jak dbać o soczewki kontaktowe 14 lipca 2020

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Staranna pielęgnacja soczewek jest konieczna. To od niej zależy zdrowie Twoich oczu i ostre widzenie oraz możliwie bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Najłatwiejsze w pielęgnacji będą soczewki jednodniowe. Nieco więcej troski wymaga używanie  soczewek miesięcznych. Sprawdź, jak czyścić i przechowywać soczewki, by dobrze Ci służyły.

Zacznijmy od tego…

Jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać?

Na rynku oferowanych jest wiele płynów do pielęgnacji soczewek. Trudno jednak ocenić ich jakość i właściwości bez fachowej wiedzy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak dobrać płyn do soczewek, odpowiedź jest prosta: należy stosować wyłącznie ten płyn, który zalecił specjalista ochrony wzroku. Nie eksperymentuj i nie zmieniaj rodzaju czy producenta płynu bez konsultacji ze specjalistą.

Możesz skorzystać z dwóch grup preparatów: z płynów wielofunkcyjnych i płynów oksydacyjnych. Różnią się one znacząco sposobem działania i zaleceniami związanymi z ich stosowaniem.

Płyny wielofunkcyjne: wszechstronność zastosowań i komfort użytkowania

Płyny wielofunkcyjne przeznaczone są do czyszczenia, płukania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Przykładem produktu z tej kategorii jest ReNu® MultiPlus™. Preparat oprócz dezynfekowania nawilża soczewki, dzięki czemu zauważalnie wpływa na komfort ich użytkowania.

jak dbać o soczewki

W skład płynów wielofunkcyjnych wchodzą środki czyszczące (usuwają osady z powierzchni soczewki), konserwanty (powstrzymują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych), substancje nawilżające i stabilizujące. Przykładem połączenia skuteczności działania z łagodnością  dla oka jest wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych Biotrue®.

płyn do soczewek biotrue

Zastosowaną  w nim substancją nawilżającą jest hialuronian, który występuje naturalnie w filmie łzowym. Ponadto płyn ma pH zbliżone do pH łez, co zapobiega naruszaniu naturalnej homeostazy  oka i przyspieszy dopasowanie się soczewek do naturalnych warunków na powierzchni oka To sprawia, że płyn Biotrue® pomaga utrzymać nawet przez 20 godzin prawidłowy poziom nawilżenia soczewek

Jak czyścić soczewki za pomocą takiego płynu?

Zacznij od umycia rąk. Pamiętaj – musisz to robić przed każdym zdejmowaniem i zakładaniem soczewek. Nawet jeśli stawiasz na jednodniowe! Jeśli jednak jesteś użytkownikiem soczewek miesięcznych i zastanawiasz się, co dalej, poniżej znajdziesz listę działań:

 1. Po zdjęciu soczewek wystarczy położyć je w zagłębieniu dłoni,
 2. następnie polać obficie płynem pielęgnacyjnym,
 3. przetrzeć opuszkiem palca wskazującego,
 4. ponownie przepłukać,
 5. a później umieścić w specjalnym pojemniku
 6. i wreszcie zalać płynem tak, aby całkowicie zakrył soczewki.

Jak wybrać pojemnik?

Pojemniki do przechowywania soczewek możesz kupić osobno lub skorzystać z tych, które dołączane są do każdego opakowania z wielofunkcyjnym płynem pielęgnacyjnym. Pojemnika nie należy używać dłużej niż 30 dni: zmieniaj go przy każdej wymianie soczewek miesięcznych. Pamiętaj, że soczewki muszą pozostawać w pojemniku przez co najmniej 4 godziny.

Płyny oksydacyjne

Płyny oksydacyjne nie zawierają konserwantów, co jest cenną informacją dla osób o szczególnie wrażliwych oczach i mających skłonność do alergii. Rolę czynnika dezynfekującego pełni tu woda utleniona (nadtlenek wodoru) i dlatego kluczową sprawą jest to, jaki pojemnik do soczewek zostanie użyty.

Płyn oksydacyjny a pojemnik do soczewek

To bardzo ważne: nie możesz zastosować tu zwykłego pojemnika do płynu wielofunkcyjnego. Do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek w płynie oksydacyjnym należy używać wyłącznie pojemników z dyskiem katalitycznym. Pojemnik dołączany jest do każdego opakowania płynu oksydacyjnego EasySept. Nie należy używać płynu z pojemnikami innych producentów.

