jak dbać o soczewki kontaktowe 14 lipca 2020

Jak dbać o soczewki kontaktowe?

Staranna pielęgnacja soczewek jest konieczna. To od niej zależy zdrowie Twoich oczu i ostre widzenie oraz możliwie bezpieczne i komfortowe użytkowanie. Najłatwiejsze w pielęgnacji będą soczewki jednodniowe. Nieco więcej troski wymaga używanie soczewek miesięcznych. Sprawdź, jak czyścić i przechowywać soczewki, by dobrze Ci służyły.

Zacznijmy od tego…

Jaki płyn do soczewek kontaktowych wybrać?

Na rynku oferowanych jest wiele płynów do pielęgnacji soczewek. Trudno jednak ocenić ich jakość i właściwości bez fachowej wiedzy. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jak dobrać płyn do soczewek, odpowiedź jest prosta: należy stosować wyłącznie ten płyn, który zalecił specjalista ochrony wzroku. Nie eksperymentuj i nie zmieniaj rodzaju czy producenta płynu bez konsultacji ze specjalistą.

Możesz skorzystać z dwóch grup preparatów: z płynów wielofunkcyjnych i płynów oksydacyjnych. Różnią się one znacząco sposobem działania i zaleceniami związanymi z ich stosowaniem.

Płyny wielofunkcyjne: wszechstronność zastosowań i komfort użytkowania

Płyny wielofunkcyjne przeznaczone są do czyszczenia, płukania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Przykładem produktu z tej kategorii jest ReNu®Advanced*, który posiada potrójny system dezynfekujący, dzięki czemu niszczy 99,9% drobnoustrojów w ciągu 4 godzin[1]*. Preparat, oprócz dezynfekowania, oferuje soczewkom nawet 20 godzinne nawilżenie[2]**, co wpływa na komfort ich użytkowania.

W skład płynów wielofunkcyjnych wchodzą środki czyszczące (usuwają osady z powierzchni soczewki), konserwanty (powstrzymują rozwój drobnoustrojów chorobotwórczych), substancje nawilżające stabilizujące. Przykładem połączenia skuteczności działania z łagodnością dla oka jest wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych Biotrue®**.

płyn do soczewek biotrue

 

Zastosowaną w nim substancją nawilżającą jest hialuronian, który występuje naturalnie w filmie łzowym.[3]Ponadto płyn ma pH zbliżone do pH łez, co zapobiega naruszaniu naturalnej homeostazy oka i przyspiesza dopasowanie się soczewek do naturalnych warunków na powierzchni oka zaraz po założeniu.[4],[5]  To sprawia, że płyn Biotrue® pomaga utrzymać nawet przez 20 godzin prawidłowy poziom nawilżenia soczewek.[6]

Jak czyścić soczewki za pomocą takiego płynu?

Zacznij od umycia rąk. Pamiętaj – musisz to robić przed każdym zdejmowaniem i zakładaniem soczewek. Nawet jeśli stawiasz na jednodniowe! Jeśli jednak jesteś użytkownikiem soczewek miesięcznych i zastanawiasz się, co dalej, poniżej znajdziesz listę działań:

 1. po zdjęciu soczewek wystarczy położyć je w zagłębieniu dłoni,
 2. następnie polać obficie płynem pielęgnacyjnym,
 3. przetrzeć opuszkiem palca wskazującego,
 4. ponownie przepłukać,
 5. a później umieścić w specjalnym pojemniku,
 6. i wreszcie zalać płynem tak, aby całkowicie zakrył soczewki.

Jak wybrać pojemnik?

Pojemniki do przechowywania soczewek możesz kupić osobno lub skorzystać z tych, które dołączane są do każdego opakowania z wielofunkcyjnym płynem pielęgnacyjnym. Pojemnika nie należy używać dłużej niż 30 dni: zmieniaj go przy każdej wymianie soczewek miesięcznych. Pamiętaj, że soczewki muszą pozostawać w pojemniku przez co najmniej 4 godziny.

Płyny oksydacyjne

Płyny oksydacyjne nie zawierają konserwantów, co jest cenną informacją dla osób o szczególnie wrażliwych oczach i mających skłonność do alergii. Rolę czynnika dezynfekującego pełni tu woda utleniona (nadtlenek wodoru) i dlatego kluczową sprawą jest to, jaki pojemnik do soczewek zostanie użyty.

Płyn oksydacyjny a pojemnik do soczewek

To bardzo ważne: nie możesz zastosować tu zwykłego pojemnika do płynu wielofunkcyjnego. Do czyszczenia, dezynfekcji i przechowywania soczewek w płynie oksydacyjnym należy używać wyłącznie pojemników z dyskiem katalitycznym. Pojemnik dołączany jest do każdego opakowania płynu oksydacyjnego EasySept***. Nie należy używać płynu z pojemnikami innych producentów.

Jak czyścić soczewki przy użyciu płynu oksydacyjnego?

