Staranna pielęgnacja soczewek jest konieczna. To od niej zależy zdrowie Twoich oczu i ostre widzenie oraz możliwie bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Najłatwiejsze w pielęgnacji będą soczewki jednodniowe. Nieco więcej troski wymaga używanie soczewek miesięcznych. Sprawdź, jak czyścić i przechowywać soczewki, by dobrze Ci służyły.
Zacznijmy od tego…
Jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać?
Na rynku oferowanych jest wiele płynów do pielęgnacji soczewek. Trudno jednak ocenić ich jakość i właściwości bez fachowej wiedzy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak dobrać płyn do soczewek, odpowiedź jest prosta: należystosować wyłącznie ten płyn, który zalecił specjalista ochrony wzroku. Nie eksperymentuj i nie zmieniaj rodzaju czy producenta płynu bez konsultacji ze specjalistą.
Możesz skorzystać z dwóch grup preparatów: z płynów wielofunkcyjnych i płynów oksydacyjnych. Różnią się one znacząco sposobem działania i zaleceniami związanymi z ich stosowaniem.
Płyny wielofunkcyjne: wszechstronność zastosowań i komfort użytkowania
Płyny wielofunkcyjne przeznaczone są do czyszczenia, płukania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Przykładem produktu z tej kategorii jest ReNu®Advanced*, który posiada potrójny system dezynfekujący, dzięki czemu niszczy 99,9% drobnoustrojów w ciągu 4 godzin[1]*. Preparat, oprócz dezynfekowania, oferuje soczewkom nawet 20 godzinne nawilżenie[2]**, co wpływa na komfort ich użytkowania.
W skład płynów wielofunkcyjnych wchodzą środki czyszczące (usuwają osady z powierzchni soczewki), konserwanty (powstrzymują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych), substancje nawilżające i stabilizujące. Przykładem połączenia skuteczności działania z łagodnością dla oka jest wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych Biotrue®**.
Zastosowaną w nim substancją nawilżającą jest hialuronian, który występuje naturalnie w filmie łzowym.[3]Ponadto płyn ma pH zbliżone do pH łez, co zapobiega naruszaniu naturalnej homeostazy oka i przyspiesza dopasowanie się soczewek do naturalnych warunków na powierzchni oka zaraz po założeniu.[4],[5] To sprawia, że płyn Biotrue® pomaga utrzymać nawet przez 20 godzin prawidłowy poziom nawilżenia soczewek.[6]
Jak czyścić soczewki za pomocą takiego płynu?
Zacznij od umycia rąk. Pamiętaj – musisz to robić przed każdym zdejmowaniem i zakładaniem soczewek. Nawet jeśli stawiasz na jednodniowe! Jeśli jednak jesteś użytkownikiem soczewek miesięcznych i zastanawiasz się, co dalej, poniżej znajdziesz listę działań:
po zdjęciu soczewek wystarczy położyć je w zagłębieniu dłoni,
następnie polać obficie płynem pielęgnacyjnym,
przetrzeć opuszkiem palca wskazującego,
ponownie przepłukać,
a później umieścić w specjalnym pojemniku,
i wreszcie zalać płynem tak, aby całkowicie zakrył soczewki.
Jak wybrać pojemnik?
Pojemniki do przechowywania soczewek możesz kupić osobno lub skorzystać z tych, które dołączane są do każdego opakowania z wielofunkcyjnym płynem pielęgnacyjnym. Pojemnika nie należy używać dłużej niż 30 dni: zmieniaj go przy każdej wymianie soczewek miesięcznych. Pamiętaj, że soczewki muszą pozostawać w pojemniku przez co najmniej 4 godziny.
Płyny oksydacyjne
Płyny oksydacyjne nie zawierają konserwantów, co jest cenną informacją dla osób o szczególnie wrażliwych oczach i mających skłonność do alergii. Rolę czynnika dezynfekującego pełni tu woda utleniona (nadtlenek wodoru) i dlatego kluczową sprawą jest to, jaki pojemnik do soczewek zostanie użyty.
