29 października 2021

Soczewki kontaktowe zimą – o czym należy pamiętać?

Soczewki kontaktowe można nosić przez cały rok, w różnych warunkach pogodowych. Szerzej na ten temat pisaliśmy w osobnym artykule. O czym jeszcze trzeba pamiętać, zważywszy na to, że zima to nie tylko niskie temperatury, ale również suche powietrze w pomieszczeniach? Czy wpływa ono na sposób użytkowania soczewek? Czy można bez przeszkód nosić soczewki kontaktowe zimą?

Suche powietrze zimą

Gdy zaczyna się sezon grzewczy, wskaźniki higrometrów mocno spadają. Niejednokrotnie zdarza się, że wilgotność powietrza w pomieszczeniu kształtuje się poniżej 40%, a nawet 30%, co może wywierać wiele negatywnych skutków zdrowotnych, w tym wysuszanie oczu, błon śluzowych i problemy z układem oddechowym [1]. Wilgotność powietrza powinna być utrzymywana w granicach 40-60%. Niestety zimą, gdy grzejniki nieustannie ogrzewają i wysuszają powietrze, ilość pary wodnej w pomieszczeniach jest niewystarczająca. Również na zewnątrz podczas mrozów wilgoć jest uwięziona i powietrze atmosferyczne pozostaje suche. Nie jest to komfortowa sytuacja ani dla skóry, ani dla błon śluzowych, ani też dla oczu [2].

Zima jest trudną porą roku dla oczu. Zimne i suche powietrze zewnętrzne oraz ciepłe i suche powietrze wewnętrzne, nieustannie powodują podrażnienia. Objawami takiego stanu są m.in. swędzenie oczu, uczucie piasku pod powiekami, zaczerwienione i zmęczone oczy. Dotyczy to zarówno osób, które noszą soczewki kontaktowe w zimie, jak i tych, które ich nie noszą lub używają okularów. Aby zapobiegać nadmiernemu wysuszaniu, można stosować nawilżające krople, a jeśli te nie pomagają, koniecznie trzeba skonsultować objawy z optometrystą lub okulistą [3].

Noszenie soczewek zimą – jakie wybrać?

Biorąc pod uwagę powyższe i wybierając soczewki kontaktowe w zimie, trzeba mieć na uwadze, aby były to produkty charakteryzujące się komfortem noszenia, w tym wysokim poziomem nawilżenia. Doskonale sprawdzą się jednodniowe soczewki sferyczne Biotrue® ONEday dla osób aktywnych i przebywających w klimatyzowanych pomieszczeniach albo miesięczne soczewki Bausch+Lomb ULTRA® wykonane w technologii MouistureSeal™ idealne dla osób, które wiele godzin spędzają przed monitorami i w zamkniętych pomieszczeniach. Wspomniane soczewki kontaktowe spełnią oczekiwania zimą, ale również o każdej innej porze roku. Dowiedz się też, komu polecane są soczewki kontaktowe.

Wybierając soczewki kontaktowe na zimę, warto wziąć pod uwagę ich potencjał do filtrowania szkodliwego promieniowania UV, które zimą jest równie szkodliwe co latem. Promienie UV odbijające się od śniegu mogą podrażniać wzrok, powodując takie nieprzyjemne objawy jak ból oczu, zaczerwienienie, światłowstręt, nadmierne łzawienie, a nawet długoterminowe skutki narażenia na promieniowanie ultrafioletowe [4].

Należy również pamiętać, że soczewki kontaktowe nie chronią przed promieniowaniem UV w taki sposób jak okulary przeciwsłoneczne, dlatego komplet okulary i soczewki z filtrem UV powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego z nas. Osobom z wadą wzroku zaleca się jednoczesne noszenie soczewek kontaktowych oraz okularów przeciwsłonecznych lub gogli, szczególnie w miejscach o silnej ekspozycji słonecznej [5], aby ich wzrok był w jak najlepszym stopniu chroniony.

Jak chronić oczy przed wysychaniem?

Nieprawidłowe nawilżanie powierzchni oka przez film łzowy może powodować wysychanie rogówki i spojówki, a jednym z czynników mogących zwiększać to zjawisko jest noszenie soczewek. Dlatego osoby używające soczewek kontaktowych w sposób szczególny powinny zadbać o prawidłowe nawilżenie oczu [6].

Aby sprawić, że noszenie soczewek kontaktowych zimą będzie przyjemne, należy przestrzegać kilku zasad:

  • sprawdź u specjalisty, czy Twoje soczewki kontaktowe są prawidłowo dobrane,
  • używaj kropli nawilżających do oczu, rekomendowanych przez okulistę lub optometrystę,
  • , pracując przed komputerem, rób regularne przerwy, aby oczy mogły odpocząć,
  • unikaj też zadymionych miejsc, wystawienia na silny wiatr oraz zbyt długiego przebywania w klimatyzowanych i przesuszonych pomieszczeniach [6].

Zalety noszenia soczewek zimą

Prawidłowe noszenie i użytkowanie soczewek zimą daje wiele korzyści. Dbając więc o nawilżenie oczu, nie trzeba bać się skutków suchego powietrza, można za to czerpać z korzyści: soczewki nie parują, można w nich uprawiać zimowe sporty, a także chronią oczy przed promieniowaniem UV (jeżeli wyposażone są w taki filtr).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat noszenia soczewek i korzyści, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Źródła:

  1. A. Pas-Wyroślak, E. Wągrowska-Koski, Wpływ pracy wzrokowej na film łzowy i stopień zmęczenia oczu, Medycyna Pracy 2010, 61(5), s. 527–535.
  2. M. Kasprzak, Suche powietrze w domu – jak sobie z nim radzić?, doz.pl, 13.12.2018.
  3. J. Dereń, konsultacja Aleksandra Witkowska, 5 problemów zdrowotnych, za które odpowiada suche powietrze w mieszaniu, medonet.pl, 14.02.2020.
  4. M. Lużyńska, Ochrona narządu wzroku przed szkodliwym działaniem promieniowania UV, OPTYKA 2017, 4(47), s.58-62.
  5. K. Korzeniowski, Problemy okulistyczne, Medycyna Podróży.
  6. Używanie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko rozwoju suchego oka?, zdrowie.pap.pl.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.