Opis sposobu czyszczenia soczewek przy użyciu płynu EasySept – krok po kroku – znajdziesz na dołączonej do zestawu ulotce. Oto właściwa kolejność czynności, które należy wykonać:

 1. starannie umyj ręce,
 2. sprawdź obecność krążka neutralizacyjnego – element inaczej nazywany dyskiem katalizacyjnym powoduje rozkład nadtlenku wodoru na wodę i tlen – pojemnik, który nie zawiera dysku, nie nadaje się do użycia,
 3. umieść soczewki w koszyczku – odkręć zakrętkę i wyjmij razem z przytwierdzonymi do niej koszyczkami, a następnie umieść soczewki na kopułkach odpowiednich koszyczków i ostrożnie zamknij koszyczki,
 4. przemyj soczewki płynem EasySept – trzymając koszyczki nad umywalką, skieruj strumień płynu na jedną z soczewek i przemywaj przez około 5 sekund, a następnie przemyj w ten sam sposób drugą soczewkę,
 5. napełnij pojemnik płynem EasySept i umieść w nim soczewki – pojemnik napełnij do zaznaczonego kreską poziomu i niezwłocznie umieść w nim soczewki,
 6. odczekaj 6 godzin – zakręcony pojemnik pozostaw na minimum 6 godzin – nie obracaj go i nie wstrząsaj płynem,
 7. załóż soczewki – po 6 godzinach soczewki są gotowe do nałożenia – jeżeli chcesz je przepłukać, użyj do tego celu jałowego roztworu soli fizjologicznej,
 8. oczyść pojemnik – po założeniu soczewek wylej płyn z pojemnika, przepłucz go płynem oksydacyjnym, a następnie odstaw wraz z zakrętką do wysuszenia.

O czym pamiętać przy pielęgnacji soczewek za pomocą płynu oksydacyjnego?

Jeśli używasz płynu oksydacyjnego, nie musisz myć soczewek ręcznie. Oczyszczanie następuje pod wpływem mechanicznego działania uwalniających się pęcherzyków tlenu. Stosując płyn oksydacyjny, nie możesz nałożyć soczewek przed wyznaczonym czasem, który jest niezbędny do zakończenia procesu właściwego oczyszczenia i odkażenia. W żadnym przypadku nie przepłukuj soczewek płynem oksydacyjnym tuż przed założeniem. Niedopuszczalne jest też wprowadzanie płynu oksydacyjnego bezpośrednio do oka. Woda utleniona może powodować podrażnienie, a nawet uszkodzenie oka. Po odczekaniu 6 godzin trzymania soczewek pojemniku z dyskiem katalitycznym soczewki są już bezpieczne i można je założyć bez obaw o podrażnienia. Pamiętaj, żeby rygorystycznie przestrzegać terminu przydatności płynu do użycia.

Płyn EasySept jest bardzo skutecznym środkiem do oczyszczania i dezynfekcji soczewek kontaktowych. Jego używanie wymaga skrupulatnego stosowania się do zaleceń producenta, w tym przede wszystkim przestrzegania właściwego czasu oksydacji.

Jak długo można nosić soczewki?

Dobry płyn to nie wszystko. Jeśli chcesz zachować higienę noszenia soczewek, nie możesz ich nosić dłużej niż jest to zalecane. To znaczy: dokładnie tak długo, jak poleca producent i ani dnia dłużej. W odniesieniu do Twoich indywidualnych potrzeb ostateczną decyzję o trybie noszenia podejmuje specjalista.

Warto zaznaczyć, że jeżeli nawet nie nosisz soczewek codziennie, to ich czas przydatności do użycia liczony jest od momentu otwarcia blistra. Oznacza to, że np. soczewki miesięczne należy wymienić po 30 dniach od otwarcia blistra, niezależnie od tego, ile razy w tym czasie były nakładane. Przestrzeganie terminów podczas użytkowania soczewek kontaktowych jest niezwykle ważne. Każde odchylenie od zaleceń specjalisty i producenta soczewek lub płynu do ich pielęgnacji może mieć negatywny wpływ na komfort i zdrowie Twoich oczu.

* Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (ReNu® Advanced™) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.

** Wielofunkcyjny płyn do pielęgnacji soczewek kontaktowych (Biotrue®) służy do czyszczenia, pielęgnacji, dezynfekcji i przechowywania soczewek kontaktowych.
*** Płyn EasySept® będący roztworem nadtlenku wodoru służy do dezynfekowania, odbiałczania i przechowywania każdego rodzaju miękkich soczewek kontaktowych, w tym soczewek silikonowo-hydrożelowych.

Przypisy:

[1] Bausch + Lomb data on file; 2017. Results of stand alone testing procedure (ISO 14729) of ReNu® Advanced cleaning and disinfecting solution against the 5 panel organisms for disinfecting products. * Na podstawie badania zgodnie z normą ISO 14729 przeciwko 5 drobnoustrojom panelowym.
[2] Bausch + Lomb data on file; 2016. High Resolution Accurate Mass-Selected Ion Monitoring/ Mass Spectrometry (HRAMSIMLC/MS) Determination of Poloxamer 181 Retention from Worn Lenses Soaked in ReNu® Advanced cleaning and disinfecting solution. **Retencja p-181 dla: ACUVUE® OASYS, AIR OPTIX® AQUA, PureVision®2 oraz Bausch + Lomb ULTRA®.
[3] C.A. Scheuer et al., Retention of conditioning agent hyaluronan on hydrogel contact lenses. Rochester, NY. 2010.
[4] Moses, R.A., Hart, W.M., Adler’s: Physiology of the eye. Clinical Application. 1987.
[5] Burke, S.E., Fridman, K.M., Scheuer, C.A., Barniak, V.L. Physical properties of multipurpose contact lens care solutions. Rochester, NY. 2010.
[6] C.A. Scheuer et al., Retention of conditioning agent hyaluronan on hydrogel contact lenses. Rochester, NY. 2010.

REN_PL-2309-075