu nerwowego w trakcie ćwiczeń – ma formę wizualną, co prowadzi do wniosku, że wzrok ma istotne znaczenie dla poprawności treningu oraz odnoszenia sukcesów sportowych[2]. Wada wzroku może utrudniać wycelowanie do bramki, wpłynąć negatywnie na koordynację ruchów i w konsekwencji prowadzić do tego, że o sporcie zaczynamy myśleć jako o czymś bardzo męczącym, co nie tylko nie sprawia przyjemności, ale po prostu staje się wymagające i może być źródłem frustracji i kompleksów.

Dlatego chcąc wspierać ciało, trzeba też myśleć o właściwym widzeniu. Intensywny trening nie jest zarezerwowany tylko dla osób bez wad wzroku, ale mogą korzystać z niego również tzw. „okularnicy”. Jednak zamiast po okulary, osoby aktywnie fizycznie mogą rozważyć sięgnięcie po soczewki. Wyraźne widzenie, większy zakres i swoboda ruchów, brak ryzyka rozbicia okularów oraz bezpieczeństwo – to najważniejsze argumenty przemawiające za tym, by podczas aktywności fizycznej wymienić okulary na soczewki kontaktowe.

Oświetlenie ma znaczenie dla sportowców

W zakresie widzenia w trakcie treningów znaczenie ma dopasowanie światła do wzroku. Każdy właściciel klubu fitness czy siłowni powinien zadbać o to, by oświetlenie w placówce nie męczyło wzroku, a jednocześnie pozwalało na precyzyjne wykonywanie ćwiczeń, np. z ciężarami. Często w takich miejscach rozkłada się światła strategicznie, aby zminimalizować ryzyko cieni albo miejsc za jasnych albo za ciemnych. Według norm EN 12464-1 i IESNA RP-8-14 oświetlenie w takich miejscach powinno wynosić min. 300 lux, a norma STM E808-13 sugeruje min. 500 lux na poziomie podłogi[3].

Jeżeli ćwiczenia odbywają się np. z wykorzystaniem ekranów, dobrze robić sobie regularne przerwy – najlepiej każdorazowo po 20 minut spędzonych przed ekranem spojrzeć na oddalony obiekt i patrzeć na niego przez 20 sekund. To sposób na to, by pozwolić sobie na relaks wzroku.

Maraton, długa sesja treningowa? Zdrowe oczy przy wysiłku fizycznym

Długotrwałe ćwiczenia fizyczne to nie tylko wycisk dla ciała, ale też wysiłek dla oczu. W przypadku korzystania z soczewek, niezbędne jest przestrzeganie odpowiednich zasad zakładania i zdejmowania soczewek. Zawsze, a już w szczególności, gdy zaczęliśmy trening, należy umyć ręce przed założeniem soczewek – w ten sposób unikniemy ryzyka przedostania się potu i zanieczyszczeń do oka. Decydując się na trening, do tego w soczewkach, najlepiej zrezygnować z makijażu – pozwoli to zminimalizować ryzyko ewentualnych podrażnień oczu i skóry.

Chcąc cieszyć się wyjątkowym poczuciem higieny, najlepiej postawić na soczewki jednodniowe. Nie wymagają one dezynfekcji w płynie do soczewek. Wystarczy je zdjąć i wyrzucić do kosza. Sprawdzonym produktem są soczewki Bausch+Lomb ULTRA® ONE DAY. Dlaczego warto rozważyć soczewki silikonowo-hydrożelowe jednodniowe? Przede wszystkim pozwalają na komfortowe widzenie nawet do 16 godzin, co w przypadku osób trenujących intensywnie, przez długi czas w ciągu dnia, jest czymś bardzo pozytywnym. Poza tym, zastosowana w nich technologia Adavanced MoistureSeal® oferuje większe poczucie nawilżenia[4].

Regularny wysiłek fizyczny nie powinien przysłonić zdrowia oczu.

—–

* Jednodniowe soczewki kontaktowe ULTRA® ONE DAY (Kalifilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

Źródło:

[1] M. Czaińska, Układ wzrokowy i soczewki kontaktowe w sporcie, Opthatherapy, Vol. 3/Nr 4(12)/2016 (s. 299-30).

[2] J.w.

[3] T. Czarnecki, OŚWIETLENIE OBIEKTÓW SPORTOWYCH – KRYTERIA OŚWIETLENIOWE, WYMAGANIA NORMATYWNE A PRAKTYKA, Zeszyty Naukowe Wydziału Elektrotechniki i Automatyki Politechniki Gdańskiej Nr 29.

[4] Schafer J., Steffen R., Reindel W. A clinical assessment of dehydration resistance for a novel silicone hydrogel lens and six silicone hydrogel daily disposable lenses. Plakat zaprezentowany podczas AAO; październik 2020 r.