typy i rodzaje soczewek 14 lipca 2020

Jakie typy soczewek są dostępne na rynku?

Różne typy soczewek sprawiają, że można dopasować je do preferencji oraz potrzeb użytkownika. Dowiedz się, jakie soczewki kontaktowe specjalista może Ci zaproponować przy konkretnej wadzie wzroku, a także jak dopasuje je do Twojego trybu życia, by zapewniały komfort.

Kiedy sprawdzą się sztywne soczewki kontaktowe, a kiedy miękkie?

Soczewki kontaktowe wykonywane są z różnych materiałów, co przekłada się na ich właściwości. Z tego względu wyróżnia się m.in. soczewki sztywne i miękkie.

Pierwsze cechuje wyższa twardość, gdyż wykonuje się je ze sztywnego tworzywa. Soczewki te są alternatywnym wyborem dla coraz większej grupy pacjentów, gdyż umożliwiają korekcję bardziej skomplikowanych wad wzroku. Należy jednak pamiętać, że początkowy komfort podczas ich stosowania może być mniejszy, a czas adaptacji dłuższy w stosunku do soczewek miękkich. 

Z kolei soczewki miękkie są elastyczne, dzięki czemu idealnie dopasowują się do oka. Dzielą się jeszcze na soczewki miękkie hydrożelowe (np. SofLens® i Biotrue® ONEday) oraz soczewki miękkie silikonowo-hydrożelowe (np. PureVision® 2 i Ultra).

Oba rodzaje pozwalają na osiągnięcie wyraźnego widzenia bez względu na rodzaj wady wzroku. Zwykle jednak miękkie soczewki stosowane są w regularnych wadach wzroku, a soczewki sztywne w bardziej skomplikowanych, w tym również przy nieregularności rogówki. Ostateczną decyzję w wyborze powinien jednak podjąć specjalista ochrony wzroku.

Jak dopasować soczewki ze względu na tryb noszenia?

 Biorąc pod uwagę tryb noszenia, soczewki kontaktowe można podzielić na:

  • soczewki dzienne – ten rodzaj soczewek możesz nosić od rana do wieczora, zwykle od 6 do 14 godzin w ciągu doby (soczewki ULTRA® i ULTRA® ONE DAY oraz Biotrue® ONEday nadają się do noszenia 16 godzin),
  • soczewki do noszenia w trybie przedłużonym – oznacza to, że w takich soczewkach można spać regularnie do sześciu nocy. Kolejna, siódma, musi być przespana bez soczewek. Jak zwykle warto jednak pamiętać, że ostateczną opinię na ten temat powinien wydać specjalista,
  • soczewki do noszenia w trybie ciągłym – ten rodzaj soczewek możesz nosić bez przerwy, przez maksymalnie 30 dni i nocy. Ostateczną decyzję powinien jednak podjąć specjalista.

Kiedy lepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe, a kiedy miesięczne?

Soczewki kontaktowe można podzielić także ze względu na tryb wymiany. Wśród nich znajdują się na przykład soczewki jednodniowe (wśród nich np. ULTRA® ONE DAY, SofLens Daily Disposable, Biotrue® ONEday). Są to soczewki kontaktowe jednorazowego użytku, które wyrzuca się po zdjęciu ich z oka. Ten typ soczewek nie wymaga pielęgnacji i stanowi świetne rozwiązanie dla osób, które noszą soczewki naprzemiennie z okularami.

Innym typem są soczewki wielokrotnego użytku, a wśród nich – np. soczewki miesięczne (np. SofLens, PureVision2 i Ultra). Ten rodzaj soczewek można wielokrotnie zakładać i zdejmować, ale po każdym użyciu trzeba je wyczyścić i zdezynfekować. Soczewki kontaktowe tego rodzaju przechowuje się w specjalnym pojemniku z płynem, który dezynfekuje i pomaga zachować komfort użytkowania.

Czytaj też: „Noszenie soczewek i dbanie o nie jest prostsze, niż myślisz!

Jak dopasować rodzaj soczewek do wady wzroku?

Rodzaj soczewek kontaktowych specjalista musi dobrać także do wady wzroku. By korygować krótko- i dalekowzroczność, trzeba wybrać soczewki sferyczne (np. ULTRA® ONE DAY*, PureVision2** i Biotrue ONEday***). Dla osób z astygmatyzmem odpowiednie będą soczewki toryczne (np. ULTRA® for Astigmatism****, PureVision® 2 For Astigmatism,***** Biotrue ONEday for Astigmatism******). Z kolei do korekcji prezbiopii sprawdzą się soczewki multifokalne (np. ULTRA® for Presbyopia*******, PureVision® 2 For Presbyopia********, Biotrue® ONEday for Presbyopia*********).

Rodzaje soczewek kontaktowych a ich zastosowanie

Oprócz soczewek korekcyjnych, które pomagają uzyskać wyraźny obraz u osób mających wady wzroku, dostępne są także tzw. soczewki terapeutyczne. Takie jak np. PureVision®2, które mogą być wykorzystywane jako opatrunek po zabiegach lub urazach gałki ocznej. Sprawdzają się w tym celu, gdyż między innymi uśmierzają ból oka. Nie można zapominać, że takie soczewki są aplikowane przez okulistę. Samodzielne nakładanie takich soczewek przez pacjentów jest niebezpieczne.

Pamiętaj, że aby dobrać odpowiednie soczewki, musisz wybrać się na wizytę do specjalisty w salonie optycznym, gabinecie okulistycznym albo optometrycznym.

* Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® ONE DAY (kalifilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

** Soczewki kontaktowe PureVision®2 (balafilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

*** Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday (Nesofilcon A) przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

**** Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® for Astigmatism (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

***** Soczewki kontaktowe PureVision®2 For Astigmatism (balafilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

****** Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday for Astigmatism (Nesofilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

******* Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® for Presbyopia (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu oraz starczowzroczności.

******** Soczewki kontaktowe PureVision®2 For Presbyopia (balafilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności, astygmatyzmu i starczowzroczności.

********* Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday for Presbyopia (Nesofilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności oraz starczowzroczności.