10 grudnia 2021

Jak prawidłowo myć oczy i powieki?

Higiena ciała to standard. Czy jednak wiemy, jak myć oczy i dlaczego ich codzienna
pielęgnacja jest niezbędna do tego, by czuć się dobrze? Jak prawidłowo zmywać makijaż?

Powieki – czym są i jakie mają funkcje?

Powiekami określa się ruchome fałdy skóry twarzy umiejscowione w okolicach oczu. Granicę powieki górnej wyznaczają brwi. Natomiast granicą powieki dolnej jest dolna krawędź oczodołu. Wyróżnia się dwie warstwy powiek: zewnętrzną i wewnętrzną. Tę pierwszą stanowi skóra oraz mięsień okrężny oka.

Zadaniem powiek jest ochrona oka przed czynnikami szkodliwymi, ciałem obcym czy urazem. Pod wpływem silnego bodźca powieka się zamyka. Powieki są potrzebne także do mrugania fizjologicznego, które zwilża oko, rozprowadza film łzowy oraz pomaga pozbyć się zbędnych substancji z powierzchni oka.

Według danych opublikowanych przez P. Gościniewicza i Ł. Drzyzgę około 37-47 proc. pacjentów, którzy zgłaszają się do okulisty, ma problemy z brzegami powiek [1]. Wyeliminować je powinna prawidłowa ich higiena.

Mycie oczu i powiek krok po kroku

Prawidłowa higiena oczu i powiek powinna być przeprowadzona w kilku krokach. Najpierw trzeba dokładnie umyć twarz oraz okolice oczu czystą wodą. W przypadku makijażu czynność mycia twarzy i oczu należy poprzedzić demakijażem z zastosowaniem płynu micelarnego albo płynu do demakijażu. Warto wówczas stosować zasadę doczyszczenia twarzy do czystego wacika. Oznacza to, że twarz i oczy powinno się myć takim środkiem do momentu, gdy na waciku nie dostrzeżemy nawet znikomej ilości kosmetyku.

Przypominamy, że w przypadku wykonywania demakijażu u osoby z soczewkami, najpierw zdejmujemy soczewki, a dopiero usuwamy makijaż.

Warto wiedzieć, jak postępować w przypadku noszenia soczewek i makijażu. Informacje na ten temat znajdziesz w artykule: Makijaż a soczewki kontaktowe – 4 zasady, o których musisz pamiętać

Następnie należy pomasować brzeg powieki przy zamkniętej szparze powiekowej – palec wskazujący przesuwamy po powiece od kąta przyśrodkowego do bocznego. Taką czynność najlepiej powtórzyć 4-5 razy. Teraz możesz delikatnie osuszyć powieki i twarz. Użyj do tego czystego, świeżego ręcznika lub ręcznika jednorazowego. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Gdy sięgasz po kremy na powieki, pamiętaj o tym, by nakładać je ostrożnie. Nie mogą przedostać się do worka spojówkowego, ponieważ może to doprowadzić do podrażnienia oczu.

Przy tej okazji warto wspomnieć o tym, jak płyn do soczewek może oddziaływać na komfort noszenia soczewek kontaktowych. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Wpływ płynu do soczewek na komfort noszenia soczewek kontaktowych

Negatywne skutki nieprzestrzegania zasad higieny oczu

Wiesz już, jak myć powieki. Czy jednak niestosowanie się do tych zasad niesie za sobą negatywne skutki? Prawidłowa higiena oczu wpływa na stan systemu powierzchni oka. Oczy i powieki narażone są codziennie na działanie alergenów, smogu oraz wielu zanieczyszczeń czy też powietrza z klimatyzacji i środków transportu. To wszystko może drażnić oczy [2,3]. Dlatego niedbała pielęgnacja oczu i powiek lub jej brak może zwiększyć ryzyko rozwoju zakażenia w oku.

Dowiedz się także, jaką funkcję pełnią płyny do soczewek, czytając artykuł: Płyny do soczewek pasujące do produktów Bausch+Lomb

Higiena powiek to bardzo istotny element dbania o dobrostan całego organizmu. Chcąc czuć się dobrze, warto włączyć codzienne mycie oczu do rytuałów pielęgnacyjnych.

 

Źródła:

  1. P. Gościniewicz, Ł. Drzyzga, Aktualne poglądy na znaczenie higieny brzegów powiek w leczeniu i zapobieganiu schorzeniom narządu wzroku, Uniwersyteckie Centrum Okulistyki i Onkologii, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Oddział Okulistyki Dorosłych, Katedra i Klinika Okulistyki, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Okulistyka, Vol. 1/Nr 2(2)/2014 (s. 102-106).
  2. A. Opala, L. Kołodziejski, Rola higieny brzegów powiek w przygotowaniu pacjenta do operacji usunięcia zaćmy, Okulistyka 1/2018 (ROK XXI).
  3. dr n. med. J. Bernardczyk-Meller, Higiena brzegów powiek.

BL_PL-2402-126