14 listopada 2022

Jakie czynniki wpływają na komfort noszenia soczewek kontaktowych? [Aktualizacja]

Ponieważ soczewki kontaktowe mają bezpośrednią styczność z powierzchnią oka, muszą być odpowiednio nawilżone, a także czyste, by ich noszenie było komfortowe i minimalizowało ryzyko wystąpienia infekcji oczu. Kluczem zachowania higieny oraz bezpieczeństwa noszenia soczewek jest przestrzeganie ich planowej wymiany i stosowanie się do zaleceń producenta w zakresie ich użytkowania, oraz pielęgnacji. Z tego artykułu dowiesz się, jak zwiększyć komfort noszenia soczewek poprzez użytkowanie odpowiedniego płynu [1].

Soczewki a płyn do soczewek – czy jest potrzebny?

Mogłoby kusić, by zaoszczędzić na wydatkach i zamiast specjalistycznego płynu do soczewek używać tańszego zamiennika – zwykłej wody lub preparatu dezynfekcyjnego. Takie rozwiązanie jest niewłaściwe, a środki nieprzeznaczone do pielęgnacji soczewek mogą albo nie być skuteczne, albo wręcz doprowadzić do uszkodzenia soczewki i wzroku. Do możliwych powikłań mogą prowadzić m.in.: nieprawidłowa i niesystematyczna pielęgnacja, użytkowanie soczewek niezgodne z zaleceniami producenta, palenie papierosów, zła higiena rąk, nieprawidłowe przechowywanie soczewek i niewłaściwa dezynfekcja pojemnika [2].

Płyny do pielęgnacji soczewek mają za zadanie usunięcie z ich powierzchni osadów i innych zanieczyszczeń, a także dezynfekcję i zmniejszenie kolonii bakteryjnych, zwłaszcza tych, które najczęściej biorą udział w zakażeniach oczu: bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty)Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej)Serratia marcescens (pałeczka krwawa) oraz grzybów Candida albicans (bielnik biały)Fusarium solani (gatunek grzybów z rodziny gruzełkowatych) [2].

Dehydratacja soczewek a ostrość widzenia

Dehydratacja (czyli odwodnienie, wysuszenie) soczewek kontaktowych związana z długotrwałym wysiłkiem wzrokowym, zwłaszcza w sytuacji zwiększonego korzystania z ekranów cyfrowych, może przyczyniać się do zmniejszenia komfortu i ograniczenia ostrości widzenia. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że długotrwały wysiłek wzrokowy powoduje zmniejszenie częstotliwości mrugania i ograniczenie przedsoczewkowego filmu łzowego. Różne materiały, z których zostały wykonane soczewki kontaktowe, wykazują inny stopień podatności na dehydratację i utrzymanie jednolitej jakości widzenia. Trzeba pamiętać, że uwodnienie to jeden z parametrów soczewek kontaktowych, wpływających na komfort ich noszenia. Minimalizację utraty wody z powierzchni soczewki i utrzymanie stabilnego filmu łzowego, można osiągnąć poprzez podniesienie częstotliwości mrugnięć, co przekłada się na lepszą jakość widzenia i wyższy komfort. Odpowiednią jakość widzenia zapewniają soczewki Bausch+Lomb ULTRA®*, które są bardziej odporne na dehydratację, a dobry płyn do soczewek może dodatkowo zwiększyć komfort ich noszenia [3].

Dowiedz się, jakie płyny do soczewek pasują do produktów Bausch+Lomb.

 Płyn do soczewek a komfort noszenia soczewek

Na rynku istnieje wiele płynów, zawierających różne substancje dezynfekujące, pielęgnujące i nawilżające. Kluczową cechą w wyborze odpowiedniego płynu, który zwiększy komfort noszenia soczewek, jest ich kompatybilność. Niektóre pary soczewka-płyn lepiej się uzupełniają niż inne.

Dopasowanie płynu do soczewek jest oceniane przez specjalistę, między innymi dlatego tak ważne jest, aby zarówno soczewki, jak i płyn do soczewek dobierać u specjalisty, a nie samodzielnie. Kompatybilność soczewki i płynu ma bezpośredni wpływ na komfort używania. Płyn powinien prawie całkowicie usunąć wszelkie osady oraz mikroorganizmy z powierzchni soczewki, zapobiegać kolonizacji bakterii i grzybów, a także osadzaniu się składników filmu łzowego na jej powierzchni i nie wchodzić w interakcje z materiałem soczewki oraz tkankami oka [2].

Przykładem takiego preparatu jest wielofunkcyjny płyn ReNu® Advanced**, który optymalnie czyści soczewki i zapewnia wysoki komfort ich noszenia przez cały dzień. Swoją niezawodność zawdzięcza potrójnemu systemowi dezynfekującemu, który niszczy 99,9% drobnoustrojów w ciągu zaledwie 4 godzin [4,5,6,7,8].  Pacjenci z objawami „suchego oka” przyznają, że ReNu® Advanced pozwala zachować uczucie świeżych soczewek i daje poczucie komfortu bezpośrednio po ich założeniu [9].

 Koniecznie przeczytaj też inny nasz artykuł, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jaki płyn do soczewek polecać pacjentom. Pamiętaj, aby podczas wizyty wyczerpująco odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości, po to, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie.

*Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
** Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (ReNu® Advanced™) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.

Przypisy:

  1. M. Świerad, Kontaktologia dla doradców, cz. IV, Optyka 3 (64) 2020.
  2. P. A. Woźniak, MD, Oddziaływanie płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych na stan powierzchni oka u pacjenta kontaktologicznego, Ophthatherapy, Copyright © Medical Education, Vol.3/Nr 2 (10)/2016 (s.146-150).
  3. K. R. Hovinga, P.D. Ludington, M. Merchea, R. Steffen, Zapobieganie obniżeniu ostrości wzroku spowodowanemu dehydratacją.
  4. ReNu® Advanced IFU.
  5. Bausch + Lomb data on file; 2017. Results of stand alone testing procedure (ISO 14729) of ReNu® Advanced cleaning and disinfecting solution against the 5 panel organisms for disinfecting products. Na podstawie badania zgodnie z normą ISO 14729 przeciwko 5 drobnoustrojom panelowym.
  6. Opti-Free® Express® IFU.
  7. Opti-Free® Puremoist® IFU.
  8. Blink Revitalens® IFU.
  9. Bausch + Lomb data on file; 2018. Results of an in home use test of ReNu®.

REN_PL-2309-075

Czynniki, które wpływają na komfort noszenia soczewek