Płyn oksydacyjny a pojemnik do soczewek
To bardzo ważne: nie możesz zastosować tu zwykłego pojemnika do płynu wielofunkcyjnego. Do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek w płynie oksydacyjnym należy używać wyłącznie pojemników z dyskiem katalitycznym. Pojemnik dołączany jest do każdego opakowania płynu oksydacyjnego EasySept***. Nie należy używać płynu z pojemnikami innych producentów.
Jak czyścić soczewki przy użyciu płynu oksydacyjnego?
Opis sposobu czyszczenia soczewek przy użyciu płynu EasySept – krok po kroku – znajdziesz na dołączonej do zestawu ulotce. Oto właściwa kolejność czynności, które należy wykonać:
starannie umyj ręce,
sprawdź obecność krążka neutralizacyjnego – element inaczej nazywany dyskiem katalizacyjnym powoduje rozkład nadtlenku wodoru na wodę i tlen – pojemnik, który nie zawiera dysku, nie nadaje się do użycia,
umieść soczewki w koszyczku – odkręć zakrętkę i wyjmij razem z przytwierdzonymi do niej koszyczkami, a następnie umieść soczewki na kopułkach odpowiednich koszyczków i ostrożnie zamknij koszyczki,
przemyj soczewki płynem EasySept – trzymając koszyczki nad umywalką, skieruj strumień płynu na jedną z soczewek i przemywaj przez około 5 sekund, a następnie przemyj w ten sam sposób drugą soczewkę,
napełnij pojemnik płynem EasySept i umieść w nim soczewki – pojemnik napełnij do zaznaczonego kreską poziomu i niezwłocznie umieść w nim soczewki,
odczekaj 6 godzin – zakręcony pojemnik pozostaw na minimum 6 godzin – nie obracaj go i nie wstrząsaj płynem,
załóż soczewki – po 6 godzinach soczewki są gotowe do nałożenia – jeżeli chcesz je przepłukać, użyj do tego celu jałowego roztworu soli fizjologicznej,
oczyść pojemnik – po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika, przepłucz go płynem oksydacyjnym, a następnie odstaw wraz z zakrętką do wysuszenia.
O czym pamiętać przy pielęgnacji soczewek za pomocą płynu oksydacyjnego?
Jeśli używasz płynu oksydacyjnego, nie musisz myć soczewek ręcznie. Oczyszczanie następuje pod wpływem mechanicznego działania uwalniających się pęcherzyków tlenu. Stosując płyn oksydacyjny, nie możesz nałożyć soczewek przed wyznaczonym czasem, który jest niezbędny do zakończenia procesu właściwego oczyszczenia i odkażenia. W żadnym przypadku nie przepłukuj soczewek płynem oksydacyjnym tuż przed założeniem. Niedopuszczalne jest też wprowadzanie płynu oksydacyjnego bezpośrednio do oka. Woda utleniona może powodować podrażnienie, a nawet uszkodzenie oka. Po odczekaniu 6 godzin trzymania soczewek pojemniku z dyskiem katalitycznym soczewki są już bezpieczne i można je założyć bez obaw o podrażnienia. Pamiętaj, żeby rygorystycznie przestrzegać terminu przydatności płynu do użycia.
Płyn EasySept jest bardzo skutecznym środkiem do oczyszczania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Jego używanie wymaga skrupulatnego stosowania się do zaleceń producenta, w tym przede wszystkim przestrzegania właściwego czasu oksydacji.
Jak długo można nosić soczewki?
Dobry płyn to nie wszystko. Jeśli chcesz zachować higienę noszenia soczewek, nie możesz ich nosić dłużej niż jest to zalecane. To znaczy: dokładnie tak długo, jak poleca producent i ani dnia dłużej. W odniesieniu do Twoich indywidualnych potrzeb ostateczną decyzję o trybie noszenia podejmuje specjalista.
