Jak dbać o soczewki kontaktowe w podróży? 29 stycznia 2021

Jak dbać o soczewki kontaktowe w podróży?

Chłodna, przejrzysta woda, gorące promienie słońca na Twojej skórze i słodki zapach wolnego czasu. Podczas wakacyjnej sielanki nie zapomnij o podstawowych zasadach higieny soczewek kontaktowych, dzięki którym unikniesz wielu stresujących sytuacji podczas wyjazdu. Poniżej znajdziesz porady i wskazówki, dzięki którym dowiesz się, jak dbać o soczewki kontaktowe w podróży.

Trzy zagrożenia dla oczu latem

Dbanie o higienę oczu jest niezwykle ważne, ponieważ na co dzień na wzrok oddziałuje wiele szkodliwych czynników zewnętrznych. Jeśli chcesz przypomnieć sobie najważniejsze zasady użytkowania i czyszczenia soczewek, zerknij tutaj. Tymczasem przedstawiamy te zagrożenia, na które szczególną uwagę należy zwrócić na wakacjach.

Promieniowanie UV

Ostre słońce szkodzi nie tylko Twojej skórze! Nasze oczy są niezwykle wrażliwe na promienie UV, które mogą przyczynić się do krótkotrwałego dyskomfortu, np. olśnienia czy zamazanego obrazu, ale też do poważnych chorób oczu i przedwczesnego pojawienia się katarakty.

Suche powietrze

Wielogodzinna podróż w klimatyzowanym pojeździe może zaburzyć wydzielanie łez lub sprawić, że będą nadmiernie parować, a to skutkuje suchością oczu. Wysuszonym oczom może towarzyszyć pieczenie, swędzenie i nadwrażliwość na światło.

Skażona woda

Uwielbiasz pływać? Musisz pamiętać o tym, że najczęściej w ciepłej i słodkiej wodzie żyją bakterie, grzyby i pasożyty, które mogą wywołać zapalenie spojówek. Szczególnie niebezpieczne jest zakażenie pierwotniakiem acanthamoeba. Szczepy tego pasożyta powodują schorzenie objawiające się światłowstrętem, zamgleniem widzenia i silnym bólem oka. [1]

Aby Twój urlop przebiegł spokojnie, bez nieprzyjemnych niespodzianek związanych ze zdrowiem Twoich oczu, przeczytaj nasze porady, jak chronić wzrok latem.

Podróżniczy niezbędnik użytkownika soczewek

W zależności od tego, ile dni spędzisz na wyjeździe, to w swoim bagażu podręcznym zawsze warto mieć:

  • Zapasowe soczewki – jadąc w podróż, nie zapomnij o zapasowej parze soczewek! Przydadzą się, kiedy Twoje soczewki kontaktowe ulegną uszkodzeniu lub zgubieniu.
  • Soczewki jednodniowe – jeśli planujesz krótką podróż, a przy tym chcesz uniknąć codziennej pielęgnacji soczewek i cieszyć się wysokim komfortem widzenia, wybierz soczewki jednodniowe. Świetnym przykładem są soczewki Biotrue® ONEday*, które dostępne są również w wariantach dla osób z astygmatyzmem (Biotrue® ONEday for Astigmatism**) i prezbiopią (Biotrue® ONEday for Presbyopia***). Pamiętaj jednak, aby nie podejmować tej decyzji samemu. Każdy rodzaj soczewek musi być dobrany przez specjalistę ochrony wzroku.
  • Płyn do soczewek – do bagażu podręcznego spakuj małą butelkę płynu do soczewek. Uwaga! Przelanie płynu do mniejszej butelki nie jest dobrym pomysłem, ponieważ może on stracić swoją sterylność. Płyny można dostać także w małych, podróżnych pojemnościach.
  • Pojemnik na soczewki – w zupełności wystarczy klasyczny pojemnik z odpowiednim oznaczeniem przegródek, do których wsadzasz soczewkę zdjętą z danego oka.
  • Krople do oczu – jeśli masz wrażenie, że Twoje oczy są suche, zaczerwienione lub zmęczone, to w tym przypadku świetnie przydadzą się krople do oczu, które natychmiastowo nawilżą i dadzą ulgę.

Dlaczego soczewki kontaktowe są idealną korekcją wzroku w podróży?

Soczewki kontaktowe to popularna alternatywa dla okularów. Dlaczego warto je zabrać ze sobą na wyjazd? Ich zalety można zacząć od kwestii czysto estetycznych. Soczewki nie obciążają uszu ani nie zostawiają śladów na nosie, dzięki czemu są zdecydowanie bardziej komfortowe od okularów i ułatwiają uprawianie sportów. Ponadto, soczewki gwarantują nieograniczone i wyraźne pole widzenia bez względu na niekorzystne warunki pogodowe.

Więcej powodów, dla których warto nosić soczewki szczególnie podczas nagłych zmian temperatur, znajdziesz w artykule: Najlepszy sposób na to by okulary nie parowały zimą? Noszenie soczewek!

Masz oczy pod kontrolą!

Walizka już spakowana? Sprawdź, czy znajdują się w niej wszystkie wymienione przez nas rzeczy. Jeśli zachowasz odpowiednie środki higieny oraz bezpieczeństwa, podróż upłynie komfortowo i przyjemnie, a „Twoje oczy będą Ci wdzięczne”!

Źródło:

  1. Dr n. med. M. Wesołowska, lek. med. K. Kisza, Acanthamoebowe zapalenie rogówki – narastający problem kliniczny, „Przegląd Okulistyczny” 2010 r., nr 5 (37), s. 10, Górnicki Wydawnictwo Medyczne.

* Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday (Nesofilcon A) przeznaczone są do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności lub astygmatyzmu.

** Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday for Astigmatism (Nesofilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.

*** Jednodniowe soczewki kontaktowe Biotrue® ONEday for Presbyopia (Nesofilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności oraz starczowzroczności.