Zmęczone oczy - jak sobie radzić? 4 grudnia 2020

Zmęczone oczy – przyczyny, objawy i postępowanie

Zmęczenie wzroku jest powszechną dolegliwością, w dużej mierze związaną ze współczesnym stylem życia i pracy. Może powodować dyskomfort, bóle głowy i wiele innych, nieprzyjemnych odczuć. Jak dbać o higienę oczu, by uniknąć problemu? Poznaj przyczyny i objawy zmęczonych oczu.

Zmęczone oczy – przyczyny

Czynników obciążających wzrok jest wiele. Najpowszechniejsze to te, wynikające z długotrwałej pracy przy urządzeniach elektronicznych wyposażonych w ekrany. Jest to związane z nadmiarem światła niebieskiego oraz koniecznością częstego skupiania wzroku w jednym, bliskim punkcie. Czynnikami powodującymi zmęczone oczy są również: długie czytanie lub praca przy dokumentach, zwłaszcza w złych warunkach oświetleniowych, prowadzenie samochodu, konieczność długotrwałego wpatrywania się w jedno miejsce, brak snu, wystawienie na zbyt mocne światło (zwłaszcza słoneczne), ekspozycja na szkodliwe promieniowanie UV oraz niedobory witamin i minerałów odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku. [1,2]

Niekorygowane wady wzroku mogą powodować objawy astenopijne, m.in. bóle głowy czy zmęczenie oczu. Podobne symptomy wywołują źle dobrane okulary.

Wymieniliśmy tylko te najistotniejsze czynniki, które mogą powodować objawy astenopijne. Pamiętaj, że mięśnie gałek ocznych ciężko pracują cały czas przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu. To wszystko sprawia, że niezwykle ważna jest prawidłowa higiena wzroku i czas na regenerację.

Zmęczone oczy – objawy

Prawdopodobnie każdy z większą lub mniejszą częstotliwością zetknął się z tą dolegliwością.  Objawy zmęczonych oczu powinny być więc dobrze znane i łatwe do rozpoznania. Są to:

 • uczucie dyskomfortu w okolicy oczu,
 • obrzęk powiek, zwłaszcza rano po przebudzeniu,
 • podrażnienie, zaczerwienienie, swędzenie, pieczenie i ból gałek ocznych,
 • tymczasowe zmniejszenie ostrości widzenia,
 • zamglenie pola widzenia,
 • nadwrażliwość na światło,
 • uczucie suchości w oku,
 • wrażenie ciała obcego w oku,
 • zmęczone oczy mogą powodować też ból głowy i przyczyniać się do ataków migrenowych. [3,4,5]

Zmęczone oczy – profilaktyka i postępowanie

Czy istnieje jakiś skuteczny sposób na zmęczone oczy? Tak, a nawet kilka, choć najważniejszym i najskuteczniejszym działaniem jest profilaktyka, a więc niedopuszczanie do przemęczenia wzroku. Sposoby na zmęczone oczy:

 • Sprawdź u specjalisty czy Twoja wada wzroku jest odpowiednio skorygowana.
 • Rób regularne przerwy od pracy przy komputerze, czytania czy aktywności biurowych. Przeczytaj też: jak dbać o wzrok podczas pracy przy komputerze.
 • Jeżeli cały czas patrzysz w monitor, koniecznie od czasu do czasu spoglądaj na jakiś oddalony przedmiot, a jeszcze lepiej skupiaj wzrok na jakimś elemencie pejzażu widocznym za oknem. [6]
 • Pamiętaj o nawilżaniu oczu specjalnymi kroplami.
 • Nosząc soczewki kontaktowe, używaj takich, które są przystosowane do pracy przed komputerem np. Bausch+Lomb ULTRA ®, które są polecane do długotrwałej pracy dla osób o wysokich wymaganiach wzrokowych.
 • Zadbaj o dobre oświetlenie pomieszczenia, w którym przebywasz. Ma to znaczenie nie tylko podczas pracy, ale też czytania książek, nauki czy oglądania filmów. Twoje stanowisko pracy powinno efektywnie wykorzystywać naturalne światło słoneczne.
 • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie powietrza w pomieszczeniu, gdyż zbyt suche powietrze powoduje wysuszanie oczu. [5,7]

Stosując się do powyższych wskazówek, używając dobrych soczewek kontaktowych i dbając o prawidłowe nawilżenie oczu, zminimalizujesz ryzyko występowania sytuacji, w których zmęczone oczy dadzą Ci się we znaki.

A jeżeli chcesz dowiedzieć się, jakie soczewki polecane są dla osób narażonych na nadmierne przeciążenie oczu oraz otrzymać więcej wskazówek na temat tego, jak dobierać soczewki, przeczytaj artykuł Jak ekrany wpływają na nasz wzrok?

Źródła:

 1. Redakcja mp.pl, Czy za dużo czasu przed ekranem psuje wzrok?, portal mp.pl, okulistyka.
 2. Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy, Praca z monitorem ekranowym, ciop.pl.
 3. M. Mielczarek, Zespół suchego oka, Borgis – Medycyna Rodzinna 2/2005, s. 51-56.
 4. B. Palocha, Zmęczone oczy – takie objawy świadczą o zmęczonych oczach. Oto co możesz zrobić, poradnikzdrowie.pl.
 5. J. Dereń, konsultacja merytoryczna lek. Aleksandra Witkowska, 5 problemów zdrowotnych, za które odpowiada suche powietrze w mieszaniu, medonet.pl.
 6. K. Krawczyk, Jak dbać o wzrok, mp.pl dla pacjentów.
 7. Pas-Wyroślak, J. Siedlecka, D. Wyroślak, A. Bortkiewicz, Znaczenie stanu narządu wzroku dla kierowcy, Medycyna Pracy 2013; 64(3):419–425.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.