Warto zaznaczyć, że jeżeli nawet nie nosisz soczewek codziennie, to ich czas przydatności do użycia liczony jest od momentu otwarcia blistra. Oznacza to, że np. soczewki miesięczne należy wymienić po 30 dniach od otwarcia blistra, niezależnie od tego, ile razy w tym czasie były nakładane. Przestrzeganie terminów podczas użytkowania soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne. Każde odchylenie od zaleceń specjalisty i producenta soczewek lub płynu do ich pielęgnacji może mieć negatywny wpływ na komfort i zdrowie Twoich oczu.
* Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (ReNu® Advanced™) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
** Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (Biotrue®) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych. *** Płyn EasySept® będący roztworem nadtlenku wodoru służy do dezynfekowania, odbiałczania i przechowywania każdego rodzaju miękkich soczewek kontaktowych, w tym soczewek silikonowo-hydrożelowych.
Przypisy:
[1] Bausch + Lomb data on file; 2017. Results of stand alone testing procedure (ISO 14729) of ReNu® Advanced cleaning and disinfecting solution against the 5 panel organisms for disinfecting products. * Na podstawie badania zgodnie z normą ISO 14729 przeciwko 5 drobnoustrojom panelowym. [2] Bausch + Lomb data on file; 2016. High Resolution Accurate Mass-Selected Ion Monitoring/ Mass Spectrometry (HRAMSIMLC/MS) Determination of Poloxamer 181 Retention from Worn Lenses Soaked in ReNu® Advanced cleaning and disinfecting solution. **Retencja p-181 dla: ACUVUE® OASYS, AIR OPTIX® AQUA, PureVision®2 oraz Bausch + Lomb ULTRA®. [3] C.A. Scheuer et al., Retention of conditioning agent hyaluronan on hydrogel contact lenses. Rochester, NY. 2010. [4] Moses, R.A., Hart, W.M., Adler’s: Physiology of the eye. Clinical Application. 1987. [5] Burke, S.E., Fridman, K.M., Scheuer, C.A., Barniak, V.L. Physical properties of multipurpose contact lens care solutions. Rochester, NY. 2010. [6] C.A. Scheuer et al., Retention of conditioning agent hyaluronan on hydrogel contact lenses. Rochester, NY. 2010.
Badanie wzroku należy wykonywać regularnie. Tylko dzięki temu ewentualna wada zostanie wykryta wcześnie i będzie można spowolnić jej pogłębianie na początkowym etapie. Zobacz, jak przebiega badanie oraz jak przygotować się do takiej wizyty u specjalisty od ochrony wzroku – optometrysty czy okulisty.
Zmiany związane z ciążą dotyczą całego ciała, w tym również narządu wzroku. Mają różny charakter – od fizjologicznego po chorobowy. Ten odmienny stan może także wpływać na przebieg dolegliwości doświadczanych jeszcze przed ciążą. Czy możliwe jest pogorszenie wzroku w ciąży? Ciąża – zmiany w obrębie wzroku Ciąża to czas, gdy kobieta doświadcza wielu zmian hormonalnych […]
W zdrowym ciele, zdrowy duch. Chcąc czuć się dobrze, trzeba dbać o regularną aktywność fizyczną, pamiętając przy tym, że ćwiczenia stanowią nie tylko obciążenie dla mięśni ciała, ale też dla oczu. Uprawianie sportu to szczególne wyzwanie dla osób z wadami wzroku. Jak z tym problemem radzą sobie sportowcy? Czy w soczewkach można uprawiać sport? Intensywny […]
Badanie wzroku należy wykonywać regularnie. Tylko dzięki temu ewentualna wada zostanie wykryta wcześnie i będzie można spowolnić jej pogłębianie na początkowym etapie. Zobacz, jak przebiega badanie oraz jak przygotować się do takiej wizyty u specjalisty od ochrony wzroku – optometrysty czy okulisty.
