Noszenie soczewek kontaktowych zimą 27 listopada 2020

Najlepszy sposób na to, by okulary nie parowały zimą? Noszenie soczewek!

Problem zaparowanych okularów potrafi być kłopotliwy, zwłaszcza gdy parują w najmniej odpowiednim momencie – a to dzieje się praktycznie zawsze, gdy przechodzi się z chłodnej przestrzeni do ciepłego wnętrza. Jest to zjawisko dokuczliwe szczególnie obecnie, gdy trzeba nosić maseczki, gdyż każdy oddech nie jest rozpraszany w powietrzu. Parowanie okularów niekiedy następuje w sytuacjach wymagających uwagi, na przykład podczas jazdy samochodem, a wtedy może stanowić zagrożenie. Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na zaparowane okulary, gdy nosimy maseczkę?

Dlaczego okulary parują?

Prawa fizyki są nieubłagane – kontakt ciepłego powietrza z zimnymi szkłami sprawia, że zawarta w powietrzu wilgoć osadza się na powierzchni okularów w postaci cząsteczek wody. Proces osadzania się cząsteczek wody na okularach zachodzi bardzo szybko, dlatego jedyne co możemy zaobserwować, to końcowy efekt, którym jest zaparowanie okularów. Parowanie okularów szczególnie widoczne jest przy przejściu z zimnego miejsca do ciepłego, a także gdy oddech z ust kierowany jest bezpośrednio na szkła – to właśnie dlatego parujące okulary, gdy nosimy maseczkę, stanowią sporą niedogodność.

Sposobów na parowanie okularów jest wiele, jedne są bardziej, inne mniej skuteczne: na przykład specjalne płyny zapobiegające osadzaniu się pary, czy każdorazowe przecieranie szkieł ściereczką z mikrofibry. Wszystko to, to jednak tylko doraźne środki. Jeżeli natomiast chcesz raz na zawsze rozprawić się z tym problemem, warto rozważyć noszenie soczewek kontaktowych.

Alternatywa dla okularów – soczewki

Soczewki kontaktowe nie parują. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że po nałożeniu ich na oczy od razu są zanurzone w filmie łzowym. Dzięki temu pozostają cały czas wilgotne. Soczewki kontaktowe ogrzewane są przez powierzchnię oka, przez to nie ma więc zimnej płaszczyzny, na której mogłaby się skraplać para wodna. To rozwiązuje w zasadzie wszystkie problemy z parowaniem i można o nich zapomnieć raz na zawsze.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, komu polecane są soczewki, zapoznaj się z artykułem Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Czy można nosić soczewki zimą?

Pojawia się niebezzasadne pytanie o to, czy można nosić soczewki zimą. Skoro charakteryzują się wysokim stopniem uwodnienia (30-75%), to czy zamarzają podczas mrozów? I czy noszenie soczewek zimą jest możliwe oraz bezpieczne?

Soczewki zimą nie zamarzają, ponieważ chroni je przed tym temperatura na powierzchni oka. Dokładnie tak samo, jak nie zamarzają same gałki oczne, pomijając sytuacje ekstremalne. Można więc śmiało nosić soczewki zimą i jest to polecane, gdyż oprócz tego, że pozbędziesz się problemu parowania, to soczewki są znacznie wygodniejsze, np. jeżeli chodzi o uprawianie sportów zimowych (zapewniają większą swobodę ruchów i pole widzenia).

Dla osób aktywnych, uprawiających zimowe sporty możemy wskazać soczewki Biotrue® ONEday, zapewniające optymalną przepuszczalność tlenu, charakteryzujące się zawartością wody podobną jak w przypadku rogówki oka, ponadto naśladują warstwę lipidową filmu łzowego, dzięki czemu nie podsychają. Inną propozycją dobrą na zimę jest miesięczna soczewka Bausch+Lomb ULTRA® polecana osobom o wysokich wymaganiach wzrokowych.

Jak dbać o soczewki zimą i o jakich zasadach pamiętać

Warto pamiętać o kilku zasadach użytkowania. Przede wszystkim podczas mrozów wilgotność powietrza mocno spada, przez co oczy się wysuszają. Dodatkowo przez większość czasu przebywamy w ogrzewanych pomieszczeniach, gdzie powietrze jest także bardzo suche. Może powodować to dyskomfort i zmęczenie oczu. Warto wtedy zapytać specjalisty, czy zastosować krople nawilżające np. sztuczne łzy lub inne krople do oczu.

Wzrok należy chronić też przed promieniowaniem UV i nadmierną ekspozycją na słońce. Soczewki wyposażone w filtr UV mogą pełnić dodatkową ochronę, ale nie zastąpią okularów przeciwsłonecznych.

Soczewki nie zamarzają, gdy są noszone, jednak już po zdjęciu ochrona ta nie działa, dlatego przenosząc je lub przechowując w pudełeczku, lepiej chronić je przed mrozem i odpowiednio zabezpieczyć. Wprawdzie po zamarznięciu, a następnie po odmrożeniu soczewki, ta nie zmienia znacząco swoich właściwości, ani nie ma to wpływu na komfort noszenia. Jednak nie ma również pewności, czy soczewki każdej marki zachowają się tak samo [1]. Staraj się nie narażać soczewek na długotrwałe działanie zimna.

Poznaj też inne wskazówki dotyczące noszenia i pielęgnacji soczewek.

Tak – soczewki kontaktowe to najlepszy sposób na parowanie okularów, który pozwala całkowicie zapomnieć o tym problemie.

Źródła:

  1. Boucher, Does the freezing of disposable contact lenses affect their power and water content or the visual acuity or comfort of patients wearing those lenses?, American Academy of Optometry, 2014.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.