Rady dla osób, które rozważają zrezygnowanie z soczewek kontaktowych 28 grudnia 2020

Rady dla osób, które rozważają rezygnację z soczewek kontaktowych

Chcesz zrezygnować z soczewek kontaktowych? Zanim to zrobisz, sprawdź, co odpowiada za Twój brak satysfakcji z ich noszenia i czy można temu w łatwy sposób zaradzić. Poniżej podpowiadamy, jak zwiększyć komfort noszenia soczewek kontaktowych oraz przypominamy, jakie są najczęstsze błędy w korzystaniu z nich.

Zalety noszenia soczewek kontaktowych

Dlaczego warto nosić soczewki kontaktowe? Przede wszystkim ze względu na wachlarz rozmaitych korzyści, które dostaje ich użytkownik. Są to:

 • korekcja różnych wad wzroku, działanie opatrunkowe, tzn. wspomaganie regeneracji tkanek i gojenia ran w stanach pooperacyjnych
 • ukrywanie defektów i blizn oczu, dzięki czemu pacjenci mogą odzyskać pewność siebie i zaakceptować własny wygląd;
 • podkreślanie, rozświetlanie lub modyfikowanie koloru tęczówki czy nawet zmienianie kształtu źrenicy w celach kosmetycznych. [1]

Jak zwiększyć komfort noszenia soczewek?

Za niedogodności w korzystaniu z soczewek kontaktowych mogą m.in. odpowiadać nieznajomość zasad ich pielęgnacji oraz niepełna wiedza na temat ich noszenia i doboru. Zatem co robić, aby zwiększyć komfort noszenia soczewek?

 1. Wybieraj soczewki wspólnie ze specjalistą. Jeśli zastanawiasz się, jak odpowiednio dobrać soczewki, to koniecznie zerknij do artykułu: „Dobieranie soczewek. Kto w tym pomoże?”. Ze względu na różne potrzeby i zachowania użytkowników zaleca się indywidualne dopasowanie soczewek, aby zapobiec niechcianym oraz nieodwracalnym zmianom [2]. Tutaj szczególnie należy zwrócić uwagę na pacjentów przebywających w niekorzystnych dla oczu warunkach środowiskowych czy też prowadzących aktywny tryb życia (o czym możesz przeczytać tutaj: „Uprawiasz sport? Te soczewki będą dla Ciebie odpowiednie”). Dla nich najlepsze będą soczewki sferyczne, takie jak np. Biotrue® ONEday lub Bausch+Lomb ULTRA®.
 2. Stosuj się do zaleceń producenta oraz specjalisty w kwestii trybu wymiany soczewek. Zbyt długie noszenie tych samych soczewek może być początkiem wielu problemów oczu, dlatego nie warto oszczędzać na swoim zdrowiu i bezpieczeństwie.
 3. Pamiętaj o stosowaniu specjalnego płynu do pielęgnacji soczewek zaleconego przez specjalistę. Taki środek nie tylko dezynfekuje soczewkę, ale także doskonale ją nawilża i usuwa z niej osady.

Pomimo wielu zalet soczewek kontaktowych niektórzy rezygnują z ich dalszego użytkowania. Dlaczego tak się dzieje? W badaniu o nazwie „Usage and Attitude Study” przeprowadzonym w 2011 roku z udziałem pacjentów z siedmiu krajów: Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Niemiec, Rosji, Polski oraz Arabii Saudyjskiej, zapytano m.in. o przyczyny porzucenia soczewek. Pacjenci podali następujące powody:

 • Niedogodności podczas noszenia i podrażnianie oczu.
 • Zbyt wielki wysiłek przeznaczony na pielęgnację soczewek.
 • Zmniejszenie komfortu ich noszenia wraz z upływem czasu w ciągu dnia.
 • Wysoka cena.
 • Wysuszanie oczu.
 • Gorsze widzenie lub brak jego poprawy.
 • Zbyt dużo czasu przeznaczonego na założenie lub zdjęcie soczewek.
 • Większe upodobanie do okularów.
 • Kłopotliwa manipulacja soczewkami. [3]

Co najważniejsze, w łatwy sposób można zapobiec temu zjawisku. Wystarczy szczera rozmowa i porady specjalisty. Szczególnie ważne jest pierwsze spotkanie, na którym pacjent powinien być zapoznany z procedurą czyszczenia soczewek, ich przechowywania oraz zakładania i zdejmowania z oczu [3].

Więcej o pielęgnacji i noszeniu soczewek możesz dowiedzieć się z artykułu: „Noszenie soczewek i dbanie o nie jest prostsze, niż myślisz!”.

Pamiętaj, że jeśli soczewki będą odpowiednio dobrane do Twoich potrzeb, to ryzyko ich porzucenia spada do minimum. Dlatego tak ważne jest odpowiednie dbanie o soczewki oraz stosowanie się do wytycznych specjalisty, a także regularne wizyty u okulisty lub optometrysty.

Źródła:

 1. M. Pachniewicz, J. Płóciennik, K. Przekoracka, Inne spojrzenie na soczewki kontaktowe, Optyka 3/34, 2015.
 2. Europejskie Forum Soczewek Kontaktowych, Prawda o soczewkach kontaktowych – obalanie mitów, 2009.
 3. A. Aslan, J. Haskova, Zrozumienie znaczenia komfortu w kontekście rezygnacji z dalszego użytkowania soczewek kontaktowych, Optyka 5/30, 2014, s. 42.

Wpadł Ci w oko nasz blog?

Subskrybuj bezpłatnie newsletter o zdrowym wzroku. W zamian za zapisanie się do naszego newslettera, otrzymasz e-book Poradnik użytkownika soczewek kontaktowych.