Soczewki kontaktowe dla graczy 2 października 2020

Jesteś graczem? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, kupując soczewki

Jesteś w trakcie ważnego questa, pojedynkujesz się z bossem albo bierzesz udział w wyścigu… Walczysz nie tylko z przeciwnikami, ale też ze zmęczeniem oczu, które od wielu godzin wpatrują się w ekran. Znasz to? Zapaleni gracze wiedzą, że ostrość i niezawodność wzroku mogą zaważyć na zwycięstwie, a już na pewno na komforcie zabawy. Czy soczewki mogą tu pomóc?

Okulary? A może soczewki dla graczy?

Osoby spędzające dużo czasu przed komputerem narażone są na problemy wzrokowe wynikające z nadmiernego wpatrywania się w ekran. Ich wzrok szybko się męczy, dając o sobie znać pieczeniem, swędzeniem, łzawieniem czy uczuciem piasku pod powiekami. Zmęczenie oczu początkowo może wydawać się niegroźne, ale nie wolno go bagatelizować. Ich nadmierne przeciążanie prowadzi do powstawania zaburzeń wzroku [1].

Przede wszystkim zadbaj o wzrok!

Nie tylko gracze, ale wszystkie osoby spędzające długi czas przed komputerem powinny zadbać o dobre nawyki. Pierwszym z nich jest ustawienie monitora w odpowiedniej odległości od twarzy (40-75 cm).

Drugim jest robienie przerw – dla zachowania regularności polecamy metodę 20/20/20, która jest bardzo prosta i skuteczna: przerwa powinna się odbyć co 20 minut, a podczas niej, przez 20 sekund należy patrzeć przedmioty oddalone o 20 stóp – ok. 6 metrów.

Trzeci dobry nawyk to wykonywanie ćwiczeń na wzrok. Takie ćwiczenia mogą na przykład polegać na spoglądaniu na obiekty znajdujące się daleko za oknem, dzięki czemu mięśnie gałek ocznych mają okazję na odmienny ruchu niż podczas wpatrywania się w ekran monitora.

Soczewki kontaktowe dla gamerów – konieczność czy gadżet?

Wielu graczy nosi okulary, czy to ze wskazań medycznych, czy aby chronić wzrok przed refleksami i światłem niebieskim. Jednak okulary, choć powszechne, nie są optymalnym rozwiązaniem w gamingu, ponieważ w pewien sposób ograniczają. Wartym rozważenia rozwiązaniem są soczewki dla graczy, szczególnie dla tych grających na wyższych poziomach i streamujących swoje rozgrywki.

Przemawia za tym kilka względów:

  • Soczewki są wygodne i nie przeszkadzają podczas grania, zwłaszcza gdy wykonuje się gwałtowne ruchy głową,
  • Zapewniają szersze pole widzenia, ponieważ nie mają żadnych oprawek, które by je ograniczały.
  • Nie brudzą się tak łatwo jak szkła, które trzeba regularnie przecierać.
  • Są neutralne pod względem wyglądu– dla graczy nagrywających i streamujących gry ważny jest wygląd i autoprezentacja. Jest to oczywiście rzecz gustu – w okularach jedni wolą się bardziej, inni mniej. Jeszcze inni mają ten problem, że od szkieł ich okularów odbijają się monitor lub inne źródła światła. Soczewki mogą być dobrą alternatywą.

Na co zwrócić uwagę?

Chcąc kupić soczewki kontaktowe dla gamerów, warto zwrócić uwagę na soczewki jednodniowe Biotrue® ONEday* lub ULTRA ONE DAY** wykonane w technologii Advanced MouistureSeal™. Soczewki ULTRA ONE DAY  mogą sprawdzić się u graczy i osób pracujących przed komputerem, smartfonem czy tabletem, spędzających dużo czasu w klimatyzowanych pomieszczeniach. Ale nie zapominajmy, że polecane są również dla osób prowadzących aktywny tryb życia i uprawiających sport. Zapewniają wysoki komfort użytkowania przez 16 godzin [2,3].

Podobnie jak w przypadku okularów, również dobór soczewek gamingowych powinien być przeprowadzony w odpowiedni sposób. Jak to zrobić dobrze i na czym to polega, przeczytasz tutaj.

Nowy wymiar grania – gry na VR a ochrona oczu

Granie zmienia się i ewoluuje; to już nie tylko czas spędzany przed komputerem czy telewizorem, względnie na urządzeniu mobilnym. Nowa era grania obejmuje wirtualną rzeczywistość. Gry VR stają się coraz popularniejsze, a gogle wirtualnej rzeczywistości tanieją i stają się dostępne dla przeciętnego użytkownika. Niesie to ze sobą wiele możliwości, ale też zagrożeń, gdyż oczy w goglach znajdują się kilka milimetrów przed ekranem. I chociaż według obecnego stanu wiedzy nie zagraża to im, lepiej stosować ogólne zasady higieny wzroku.

Tutaj dochodzi jednak jeszcze jeden aspekt – wygoda. Granie w goglach i w okularach jednocześnie jest niezbyt komfortowe, a poza tym niebezpieczne zarówno dla okularów, jak i soczewek w headsecie. Graczom VR zdecydowanie rekomendujemy soczewki jako bezpieczniejsze rozwiązanie, zwiększające komfort i immersję gry.

Zastanawiasz się, jakie soczewki kontaktowe dla graczy warto wybrać? Polecamy uzupełniający artykuł: fakty i mity o soczewkach kontaktowych. W artykule zdemaskujemy kilka popularnych mitów, m.in. czy soczewka kontaktowa: może mechanicznie uszkodzić oko, przykleić się do oka czy też spaść z niego lub przesunąć się za gałkę oczną.

Źródła:

  1. Redakcja portalu Medycyna Praktyczna, Czy za dużo czasu przed ekranem psuje wzrok, portal mp.pl dział okulistyka (13.06.2019), https://www.mp.pl/okulistyka/aktualnosci/211344,czy-za-duzo-czasu-przed-ekranem-psuje-wzrok, [dostęp: 20.08.2020].
  2. Dane w siedzibie firmy. Product Performance Evaluation of a Novel Silicone Hydrogel Contact Lens: kalifilcon A Daily Disposable Contact Lenses – Summary of kalifilcon A Patient Comfort and Vision Outcomes. Bausch & Lomb Incorporated, Rochester, NY, 2021.
  3. Dane w siedzibie firmy. Product Performance Evaluation of a Novel Silicone Hydrogel Contact Lens: kalifilcon A Daily Disposable Contact Lenses – Summary of kalifilcon A Patient Comfort and Vision Outcomes for Patients Who Wore Lenses for 16 or More Hours Per Day. Bausch & Lomb Incorporated, Rochester, NY, 2021.

*Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday (Nesofilcon A) przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

**Jednodniowe soczewki kontaktowe ULTRA® ONE DAY (Kalifilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.