19 listopada 2021

Zadbaj o wzrok podczas nauki

Dla studentów i nauczycieli oraz wykładowców akademickich ostatnie lata to czas, który ze względu na pandemię, w dużej mierze spędzają przed ekranami urządzeń elektronicznych. Nie pozostaje to bez wpływu na wzrok. Oczywiście, nie można także pominąć kwestii nauki czy opracowywania materiałów z książek papierowych, a także doboru oświetlenia, bo wszystko to ma wpływ na kondycję naszych oczu. Jak zatem można zadbać o wzrok w pracy oraz w trakcie nauki?

Jak dbać o wzrok ucząc się z książek?

Wzrok studentów i nauczycieli jest bardziej narażony na problemy z racji obowiązków naukowych. Aby zminimalizować ryzyko problemów ze wzrokiem nauczycieli czy osób studiujących niezbędna jest prawidłowa profilaktyka. Przede wszystkim należy zadbać o właściwe oświetlenie. Optymalna barwa światła to taka, która przypomina światło dzienne. Trzeba zatroszczyć się też o zmianę barwy światła i poziomu oświetlenia z uwzględnieniem pory dnia.  W praktyce oznacza to, że rano warto korzystać ze światła chłodnobiałego (czyli światło niebieskie przechodzące w białe), a im później, tym światło powinno stawać się coraz cieplejsze (czyli światło białe przechodzące w żółte) [1].

Światło jest istotne nie tylko do tego, byśmy lepiej widzieli, ale również ma wpływ na pobudzenie organizmu do pracy i działania. Dlatego chcąc mieć więcej zapału do nauki, najlepiej zrezygnować z nauki w ciemnościach przy małej lampce.

Warto również pamiętać o przerwach i – jeśli to konieczne – o stosowaniu soczewek kontaktowych lub okularów do czytania w trakcie pracy, lub nauki.

Jak uczyć się korzystając z urządzeń elektronicznych?

Zbyt długie przebywanie przed ekranem może doprowadzić do tzw. cyfrowego zmęczenia wzroku. O tym zjawisku przeczytasz w artykule: Jak ekrany wpływają na nasz wzrok?

Niestety, wymuszone przez okoliczności pandemiczne zdalne nauczanie przyczyniło się do rozwoju wad wzroku wśród wykładowców, nauczycieli czy studentów. Jak pokazały badania przeprowadzone przez inż. Justynę Chojnacką i dr inż. Agnieszkę Jóźwik, długotrwałe przebywanie przed komputerem wywołało pogorszenie widzenia do bliży u 15,4 proc. ankietowanych oraz do dali u 26,2 proc. badanych. Respondentom najbardziej doskwierało pieczenie i suchość oczu.

Czy jednak można było zapobiec wystąpieniu problemów ze wzrokiem studentów i nauczycieli? Okazuje się, że odpowiednie podejście do korzystania z urządzeń elektronicznych może zminimalizować ryzyko pojawienia się kłopotów ze wzrokiem czy pogłębienia się wady wzroku.

Poznaj: Sposoby ochrony wzroku przy korzystaniu z urządzeń elektronicznych

Nadmiar niebieskiego światła emitowanego przez ekrany urządzeń może być przyczyną przemęczenia wzroku [2]. Dobrą praktyką chroniącą wzrok będzie ustawienie trybu ochrony wzroku na komputerze oraz smartfonie. Urządzenie eliminuje emisję światła niebieskiego i opiera działanie na świetle żółto-pomarańczowym.

Autorki przedstawionych wcześniej badań sugerują, by robić sobie systematyczne przerwy zgodnie z zasadą 20/20/20. Po 20 minutach pracy czy nauki przed komputerem należy na 20 sekund spojrzeć 20 stóp (czyli 6 m) w dal.

Chociaż profesjonalny dobór soczewek jest zawsze istotny, to warto szczególnie zadbać o potrzeby oczu wtedy, gdy wzrok jest obciążony np. przez pracę przed ekranami. Sprawdź: Jak osoby pracujące przy komputerze powinny dbać o wzrok? Jakie soczewki wybrać?

Należy pamiętać, że problemy ze wzrokiem nie dotyczą tylko osób pracujących czy uczących się przy komputerze, ale także graczy. Oni również powinni zatroszczyć się o siebie, przestrzegając zasad bezpiecznego korzystania z urządzeń elektronicznych oraz dobierając odpowiednie soczewki kontaktowe. Więcej na ten temat przeczytasz w: Jesteś graczem? Sprawdź na co zwrócić uwagę kupując soczewki

Pamiętaj o odpowiedniej pozycji podczas nauki

Oprócz dbania o oczy nie można również zapomnieć o przybraniu odpowiedniej postawy podczas nauki. Według danych opublikowanych na łamach dwumiesięcznika „Optyka” w 2021 roku, aż 94,4 proc. ankietowanych nie przywiązuje dużej wagi do pozycji, w jakiej pracują czy się uczą. Tymczasem brak odpowiedniej postawy ciała może doprowadzić do nasilonych bólów barku, pleców czy szyi. Istotne jest także robienie sobie przerw i aktywność fizyczna, która zapewnia odpoczynek oczom, ale też całemu organizmowi. Rower, pływanie, bieganie czy nawet zwykły spacer to sposoby na to, by odpocząć od nauki i pracy, a dodatkowo poprawić swoją kondycję.

Zmęczenie oczu to dziś prawdziwa plaga. Więcej na ten temat dowiesz się z tekstu: Zmęczone oczy – przyczyny, objawy i postępowanie

Oprócz profilaktyki i odpoczynku warto także wykonywać ćwiczenia, które pozytywnie wpływają na wzrok. Przeczytasz o nich w artykule: Ćwiczenia oczu poprawiające wzrok

 

Źródło:

  1. A. Wolska, Oświetlenie skuteczne biologicznie na stanowiskach pracy zmianowej, Przegląd Elektrotechniczny, R. 94 NR 2/2018, s. 158.
  2. J. Chojnacka, A. Jóźwik, Problemy wzrokowe studentów w czasie zdalnego nauczania, Optyka, 2021, Nr 4, s. 50–52.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.