Oznaki, które wskazują, że soczewki są źle dopasowane
Źle dopasowane soczewki to problem wynikający z różnych przyczyn, z których najczęstszą jest wybór soczewek na własną rękę, bez porozumienia z optometrystą lub okulistą. Noszenie źle dobranych soczewek może skutkować nie tylko niewłaściwym skorygowaniem wady wzroku, ale także dyskomfortem i podrażnieniami. Dowiedz się, jak rozpoznać źle dobrane soczewki.
Czy soczewki mogą być źle dopasowane?
Powszechny dostęp do soczewek kontaktowych i możliwość ich zakupu bez wizyty u specjalisty sprawiają, że część osób decyduje się na samodzielny wybór. O ile mając już dopasowany i sprawdzony model, taki ruch jest możliwy, o tyle ich zakup bez wcześniejszego dopasowania przez specjalistę może być niebezpieczny[1].
Przede wszystkim źle dobrane soczewki mogą być wynikiem wcześniej błędnie określonej wady wzroku. Innym przypadkiem jest sytuacja, kiedy został dobrany nieodpowiedni produkt. W obu tych przypadkach należy udać się do specjalisty i poinformować go o pojawiającym się dyskomforcie. Najczęściej pojawiające się objawy to: gorsze widzenie, łzawienie, jak i wiele innych objawów astenopijnych, czyli zaburzeń związanych z pracą wzrokową oraz uczuciem zmęczenia oczu[2]. Istnieje również ryzyko infekcji, zwłaszcza przy braku zachowania higieny, na szczęście noszenie soczewek i dbanie o nie jest bardzo proste.
Złe dopasowanie soczewek kontaktowych
Złe dopasowanie soczewek może prowadzić do podrażnień, a nawet stanów zapalnych rogówki oraz pogorszenia ich tolerancji. Dlatego specjalista musi się upewnić, że soczewki kontaktowe zachowują optymalną ruchomość i prawidłową wymianę filmu łzowego. Zdarza się, że osoby noszące soczewki rezygnują z nich ze względu na brak dobrego widzenia, brak komfortu noszenia lub podrażnienia. W takich sytuacjach specjalista powinien zaproponować alternatywę[3]. Niekiedy możemy nie wiedzieć, że nasze soczewki są nieprawidłowo dopasowane. Długotrwałe użytkowanie źle dopasowanych soczewek może nieść ze sobą poważne konsekwencje, dlatego tak ważne są wizyty kontrolne u specjalisty.
O tym, jak dobierać soczewki i kto w tym pomoże, przeczytasz tutaj.
Złe dopasowanie soczewek to również:
- noszenie zbyt ciasnych soczewek – charakterystyczne objawy to: niewielka ruchomość lub jej brak podczas mrugania i spoglądania w górę, w dół i na boki; początkowo dobry komfort, który zmniejsza się z czasem, gdy pojawia się pieczenie i kłucie; niska ostrość wzroku, niestabilna ostrość wzroku, podrażnienia naczyń rąbka lub spojówki.
- noszenie zbyt luźnych soczewek – charakterystyczne objawy to: nadmierna ruchomość przy mruganiu i ruchach oczu, słaba centracja, zmienna ostrość wzroku, niski komfort, zmienna jakość widzenia[4].
Biorąc pod uwagę powyższe, niezwykle ważne jest, aby soczewki kontaktowe dobierać u specjalisty, który nie tylko odpowiednio dopasuje ich moc, ale też inne parametry i zwróci uwagę na indywidualne potrzeby klienta. Na przykład soczewki Bausch+Lomb ULTRA®* przeznaczone są dla osób, które dużo pracują przed komputerem lub urządzeniami elektronicznymi, a asferyczna optyka w tym modelu zapewnia bardzo dobrą jakość widzenia nawet w słabym świetle.
Należy również pamiętać, że moc okularów nie zawsze równa się mocy soczewek.
Zapomnij o źle dopasowanych soczewkach i ciesz się komfortem!
Problem źle dopasowanych soczewek dotyczy przede wszystkim osób, które na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą decydują się na zakup lub zmianę soczewek na inne. Może się tak zdarzyć, że również soczewki dobierane przez optometrystę lub okulistę w jakiś sposób będą powodowały dyskomfort. W jednym i drugim przypadku należy niezwłocznie zgłosić się do specjalisty, w celu zmiany stosowanego rozwiązania.
O czym jeszcze musisz się dowiedzieć podczas wybierania soczewek? Koniecznie przeczytaj te porady.
Źródła:
[1] European Contact Lens Forum (ECLF), Prawda o soczewkach kontaktowych – obalanie mitów, ptoo.pl, ECLF 2009.
[2] PAP/Rynek Zdrowia, Nieprawidłowe stosowanie soczewek kontaktowych grozi nawet utratą wzroku, portal rynekzdrowia.pl.
[3] T. Suliński, Wskazówki dotyczące skutecznego dobierania miękkich soczewek kontaktowych do korekcji astygmatyzmu, Ophthatherapy Copyright © Medical Education, Vol. 4/Nr 3(15)/2017 (s. 173-176).
[4] N. Efron, Rethinking contact lens discomfort, Clinical and Experimental Optometry, Vol. 101 (1), 2017.
*Soczewki kontaktowe Bausch + Lomb Ultra® (samfilcon A) są przeznaczone do korekcji krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu.
Interaktywny poradnik od Bausch+Lomb
Soczewki kontaktowe i płyny do ich pielęgnacji są wyrobami medycznymi w rozumieniu Ustawy z dnia 20 maja 2010 roku o wyrobach medycznych