Jak czyścić soczewki przy użyciu płynu oksydacyjnego?

Opis sposobu czyszczenia soczewek przy użyciu płynu EasySept – krok po kroku – znajdziesz na dołączonej do zestawu ulotce. Oto właściwa kolejność czynności, które należy wykonać:

 1. staranne umyj ręce,
 2. sprawdź obecność krążka neutralizacyjnego – element inaczej nazywany dyskiem katalizacyjnym powoduje rozkład nadtlenku wodoru na wodę i tlen – pojemnik, który nie zawiera dysku, nie nadaje się do użycia,
 3. umieść soczewki w koszyczku – odkręć zakrętkę i wyjmij razem z przytwierdzonymi do niej koszyczkami, a następnie umieść soczewki na kopułkach odpowiednich koszyczków i ostrożnie zamknij koszyczki,
 4. przemyj soczewki płynem EasySept – trzymając koszyczki nad umywalką, skieruj strumień płynu na jedną z soczewek i przemywaj przez około 5 sekund, a następnie przemyj w ten sam sposób drugą soczewkę,
 5. napełnij pojemnik płynem EasySept i umieść w nim soczewki – pojemnik napełnij do zaznaczonego kreską poziomu i niezwłocznie umieścić soczewki w pojemniku,
 6. odczekaj 6 godzin – zakręcony pojemnik pozostaw na minimum 6 godzin – nie obracaj go i nie wstrząsaj płynem,
 7. załóż soczewki – po 6 godzinach soczewki są gotowe do nałożenia – jeżeli chcesz przepłukać soczewki, użyj do tego celu jałowego roztworu soli fizjologicznej,
 8. oczyść pojemnik – po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika, przepłucz pojemnik płynem oksydacyjnym, a następnie odstaw wraz z zakrętką do wysuszenia.

O czym pamiętać przy pielęgnacji soczewek za pomocą płynu oksydacyjnego?

Jeśli używasz płynu oksydacyjnego, nie musisz myć soczewek ręcznie. Oczyszczanie następuje pod wpływem mechanicznego działania uwalniających się pęcherzyków tlenu. Stosując płyn oksydacyjny, nie możesz nałożyć soczewek przed wyznaczonym czasem, który jest niezbędny do zakończenia procesu właściwego oczyszczenia i odkażenia. W żadnym przypadku nie przepłukuj soczewek płynem oksydacyjnym tuż przed założeniem. Niedopuszczalne jest też wprowadzanie płynu oksydacyjnego bezpośrednio do oka. Woda utleniona może powodować podrażnienie, a nawet uszkodzenie oka. Po odczekaniu 6 godzin trzymania soczewek pojemniku z dyskiem katalitycznym soczewki są już bezpieczne i można je założyć bez obaw o podrażnienia. Pamiętaj, żeby rygorystycznie przestrzegać terminu przydatności płynu do użycia.

Płyn EasySept jest bardzo skutecznym środkiem do oczyszczania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Jego stosowanie wymaga skrupulatnego stosowania się do zaleceń producenta, w tym przede wszystkim przestrzegania właściwego czasu oksydacji. Z tego powodu EasySept cieszy się uznaniem wśród osób prowadzących regularny tryb życia.

Jak długo można nosić soczewki?

Dobry płyn to nie wszystko. Jeśli chcesz zachować higienę noszenia soczewek, nie możesz ich nosić dłużej niż to zalecane. To znaczy: dokładnie tak długo, jak poleca producent i ani dnia dłużej. W odniesieniu do Twoich indywidualnych potrzeb ostateczną decyzję o trybie noszenia podejmuje specjalista.

Warto zaznaczyć, że jeżeli nawet nie nosisz soczewek codziennie, to ich czas przydatności do użycia liczony jest od momentu otwarcia blistra. Oznacza to, że np. soczewki miesięczne należy wymienić po 30 dniach od otwarcia blistra, niezależnie od tego, ile razy w tym czasie były nakładane. Przestrzeganie terminów podczas użytkowania  soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne. Każde odchylenie od zaleceń specjalisty i producenta soczewek lub płynu do ich pielęgnacji może mieć negatywny wpływ na komfort i zdrowie Twoich oczu.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.