14 listopada 2022

Jakie czynniki wpływają na komfort noszenia soczewek kontaktowych? [Aktualizacja]

Noszenie soczewek jest wygodne i komfortowe pod warunkiem przestrzegania zasad ich doboru, użytkowania oraz przeprowadzania regularnych badań. Warto uświadamiać pacjentów, co wpływa na komfort noszenia soczewek i jakich zasad muszą przestrzegać, by soczewki były atrakcyjną alternatywą dla okularów.

Dobranie odpowiednich soczewek i wizyty kontrolne

Tylko wygodne soczewki sprawią, że pacjent ich nie porzuci. Szacuje się, że 3 na 10 pacjentów zaprzestaje ich noszenia z różnych przyczyn, ale jedną z nich są źle dobrane soczewki [2]. Konieczne jest więc, aby specjalista dobrał rodzaj nie tylko do samej wady wzroku, ale i do stylu życia oraz innych potrzeb. Dopasowanie pierwszej soczewki może zakończyć się już na pierwszej wizycie, jednak powinny odbywać się też wizyty kontrolne, podczas których będzie sprawdzany stopień satysfakcji pacjenta i komfort noszenia soczewek, a w razie potrzeby dobranie innego rozwiązania. Technologii i alternatyw jest na tyle dużo, że po pewnym czasie udaje się znaleźć optymalne rozwiązanie pod względem materiałów oraz płynów do ich pielęgnacji [1].

Z biegiem czasu może się zdarzyć, że wada wzroku ulegnie pogłębieniu, pojawią się dodatkowe dolegliwości ze strony narządu wzroku lub zmienią się warunki noszenia soczewek, co sprawi, że wcześniej prawidłowo dobrane rozwiązanie przestanie być najskuteczniejsze. W związku z tym na komfort użytkowania soczewek wpływają też regularne kontrole u specjalisty. Trzeba na to uczulać pacjentów i zachęcać ich do regularnych wizyt, gdyż w przeciwnym razie, gdy nie dopilnujemy, by soczewki były komfortowe przez cały czas ich użytkowania, narażamy się na utratę pacjenta.

Czytaj również: Jak przygotować pacjenta do noszenia soczewek?

Wygodne soczewki a zastosowane technologie

Nieodpowiednio dobrane materiały czy konstrukcja soczewek mogą powodować dyskomfort w ich noszeniu oraz suchość oczu. Na przykład przechodząc z soczewek hydrożelowych na silikonowo-hydrożelowe można osiągnąć u pacjentów spadek częstotliwości występowania suchości oczu [2]. Ponadto istotna jest konstrukcja i właściwości materiału. Miększy materiał o niższym module sprężystości powinien zapewniać lepsze dopasowanie do oka, jednak zbyt miękki utrudnia manipulowanie soczewką i jej aplikację. Na temat różnych technologii w soczewkach pisaliśmy więcej w innym artykule, do którego odsyłamy, by pogłębić wiedzę na temat tego, jak materiały wpływają na komfort użytkowania soczewek [2, 3].

Pielęgnacja soczewek kontaktowych ma wpływ na użytkowanie

O wygodzie użytkowania decyduje wiele czynników, w tym odporność na wysychanie i gromadzenie się osadów. Część z tych cech zależny od zastosowanego materiału, a część od zastosowanego płynu. Odpowiedni wybór płynu do soczewek ma również duże znaczenie. Należy uświadamiać i podkreślać pacjentom, jak duży wpływ na komfort stosowania soczewek kontaktowych ma ich pielęgnacja i dbanie o soczewki zgodnie z zaleceniami producenta [1].

Przeczytaj też: Fakty i mity o soczewkach kontaktowych.

Styl życia

Kolejnym i wcale niemniej znaczącym czynnikiem wpływającym na komfort użytkowania soczewek jest styl życia. Specjalista powinien poświęcić temu zagadnieniu odpowiednią uwagę oraz dobrać rozwiązanie najlepsze dla pacjenta. Inne będzie polecane dla osoby, która większą część dnia pracuje przed komputerem, inne dla osób aktywnych, a jeszcze inne dla osób, które chcą jedynie okazjonalnie używać soczewek w zastępstwie okularów.

Wielu pacjentów rezygnuje z noszenia soczewek kontaktowych ze względu na odczuwanie negatywnych objawów takich jak suchość oczu, dyskomfort czy stopniowe pogorszenie zwilżalności w trakcie jej noszenia [2]. Poświęcając pacjentowi odpowiednią ilość czasu w celu dobrania dopasowanego rozwiązania, a także nakłaniając go do regularnych wizyt kontrolnych, można zmniejszyć to ryzyko i sprawić, że pacjent otrzyma wygodne soczewki, z których będzie zadowolony.

 

Czynniki, które wpływają na komfort noszenia soczewek

 

Źródła:

  1. T. Tokarzewski, Komentarz: Czynniki wpływające na komfort użytkowania soczewek kontaktowych, Ophthatherapy, Vol. 1 / Nr 3, (3)/2014, s. 209-210.
  2. D. Akerman, I. Pérez-Gómez, Jonathon Bench, Czynniki wpływające na komfort użytkowania soczewek kontaktowych, Ophthatherapy, Vol. 1 / Nr 3, (3)/2014, s. 204-208.
  3. P. Nogajczyk, S. Kropacz-Sobkowiak, R. Naskręcki, Zależność pomiędzy subiektywną oceną komfortu a zmianami na powierzchni oka u użytkowników miękkich soczewek kontaktowych, Optyka, 6(43)2016, s. 68-71.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.