jaki płyn do soczewek wybrać 16 lipca 2021

Jakiego płynu do soczewek należy używać?

W czasie noszenia soczewek kontaktowych, osadzają się na nich różne zanieczyszczenia. Jednak, jeśli zachowujesz higienę i odpowiednio pielęgnujesz soczewki, Twoje oczy pozostają w dobrej kondycji. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się, jakiego płynu do pielęgnacji soczewek należy używać oraz w jaki sposób i jak często trzeba czyścić soczewki kontaktowe.

Pielęgnacja soczewek kontaktowych – dlaczego jest tak ważna?

Warunkiem dobrej pielęgnacji soczewek kontaktowych jest regularna dezynfekcja oraz czyszczenie ich za pomocą przeznaczonego do tego celu płynu, poleconego przez specjalistę od ochrony wzroku, który zaleci optymalne rozwiązanie.

Należy również pamiętać o regularnych wizytach kontrolnych. Zalecana częstotliwość to raz na pół roku bądź raz na rok. Jednak w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta specjalista może zarekomendować inną częstotliwość wizyt.

Dbanie o soczewki wiąże się także z ich regularną wymianą. Trzeba to robić tak często, jak zaleca producent lub specjalista od ochrony wzroku.

W jaki sposób należy pielęgnować soczewki kontaktowe i jak często to robić?

 Soczewki kontaktowe należy pielęgnować codziennie, gdy zostaną zdjęte po całym dniu noszenia.

  • Przed zdjęciem soczewek trzeba pamiętać, aby dokładnie umyć i osuszyć ręce.
  • Po zdjęciu soczewek należy położyć je na dłoni i skropić kilkoma kroplami płynu, a potem pocierać przez kilka sekund po obu stronach.
  • Wyczyszczone w ten sposób soczewki trzeba dodatkowo wypłukać płynem pielęgnacyjnym.
  • Następnie należy umieścić je w pojemniku na soczewki i zalać świeżą porcją płynu tak, aby były przykryte.

Dokładniejsze informacje, jak używać określonego płynu, znajdują się w instrukcji, która zawsze jest dołączona do opakowania.

Bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie soczewek – więcej na ten temat przeczytasz w artykule „Jak dbać o soczewki?”.

Rodzaje płynów do pielęgnacji soczewek

Wyróżniamy kilka rodzajów płynów do soczewek. Dzielimy je na płyny wielofunkcyjne i oksydacyjne.

Wielofunkcyjne płyny do soczewek

Płyny wielofunkcyjne służą jednocześnie do dezynfekowania, a także nawilżania soczewki i usuwania osadów. Jednak podczas ich używania należy pamiętać, aby przed włożeniem soczewek do pojemnika pocierać je przez kilka sekund palcami oraz ręcznie opłukać w płynie. Zaletą takich płynów jest to, że są bardzo wygodne w użyciu. Wystarczy jeden preparat, aby zapewnić odpowiednią pielęgnację.

Przykładami wielofunkcyjnych płynów do soczewek są:

  • płyn Biotrue® *przeznaczony do czyszczenia, dezynfekcji, a także nawilżania soczewek miękkich i silikonowo-hydrożelowych, stworzony z myślą o optymalnym nawilżeniu soczewek, dzięki zawartości hialuronianu.[1]
  • płyn ReNu® Advanced** wyróżnia się potrójnym systemem dezynfekcji, dzięki czemu zabija 99,9% drobnoustrojów.[2], [3], [4],[5],[6]
  • płyn ReNu® MultiPlus™***, który służy do pielęgnacji wszystkich soczewek miękkich,
  • ReNu® MPS™****, który także jest przeznaczony do pielęgnacji miękkich soczewek kontaktowych, dedykowany osobom o oczach wrażliwych,
  • Boston® Simplus***** służący do pielęgnacji soczewek twardych.

Oksydacyjne płyny do soczewek

Do codziennej pielęgnacji soczewek kontaktowych dedykowane są także płyny oksydacyjne. Ich głównym składnikiem jest nadtlenek wodoru, powszechnie znany jako woda utleniona. Największą ich zaletą jest to, że nie wymagają pocierania soczewek palcami – wystarczy włożyć je do pojemnika ze świeżą porcją płynu i dyskiem neutralizującym. Po umieszczeniu soczewek w specjalnym pojemniku następuje rozpad nadtlenku wodoru na tlen i wodę, co umożliwia dokładne oczyszczenie soczewek z różnych zanieczyszczeń oraz ich dezynfekcję.

Jest to proces, który trwa określoną ilość czasu i nie może zostać przerwany wcześniej. W przypadku płynu EasySept jest to 6 godzin. Ten płyn jest odpowiedni dla osób o oczach wrażliwych oraz ze skłonnościami alergicznymi, ponieważ nie zawiera konserwantów.

Przykładem płynu oksydacyjnego do soczewek jest EasySept****** od Bausch+Lomb.

Co należy brać pod uwagę przy wyborze odpowiedniego płynu?

Płyn do pielęgnacji soczewek powinien być dobrany przez specjalistę od ochrony wzroku podczas konsultacji w gabinecie i zalecany przez producenta soczewek. Dzięki temu masz pewność, że jest on odpowiedni do rodzaju noszonych soczewek. A to pozwala na osiągnięcie optymalnego komfortu użytkowania soczewek kontaktowych.

* Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (Biotrue®) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
** Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (ReNu® Advanced) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
*** Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (ReNu® MultiPlus™) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
**** Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (ReNu® MPS™) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
***** Boston SIMPLUS® Multi-Action Solution jest jednobutelkowym preparatem do czyszczenia, dezynfekcji i pielegnowania sztywnych soczewek gazoprzepuszczalnych. Jest zatwierdzony do stosowania z gazoprzepuszczalnymi soczewkami kontaktowymi z akrylanu fluorosilikonowego i akrylanu silikonowego.
****** Płyn EasySept® będący roztworem nadtlenku wodoru służy do dezynfekowania, odbiałczania i przechowywania każdego rodzaju miękkich soczewek kontaktowych, w tym soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Przypisy:

[1] C.A. Scheuer et al., Retention of conditioning agent hyaluronan on hydrogel contact lenses. Rochester, NY. 2010.
[2] ReNu® Advanced IFU.
[3] Bausch + Lomb data on file; 2017. Results of stand alone testing procedure (ISO 14729) of ReNu® Advanced cleaning and disinfecting solution against the 5 panel organisms for disinfecting products. Na podstawie badania zgodnie z normą ISO 14729 przeciwko 5 drobnoustrojom
panelowym.
[4] Opti-Free® Express® IFU.
[5] Opti-Free® Puremoist® IFU.
[6] Blink Revitalens® IFU.

REN_PL-2309-075