o tych podstawach pielęgnacji soczewek musisz powiedzieć nowemu klientowi 14 lipca 2020

O tych podstawach pielęgnacji soczewek musisz powiedzieć nowemu klientowi

Dla każdego początkującego użytkownika najważniejsze jest przekonanie, że wybierając soczewki kontaktowe, decyduje się na rozwiązanie komfortowe i gwarantujące znaczną poprawę jakości widzenia. Rolą specjalisty ochrony wzroku jest więc przedstawienie faktów związanych z użytkowaniem soczewek, rozwianie wątpliwości i obalenie popularnych mitów.

Najważniejsze jest uzmysłowienie klientowi, że kluczową kwestią dla satysfakcji z użytkowania soczewek jest ich właściwa pielęgnacja. Taki instruktaż powinien mieć formę przyjaznej, rzeczowej rozmowy. O czym podczas niej wspomnieć?

O czym powiedzieć podczas dobierania soczewek?

Specjalista ochrony wzroku powinien wyjaśnić pacjentowi, dlaczego nie można samodzielnie dobierać soczewek kontaktowych. Należy podkreślić wagę badania refrakcji, oceny klinicznej stanu oka oraz charakterystyki dopasowania soczewek . Należy też poruszyć kwestię specyfiki pracy pacjenta (lub innej aktywności), przy której soczewki będą używane, zwrócić uwagę na wpływ chorób ogólnych i przyjmowanych leków na możliwość zastosowania soczewek kontaktowych.

W czasie wizyty specjalista powinien omówić dostępne na rynku rodzaje soczewek kontaktowych i tryby ich wymiany i noszenia.. Oczywiście najwięcej uwagi należy poświęcić tym soczewkom, które będzie nosił pacjent. Bardzo ważną kwestią jest też ukazanie różnic pomiędzy soczewkami jednodniowymi i miesięcznymi.

Należy przekazać pacjentowi, że dobór soczewek i każda zmiana rodzaju czy parametrów optycznych soczewek powinny odbyć się pod okiem specjalisty.

Jak przygotować pacjenta do noszenia soczewek?

Po wstępnym wyborze soczewek należy przeprowadzić ich pierwsze nałożenie. Najczęściej to właśnie optometrysta czy kontaktolog zakłada pacjentowi pierwsze soczewki. Jednocześnie szczegółowo objaśnia wszystko, co robi, aby pacjent mógł samodzielnie powtórzyć czynności. Należy przećwiczyć nie tylko samą technikę zdejmowania i nakładania soczewek: specjalista powinien szczegółowo przedstawić zasady higieny i pielęgnacji soczewek.

Zaczynamy od omówienia, jak przygotować stanowisko do nakładania i zdejmowania soczewek. Nie można zapomnieć o potrzebnych elementach takich jak: ręczniki, mydło, pojemnik na soczewki, płyn do pielęgnacji soczewek.

W tym miejscu warto omówić różnice pomiędzy płynami wielofunkcyjnymi, jeżeli będą to produkty Bausch+Lomb, to kolejno ReNu® MPS™, ReNu® Multiplus, i Biotrue®, a płynami oksydacyjnymi, których reprezentantem jest EasySept®. Specjalista powinien zwrócić pacjentowi uwagę na to, jak ważne jest przestrzeganie zasad stosowania preparatów.

Oprócz zaleceń, co należy robić, dobrze jest przygotować listę czynności, których nigdy nie należy robić z soczewkami. Oto przykładowa lista:

10 rzeczy, których nigdy nie można robić z soczewkami

  1. Nie zakładaj soczewek nieumytymi rękoma.
  2. Nie używaj wody zamiast płynów pielęgnacyjnych.
  3. Nie narażaj na przesuszanie, zapylenie, uszkodzenia mechaniczne czy kontakt soczewki z jakimikolwiek substancjami chemicznymi poza płynem do pielęgnacji.
  4. Nie zakładaj uszkodzonych soczewek.
  5. Nie zaniedbuj codziennego mycia soczewek i pojemników na soczewki płynem do pielęgnacji.
  6. Nie pływaj i nie nurkuj w soczewkach kontaktowych.
  7. Nie noś soczewek dłużej, niż zaleca producent i specjalista
  8. Nie zasypiaj w soczewkach – chyba, że używasz soczewek do noszenia w trybie przedłużonym.
  9. Nie stosuj przeterminowanych płynów pielęgnacyjnych.
  10. Nie pocieraj oczu – trąc oczy, możesz uszkodzić nie tylko soczewkę, ale też rogówkę.

Nowy użytkownik po wizycie powinien zdawać sobie sprawę, że w pełni wykorzysta możliwości soczewek tylko wtedy, gdy zachowa zalecenia dotyczące pielęgnacji i będzie rygorystycznie przestrzegał zasad higieny.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.