Gdzie najlepiej kupić soczewki kontaktowe? 11 grudnia 2020

Gdzie najlepiej kupić soczewki?

Gdy po wizycie u specjalisty nadchodzi czas na zakup pierwszych soczewek, możesz czuć lekkie przytłoczenie różnorodnością. Jak wybrać miejsce zakupu, do kogo się udać po poradę, gdzie najlepiej kupić soczewki kontaktowe w dobrej cenie i czy to w ogóle ma znaczenie? To tylko kilka pytań, jakie pojawiają się w takiej sytuacji. Na część z tych kwestii odpowiedzi znajdziesz w innym naszym artykule, natomiast tutaj zajmiemy się zagadnieniem, gdzie kupić soczewki, co wcale nie jest takie oczywiste.

Gdzie kupić soczewki?

Teoretycznie możesz je kupić w bardzo wielu miejscach – od specjalistycznych salonów optycznych, poprzez wysypy w galeriach handlowych, drogerie, apteki, markety, a nawet na stacjach benzynowych, czy w soczewkomatach. Dostęp do produktów jest spory, co dla osoby noszącej soczewki od dłuższego czasu jest bardzo wygodne. Jednak osoba dokonująca pierwszego zakupu musi dobierać soczewki pod okiem specjalisty (optometrysty lub okulisty), który przeprowadzi przez cały proces, powie, jakie kupić soczewki, wskaże zalety i wady różnych typów oraz zaproponuje najkorzystniejsze rozwiązania. Wybór nie ogranicza się bowiem jedynie do odpowiedniej mocy, a nawet jeżeli nosisz okulary, to ich moc nie zawsze równa się mocy soczewek.

Soczewki to produkty, wśród których występują różne typy (np. soczewki jednodniowe, miesięczne), sferyczne, toryczne i multifokalne; sztywne lub miękkie: hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakie typy soczewek dostępne są na rynku, zapraszamy do artykułu o rodzajach soczewek.

Wybór powyższych rozwiązań nie pozostaje bez znaczenia dla komfortu użytkowania, dlatego należy poświęcić trochę czasu na wizytę u specjalisty, dowiedzieć się jak kupić soczewki. Niektórym osobom zaleca się noszenie miesięcznych modeli np. Bausch+Lomb ULTRA®, które są niezwykle wygodne zwłaszcza podczas długotrwałego korzystania z urządzeń elektronicznych. Innym natomiast poleca się noszenie jednodniowych np. Biotrue® ONEday – te przeznaczone są na przykład dla osób, które często żyją aktywnie i cenią sobie wygodę.

Dlaczego nie należy wybierać soczewek samodzielnie?

Ktoś mógłby powiedzieć: „Dobra, dobra, ale jeżeli zbiorę te informacje na własną rękę, to dlaczego nie mogę zdecydować samodzielnie?”. Gdy już wiesz, jak kupić soczewki i jakie konkretnie, sprawa jest całkiem prosta. Za pierwszym razem jednak samodzielny wybór nie będzie zbyt dobrym pomysłem.

Złe dobranie soczewek w najlepszym razie będzie skutkowało złą korekcją wady, zmniejszonym komfortem, a w najgorszym podrażnieniami lub rozwojem stanów zapalnych. Tego zdecydowanie nie chcesz, dlatego skorzystaj z pomocy specjalisty – optometrysty lub okulisty. Z tego artykułu dowiesz się, kto pomoże dobrać soczewki.

Dobieranie soczewek z pomocą specjalisty ma tę dodatkową zaletę, że w przypadku, gdyby po wizycie i doborze soczewek okazało się, że komfort ich noszenia jest niewystarczający, specjalista będzie mógł zaproponować inne rozwiązanie lub zalecić wizytę u okulisty.

Na pytanie o to, gdzie najlepiej kupić soczewki kontaktowe, odpowiedź może być tylko jedna: najlepiej w salonie optycznym, w którym pracuje okulista lub optometrysta. Gabinety specjalistyczne często są połączone z salonami, dzięki temu wszystkie czynności można załatwić w jednym miejscu.

Gdzie kupić soczewki, gdy masz już wprawę?

Soczewki trzeba okresowo dokupywać. Jak często? To zależy od tego, na jakie się zdecydujesz. Możesz to robić w zasadzie w dowolnym salonie optycznym. Pamiętaj natomiast, by kupować takie same modele i tę samą markę, masz wtedy całkowitą pewność powtarzalności produktu. Zawsze jednak warto zaopatrywać się w renomowanym, stacjonarnym salonie optycznym, gdzie można kupić soczewki kontaktowe sprawdzone, z gwarancją jakości i w dobrych cenach.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.