2 lipca 2021

Wpływ płynu do soczewek na komfort noszenia soczewek kontaktowych

Ponieważ soczewki kontaktowe mają bezpośrednią styczność z powierzchnią oka, muszą być odpowiednio nawilżone, a także czyste, by ich noszenie było komfortowe i minimalizowało ryzyko wystąpienia infekcji oczu. Kluczem zachowania higieny oraz bezpieczeństwa noszenia soczewek jest przestrzeganie ich planowej wymiany i stosowanie się do zaleceń producenta w zakresie użytkowania, oraz pielęgnacji soczewek. Z tego artykułu dowiesz się, jak zwiększyć komfort noszenia soczewek poprzez użytkowanie odpowiedniego płynu [1].

Soczewki a płyn do soczewek – czy jest potrzebny?

Mogłoby kusić, by zaoszczędzić na wydatkach i zamiast specjalistycznego płynu do soczewek używać jakiegoś zamiennika, tańszego płynu, wody lub preparatu dezynfekcyjnego. Takie rozwiązanie jest niewłaściwe, a środki nieprzeznaczone do pielęgnacji soczewek mogą albo nie być skuteczne, albo wręcz doprowadzić do uszkodzenia soczewki i wzroku. Do czynników możliwych powikłań należą m.in.: nieprawidłowa i niesystematyczna pielęgnacja, użytkowanie soczewek niezgodne z zaleceniami producenta, palenie papierosów, zła higiena rąk, nieprawidłowe przechowywanie soczewek i niewłaściwa dezynfekcja pojemnika [2].

Płyny do pielęgnacji soczewek mają za zadanie usunięcie z jej powierzchni osadów i innych zanieczyszczeń, a także dezynfekcję i zmniejszenie kolonizacji bakteryjnej, zwłaszcza tych, które najczęściej biorą udział w zakażeniach oczu: bakterii Staphylococcus aureus (gronkowiec złocisty), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej), Serratia marcescens (pałeczka krwawa) oraz grzybów Candida albicans (bielnik biały), Fusarium solani (gatunek grzybów z rodziny gruzełkowatych) [2].

Dehydratacja soczewek a ostrość widzenia

Dehydratacja (czyli odwodnienie, wysuszenie) soczewek kontaktowych związana z długotrwałym wysiłkiem wzrokowym, zwłaszcza w sytuacji zwiększonego korzystania z ekranów cyfrowych może przyczyniać się do zmniejszenia komfortu i ograniczenia ostrości wzroku. Dzieje się tak między innymi ze względu na to, że długotrwały wysiłek wzrokowy powoduje zmniejszenie częstotliwości mrugania i ograniczenie przedsoczewkowego filmu łzowego. Różne materiały, z których zostały wykonane soczewki kontaktowe, wykazują inny stopień podatności na dehydratację i utrzymanie jednolitej jakości widzenia. Trzeba pamiętać, że uwodnienie  to jeden z parametrów soczewek kontaktowych, wpływających na komfort ich noszenia. Minimalizując utratę wody z powierzchni soczewki poprzez utrzymanie stabilnego filmu łzowego, można poprzez podniesienie częstotliwości mrugnięć, co przekłada się na lepszą jakość widzenia i wyższy komfort. Odpowiednią jakość widzenia zapewniają soczewki Bausch+Lomb ULTRA®, które są bardziej odporne na dehydratację, a dobry płyn do soczewek może dodatkowo zwiększyć komfort ich noszenia [3].

Dowiedz się, jakie płyny do soczewek pasują do produktów Bausch+Lomb.

Płyn do soczewek a komfort noszenia soczewek

Na rynku istnieje wiele płynów, zawierających różne substancje dezynfekujące, pielęgnujące i nawilżające. Kluczową cechą w wyborze odpowiedniego płynu, który zwiększy komfort noszenia soczewek, jest ich kompatybilność. Niektóre pary soczewka-płyn lepiej się uzupełniają niż inne.

Dopasowanie płynu do soczewek jest oceniane przez specjalistę, między innymi dlatego jest tak ważne, aby zarówno soczewki, jak i płyn do soczewek dobierać u specjalisty, a nie samodzielnie. Kompatybilność soczewki i płynu do soczewek ma bezpośredni wpływ na komfort używania soczewek kontaktowych. Najlepszy płyn powinien prawie całkowicie usunąć wszelkie osady oraz mikroorganizmy z powierzchni soczewki, zapobiegać kolonizacji bakterii i grzybów, a także osadzaniu się składników filmu łzowego na jej powierzchni i nie wchodzić w interakcje z materiałem soczewki oraz tkankami oka [2].

Koniecznie przeczytaj też inny nasz artykuł, jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jakiego płynu do soczewek należy używać, a po specjalistyczną poradę udaj się do okulisty lub optometrysty – podczas wizyty specjalista odpowie na wszystkie wątpliwości i dobierze najlepsze rozwiązanie.

Źródła:

  1. M. Świerad, Kontaktologia dla doradców, cz. IV, Optyka 3 (64) 2020.
  2. P. A. Woźniak, MD, Oddziaływanie płynów do pielęgnacji soczewek kontaktowych na stan powierzchni oka u pacjenta kontaktologicznego, Ophthatherapy, Copyright © Medical Education, Vol.3/Nr 2 (10)/2016 (s.146-150).
  3. K. R. Hovinga, P.D. Ludington, M. Merchea, R. Steffen, Zapobieganie obniżeniu ostrości wzroku spowodowanemu dehydratacją.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.