Jak dbać o wzrok pracując przy komputerze? 11 września 2020

Jak osoby pracujące przy komputerze powinny dbać o wzrok? Jakie soczewki wybrać?

Wpatrywanie się w ekran przez dłuższy czas zmniejsza częstotliwość mrugania, co w konsekwencji może powodować wysuszenie oczu i wymusza szczególne dbanie o wzrok. Czy w takiej sytuacji można nosić soczewki? A jeśli tak – jak wybrać właściwe? Jak dostosować soczewki do warunków długotrwałej pracy przed ekranem?

Jak dobrać soczewki do pracy przy komputerze?

Osoby pracujące przy komputerze mogą z powodzeniem korzystać z soczewek kontaktowych. Na co jednak zwrócić uwagę, rozważając ich wybór dla siebie? Przede wszystkim na parametry zwilżalności. Dzięki optymalnemu poziomowi zwilżalności i uwodnienia powierzchnia soczewek kontaktowych pozostaje dłużej wilgotna, co w efekcie zapewnia długotrwały komfort widzenia. Jest to kluczowe, gdyż w wyniku pracy z wyświetlaczami urządzeń elektronicznych zmniejsza się częstotliwość, z jaką mrugasz powiekami. To właśnie wtedy parametry zwilżalności wpływają najbardziej na ostateczne nawilżenie soczewek i w konsekwencji, komfort ich użytkowania.

Przeczytaj także: Kto może nosić soczewki kontaktowe?

Obecnie badacze skupiają się na opracowaniu nowych materiałów, które minimalizowałyby dehydratację podczas użytkowania soczewek kontaktowych jeszcze bardziej od tych dostępnych na rynku. Nadal też trwają prace nad technologią wykorzystującą surfaktanty, która zapewni większą zwilżalność soczewek kontaktowych. Tego typu nowoczesne rozwiązania wykorzystujemy już w najnowszych soczewkach Bausch+Lomb.

Aby powierzchnia wybranych soczewek wysychała wolniej, zaleca się także dobranie do nich właściwego płynu i dbanie o nie. Regularna pielęgnacja – na którą składają się: pocieranie, dezynfekcja i czyszczenie – pozwala bezpiecznie korzystać z soczewek kontaktowych. Zawarte w płynie substancje, np. zwiększające zwilżalność, czy dodatkowo nawilżające soczewki kontaktowe, zmniejszają dyskomfort powstający podczas ich noszenia – także zwiększają komfort pracy przy komputerze.

Kiedy używać kropli nawilżających do oczu, nosząc soczewki? Jakie zalety mają te preparaty?

Spędzanie wielu godzin przed ekranem komputera, smartfona czy tabletu może powodować uczucie przesuszenia oczu, zaczerwienie, podrażnienia, zakłócenia ostrości widzenia oraz ogólny dyskomfort. Jak zatem dbać o oczy, pracując przy komputerze? W takiej sytuacji osoby noszące soczewki kontaktowe powinny zdecydować się na regularne używanie kropli nawilżających do oczu.

Zwykle krople te dostępne są bez recepty i należy stosować je zgodnie z zaleceniami specjalisty ochrony wzroku lub zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce dołączonej do produktu. Doskonale sprawdzą się krople do oczu Hyal-Drop Multi gwarantujące natychmiastową ulgę, gdy oczy pieką ze zmęczenia. Używa się ich tak często, jak często jest potrzeba. Krople Hyal-Drop® multi nie zawierają środków konserwujących. W naturalny sposób odświeżają i łagodzą suche oczy, zapewniając natychmiastowe ukojenie.

Dowiedz się więcej z artykułu: Jakich kropli do oczu używać, nosząc soczewki Bausch+Lomb?

Osoby noszące soczewki kontaktowe podczas pracy przy komputerze i jednocześnie stosujące krople nawilżające mają długotrwale i optymalnie nawilżone oczy. Dzięki takiemu zestawieniu użytkownicy doświadczają ulgi, zachowują stałą ostrość widzenia, nie występują u nich podrażnienia. Nie muszą więc przerywać pracy. Jest to również bardzo dobra profilaktyka, ponieważ krople te – nawilżając– zapewniają oczom należytą ochronę i dbają o ich zdrowie.

O czym jeszcze powinny pamiętać osoby noszące soczewki kontaktowe do pracy przy komputerze?

Zagadnienie: komputer a soczewki to jedno. Właściwie dobrane i zadbane soczewki oraz krople nawilżające zdziałają cuda. Ale efekty z ich używania będą jeszcze lepsze, jeśli wspomożemy je właściwą higieną pracy. Ważne są dobre nawyki, przede wszystkim ergonomia pracy przy komputerze. Ekran powinien znajdować się na wprost osoby przed nim pracującej, w odległości około 50-70 cm i z górną krawędzią ekranu na wysokości wzroku.

Należy także pamiętać o regularnych przerwach w pracy. I nie jest to żadna zachcianka – informacje o tym można znaleźć wśród zasad BHP. Dla osób pracujących z komputerem jest to 5 minut przerwy po każdej przepracowanej godzinie. W tym czasie warto więc dać oczom odpocząć. Można na chwilę je zamknąć lub wykonać kilka ćwiczeń. Chociażby „rysować” wzrokiem ósemki, patrzeć na przemian daleko i blisko lub z jednej strony na drugą.

I chociaż zasady BHP mówią o 5 minutach, optymalnie byłoby zapewnić sobie jedną przerwę dziesięciominutową na godzinę i w tym czasie – w ramach odpoczynku od komputera – zająć się po prostu jakąś inną pracą. Wykonać telefony służbowe czy zrobić porządek w segregatorach.

Osoby pracujące przy komputerze powinny także pamiętać, by po pracy nie spędzać zbyt wiele czasu przed ekranami. Dobrze, żeby w swoim tygodniowym grafiku uwzględniły aktywności na świeżym powietrzu oraz stosowały zdrową i zbilansowaną dietę.

Jest nawet dieta, która wspomaga wzrok. Przeczytaj o niej więcej w artykule: Dieta dobra dla oczu.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.