jak zakładać soczewki, jak zdejmować soczewki 14 grudnia 2022

Jak zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe? [Aktualizacja]

Opisujemy krok po kroku sposób prawidłowego zakładania i zdejmowania soczewek kontaktowych. Odrobina wprawy wystarczy, aby przeprowadzić te czynności szybko i niemal automatycznie. Najważniejsze w całym procesie jest rygorystyczne przestrzeganie zasad higieny.

Przygotuj się

Zanim założysz albo zdejmiesz soczewki, przygotuj wszystkie akcesoria i środki czystości. Potrzebujesz bieżącej wody i mydła lub innego środka do starannego umycia rąk. Konieczny jest też ręcznik papierowy lub czysty materiałowy. Taki, który nie pozostawia drobnych kłaczków na wycieranych dłoniach. Szczególną uwagę zwróć na staranne oczyszczenie opuszków palców. Zaczynasz nosić soczewki? Przyda Ci się też lustro.

Oprócz przyborów toaletowych należy przygotować pojemnik na soczewki i płyn do ich pielęgnacji. Akcesoria te nie będą potrzebne, jeżeli używasz jednodniowych soczewek kontaktowych. Mydło, woda i ręcznik – do dokładnego mycia rąk – potrzebne Ci będą niezależnie od typu soczewek.

Jak nakładać soczewki: krok po kroku

Po starannym umyciu i osuszeniu rąk otwórz blister lub pojemnik do przechowywania soczewek i kolejno:

  • sprawdź kształt soczewki – jeżeli soczewka przypomina kształtem regularną miseczkę, oznacza to, że jest odwrócona na właściwą stronę i możesz ją założyć – jeżeli brzegi są podwinięte, odwróć soczewkę na właściwą stronę,

na której stronie jest soczewka

  • przygotuj soczewkę do aplikacji – ułóż soczewkę na opuszku palca wskazującego (wypukłą stroną do opuszka) – jeśli masz różnowzroczność (anizometropię), zwróć uwagę na to, aby założyć każdą soczewkę na właściwe oko,
  • nałóż soczewkę – palec wskazujący z soczewką zbliż do oka, lekko odsuń środkowym palcem dolną powiekę i przytrzymaj ją, jednocześnie palcami drugiej ręki odsuń i przytrzymaj górną powiekę, a następnie wolno zbliż soczewkę do oka aż do momentu zetknięcia z gałką oczną – kiedy to zrobisz, popatrz w różne strony,
  • ustaw soczewkę w centralnej części gałki ocznej – soczewkę możesz założyć w dowolnym obszarze gałki ocznej (także na jej białej części), ale potem musisz ją ustawić w dobrym miejscu; poruszaj gałką oczną (spoglądając w górę, w dół i na boki) i mrugaj powieką – pozwól soczewce zająć naturalną pozycję na środku rogówki.

Teraz czas na drugą soczewkę – powtórz te same kroki.

Po założeniu obu soczewek przepłucz pojemnik płynem do pielęgnacji soczewek i osusz papierowym ręcznikiem. Warto wspomnieć, że jeżeli w trakcie aplikacji upuścisz soczewkę, musisz ją delikatnie podnieść, sprawdzić czy się nie uszkodziła i starannie przepłukać płynem do pielęgnacji, na przykład preparatem ReNu® MPS. Taki płyn skutecznie dezynfekuje soczewki, niszcząc szkodliwe drobnoustroje, dzięki czemu nie musisz wyrzucać soczewki.

Najlepiej jednak zakładać i zdejmować soczewki nad umywalką, którą wcześniej wyłożysz ciemnym ręcznikiem. Na takim tle zgubiona soczewka będzie dobrze widoczna, a ręcznik zabezpieczy ją przed uszkodzeniami mechanicznymi i silnym zabrudzeniem.

Jak zdejmować soczewki?

Zdejmowanie soczewek kontaktowych to te same kroki, ale w odwrotnej kolejności. Po starannym umyciu rąk i przygotowaniu płynu do pielęgnacji i pojemnika do przechowywania soczewek:

  • przytrzymaj powieki – środkowym palcem dolną powiekę, a palcami drugiej ręki górną,
  • zsuń soczewkę z rogówki – staraj się patrzeć na wprost (bardzo pomocne jest patrzenie w lustro), a palcem wskazującym ręki, która przytrzymuje dolną powiekę, dotykaj delikatnie soczewki i zsuwaj ją w dół, na białą część gałki ocznej, po czym uchwyć ją palcem wskazującym i kciukiem,
  • wyrzuć soczewkę (jeśli nosisz soczewki jednodniowe),
  • oczyszczanie soczewki (jeśli nosisz soczewki miesięczne) – zdjętą soczewkę ułóż w zagłębieniu dłoni, polej obficie płynem do pielęgnacji, na przykład wielofunkcyjnym preparatem ReNu® MultiPlus, a następnie pocieraj opuszkiem palca wskazującego, przepłucz płynem, włóż do pojemnika i zalej płynem (soczewka powinna być całkowicie zanurzona).

To samo zrób przy zdejmowaniu drugiej soczewki. Na koniec zakręć pojemnik na soczewki i odłóż w bezpieczne miejsce – poza zasięgiem dzieci i pupili.

Jak nakazać i zdejmować soczewki

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.