jaki płyn do soczewek wybrać 16 lipca 2021

Jakiego płynu do soczewek należy używać?

Kiedy nosisz soczewki kontaktowe, osadzają się na nich różne zanieczyszczenia. Jednak jeśli zachowujesz higienę i odpowiednio pielęgnujesz soczewki, Twoje oczy pozostają w dobrej kondycji. Dlatego w tym artykule opiszemy, jakiego płynu do pielęgnacji soczewek należy używać oraz w jaki sposób i jak często trzeba czyścić soczewki kontaktowe.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych – dlaczego jest tak ważna?

Warunkiem dobrej pielęgnacji jest regularna dezynfekcja oraz czyszczenie za pomocą płynu do soczewek, który zostanie polecony przez specjalistę. To ważne, by samemu nie dobierać płynów.

Ważne są także regularne wizyty kontrolne. Zalecana częstotliwość takich wizyt to raz na pół roku bądź raz na rok. Jednak w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta specjalista może zmienić termin kontroli. Trzeba także pamiętać o tym, aby soczewki wymieniać tak często, jak to zaleca producent lub specjalista.

W jaki sposób należy pielęgnować soczewki kontaktowe i jak często to robić?

 Soczewki kontaktowe należy pielęgnować codziennie, gdy zostaną zdjęte po całym dniu noszenia.

  • Przed zdjęciem soczewek trzeba pamiętać, aby dokładnie umyć i osuszyć ręce.
  • Po zdjęciu soczewek należy położyć je na dłoni i skropić kilkoma kroplami płynu, a potem pocierać przez kilka sekund po obu stronach.
  • Wyczyszczone w ten sposób soczewki trzeba jeszcze dodatkowo wypłukać płynem pielęgnacyjnym.
  • Następnie umieścić w pojemniku na soczewki zalać świeżą porcją płynu tak, aby były przykryte.

Dokładniejsze informacje, jak używać określonego płynu, znajdują się w instrukcji, która zawsze jest dołączona do opakowania.

Bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie soczewek – więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak dbać o soczewki?”.

Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek

Wyróżniamy kilka rodzajów płynów do soczewek. Dzielimy je  na płyny wielofunkcyjne i oksydacyjne.

Wielofunkcyjne płyny do soczewek

Płyny wielofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, mają kilka funkcji. Służą jednocześnie do dezynfekowania, a także nawilżania soczewki i usuwania osadów. Jednak podczas ich używania należy pamiętać, aby przed włożeniem soczewek do pojemnika pocierać je przez kilka sekund palcami oraz ręcznie opłukać w płynie. Zaletą takich płynów jest to, że są bardzo wygodne w użyciu. Wystarczy jeden preparat, aby zachować odpowiednią pielęgnację soczewek.

Przykładami wielofunkcyjnych płynów do soczewek będą:

  • płyn Biotrue® przeznaczony do czyszczenia, dezynfekcji, a także nawilżania soczewek miękkich i silikonowo-hydrożelowych,
  • płyn ReNu® MultiPlus™, który służy do pielęgnacji wszystkich soczewek miękkich,
  • ReNu® MPS™, który także jest przeznaczony do pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych, dedykowany osobom o oczach wrażliwych,
  • Boston® Simplus służący do pielęgnacji soczewek twardych.

Oksydacyjne płyny do soczewek

Do codziennej pielęgnacji soczewek kontaktowych dedykowane  są także płyny oksydacyjne. Ich głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru, czyli po prostu woda utleniona. Największą ich zaletą jest to, że nie wymagają pocierania soczewek palcami. Jeśli używamy takiego płynu, soczewki wystarczy włożyć do pojemnika z świeżą porcją płynu i  dyskiem neutralizującym. Po umieszczeniu soczewek w specjalnym pojemniku następuje rozpad nadtlenku wodoru na tlen i wodę, co umożliwia dokładne oczyszczenie soczewek z różnych zanieczyszczeń oraz ich dezynfekcję. Jest to proces, który trwa określoną ilość czasu i może zostać przerwany wcześniej. W przypadku płynu EasySept jest 6 godzin. Ważną informacją jest to, że ten płyn będzie odpowiedni dla osób o oczach wrażliwych oraz ze skłonnościami alergicznymi, ponieważ nie zawiera konserwantów.

Przykładem płynu oksydacyjnego do soczewek jest EasySept od Bausch+Lomb.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego płynu?

Płyn do pielęgnacji soczewek powinien być dobrany przez specjalistę podczas konsultacji w gabinecie i zalecany przez producenta soczewek. Dzięki temu masz pewność, że jest on odpowiedni do rodzaju noszonych soczewek. A to pozwala na osiągnięcie maksymalnego komfortu użytkowania soczewek kontaktowych.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.