Zmiany związane z ciążą dotyczą całego ciała, w tym również narządu wzroku. Mają różny charakter – od fizjologicznego po chorobowy. Ten odmienny stan może także wpływać na przebieg dolegliwości doświadczanych jeszcze przed ciążą. Czy możliwe jest pogorszenie wzroku w ciąży? Ciąża – zmiany w obrębie wzroku Ciąża to czas, gdy kobieta doświadcza wielu zmian hormonalnych […]
W zdrowym ciele, zdrowy duch. Chcąc czuć się dobrze, trzeba dbać o regularną aktywność fizyczną, pamiętając przy tym, że ćwiczenia stanowią nie tylko obciążenie dla mięśni ciała, ale też dla oczu. Uprawianie sportu to szczególne wyzwanie dla osób z wadami wzroku. Jak z tym problemem radzą sobie sportowcy? Czy w soczewkach można uprawiać sport? Intensywny […]
Informujemy, że od 15 kwietnia 2022 r. administratorem danych osobowych pozyskiwanych za pośrednictwem niniejszej strony internetowej jest spółka Bausch & Lomb Poland sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, przy ul. Marynarska 15, 02-674 Warszawa, Polska, zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców KRS prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS pod numerem KRS 0000819623, posiadająca numer REGON 385148508, numer NIP 5252810445 i kapitał zakładowy 7 504 300 zł, w pełni opłacony („Bausch & Lomb”).
Zmiana administratora danych osobowych jest wynikiem podziału poprzedniego administratora tych danych – spółki Bausch Health Poland sp. z o.o. z siedzibą w Rzeszowie przy ul. Przemysłowej 2 – oraz wydzieleniem zorganizowanej części jego przedsiębiorstwa odnoszącej się do szeroko rozumianych produktów okulistycznych do spółki Bausch & Lomb. W konsekwencji podziału Bausch & Lomb wstąpiła w ogół praw i obowiązków związanych z wydzieloną częścią działalności.
W związku ze wspomnianym podziałem i zmianą administratora danych osobowych nie uległy zmianie kategorie przetwarzanych danych osobowych, ich odbiorcy oraz cele, podstawa prawna, czas i zasady przetwarzania.
W przypadku przetwarzania Państwa danych osobowych przez Bausch & Lomb, możecie Państwo korzystać z następujących uprawnień na warunkach i w granicach określonych w obowiązujących przepisach:
prawo dostępu do przetwarzanych przez nas danych osobowych oraz, jeśli uważacie Państwo, że jakiekolwiek dotyczące Państwa informacje są nieprawidłowe, nieaktualne lub niekompletne, do żądania ich poprawienia lub aktualizacji;
prawo żądania usunięcia Państwa danych osobowych lub ograniczenia ich do określonych kategorii przetwarzania;
prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie, bez wpływu na zgodność z prawem przetwarzania przed takim cofnięciem;
prawo do wniesienia sprzeciwu w całości lub w części wobec przetwarzania Państwa danych osobowych;
prawo do sprzeciwu wobec kanału komunikacji wykorzystywanego do celów marketingu bezpośredniego; oraz
prawo do żądania ich przenoszenia, tj. żądania, aby Państwa dane osobowe zostały Państwu zwrócone lub przekazane wybranej przez Państwa osobie w ustrukturyzowanym, powszechnie używanym i nadającym się do odczytu maszynowego formacie bez przeszkód z naszej strony i z zastrzeżeniem zobowiązania do zachowania poufności.
Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania dotyczące stosowanych przez nas praktyk w zakresie prywatności, prosimy o kontakt pod adresem: ochronadanychosobowych@bausch.com. Jeśli mają Państwo jakiekolwiek obawy lub skargi dotyczące wykorzystywania przez nas Państwa danych osobowych, mogą się Państwo z nami skontaktować pod adresem: DPO@bausch.com.
Jeśli uważają Państwo, że Państwa skarga nie była właściwie rozpatrzona, mają Państwo prawo złożyć skargę do Organu Nadzorczego ds. prywatności w Państwa kraju.