26 listopada 2021

Jak przygotować się do badania wzroku?

Badanie wzroku należy wykonywać regularnie. Tylko dzięki temu ewentualna wada zostanie wykryta wcześnie i będzie można spowolnić jej pogłębianie się na początkowym etapie. Zobacz, jak przebiega badanie oraz jak przygotować się do takiej wizyty u specjalisty od ochrony wzroku – optometrysty czy okulisty.

Jak przebiega badanie wzroku?

Wizyta u specjalisty od ochrony wzroku składa się z dwóch etapów: szczegółowego wywiadu oraz badania oczu. Zarówno u okulisty, jak i u optometrysty podczas pierwszej części spotkania padają pytania m.in. o styl życia czy wymagania wzrokowe. Dopiero w trakcie badania występują zasadnicze różnice. Okulista przede wszystkim skupia się na ocenie stanu zdrowia przedniego i tylnego odcinka oka, pomiarze ciśnienia gałkowego, pola widzenia czy ewentualnych infekcji w obrębie oczu. Z kolei optometrysta bada ostrość widzenia, prawidłowe widzenie obuoczne, a także dobiera soczewki kontaktowe i udziela porad dotyczących ich prawidłowej pielęgnacji, zdejmowania i zakładania.

Więcej na temat badania wzroku przeczytasz w artykule: Jak przebiega badanie wzroku u okulisty i optometrysty?

Zanim przyjdziesz na badanie – wskazówki, jak przygotować się do badania wzroku?

Wybierając się na badanie wzroku, zrezygnuj z makijażu. Powinien on być zmyty na długo przed badaniem, ponieważ zmycie go tuż przed wizytą sprawi, że oko będzie jeszcze podrażnione po demakijażu [1].

Zobacz, jak specjalista dobiera soczewki: Dobieranie soczewek – na czym polega?

Jeśli w trakcie wizyty specjalista będzie przeprowadzał badanie dna oka, musisz liczyć się z tym, że przez kilka godzin po nim możesz widzieć gorzej. Ze względów bezpieczeństwa warto pójść do specjalisty w towarzystwie osoby, która w razie problemów Cię wspomoże. Weź ze sobą także okulary przeciwsłoneczne, ponieważ oczy zakrapiane kroplami mydriatycznymi, czyli takimi, które powodują rozszerzenie źrenic, mają skłonność do przemijającej nadwrażliwości na światło.

Ile trwa badanie wzroku? Długość wizyty zależy od indywidualnych potrzeb pacjenta. Zwykle jednak trwa około 30 minut, może jednak wydłużyć się do godziny w zależności od rozpoznania [1] i konieczności zakrapiania oczu w celu rozszerzenia źrenic.

Czy to już czas? Kiedy iść do specjalisty od ochrony wzroku?

Badanie oczu należy wykonywać regularnie. Termin kolejnej wizyty należy ustalić ze specjalistą od ochrony wzroku i zawsze stosować się do jego wskazówek korekty wady, jak również terminu kolejnej wizyty.

Pamiętaj, że na badanie warto zgłosić się nie tylko wówczas, gdy odczuwasz niedogodności związane ze wzrokiem. Należy kontrolować stan oczu, nawet kiedy nie podejrzewasz u siebie wady refrakcji (wady wzroku).

Jeżeli oprócz badania wzroku, chcesz skonsultować ze specjalistą także dolegliwości oczu, udaj się do okulisty. Natomiast, gdy chcesz poznać swoją wadę lub dodatkowo dobrać soczewki, skorzystaj ze wsparcia optometrysty. Wszelkie kłopoty ze wzrokiem należy konsultować ze specjalistą od ochrony wzroku. Jeśli tylko pojawi się problem z oczami lub wzrokiem, niezwłocznie udaj się z nim do specjalisty.

Dowiedz się więcej z artykułu: Jak dobrać soczewki? Kto w tym pomoże?

 

Źródła:

  1. Szpital św. Wojciecha, wywiad z lek. Konradem Kupidura- Majewskim, Jak przebiega i czy powinniśmy specjalnie przygotować się na profilaktyczną wizytę okulistyczną?, 2020.

BL_PL-2402-128